Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki licznik rowerowy do wiatromierza

04 Sty 2013 21:58 6471 13
  • Poziom 14  
    Witam
    Podłączyłem dzisiaj swój czujnik wiatru z amatorskiej stacji WH 1090 do licznika rowerowego kablem telefonicznym i wyskalowałem, wg wskazań maksymalnych na stacji , jednak mam niezmierną chęć przenieś te dane na komputer i nie mam na to pomysłu. Na razie posiadam licznik rowerowy bardzo kiepskiej jakości i myślę nad innym ( chociażby nad takim który zapisuje min i max i średnią prędkość ).
    Czy są liczniki rowerowe w miarę rozsądnej cenie które mają pamięć lub wejście na pamięć i zapisują dane ? Czy trzeba by było kupić coś innego ( jakiś tani rejestrator impulsu kontaktora) ?
    Moja stacja przesyła dane co 48 sekund ( przez to nie wyłapuje porywów wiatru ) stąd pomysł na zaimplementowanie licznika rowerowego pod wiatrak, który jest oryginalnie w stacji .

http://youtu.be/fUJNL7wWFz4 - film jak to działa na kiepskim liczniku
    Szukam czegoś w tym stylu :
    http://www.inspeed.com/wind_data_logging/Default.asp
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    1. Co to jest ten "kontaktor"?
    2. Skoro chcesz się podłączać do komputera, to czemu z pośrednictwem jakiś liczników? Czujnik Halla załatwi sprawę. Masz takie choćby w wiatraczkach komputerowych.
  • Poziom 14  
    Przepraszam, miał być kontaktron :)
    Czujnik wiatru pod który się podłączyłem wygląda tak

Jest on w miarę dobrej jakości ( chodzi mi o łożysko, wykonanie itd )
    Stacja po prostu nie wykorzystuje sygnału nadawanego - poprzez ograniczenia w swoim oprogramowaniu ( sygnał przesyłany ze stacji zewnętrznej do stacji bazowej to 48 s)
    Po zastosowaniu prostego licznika rowerowego i wyskalowaniu go uzyskałem przesył co 1s. Czytałem o czujnikach Halla ale chciałbym spróbować z własnym czujnikiem tylko nie wiem czy są w miarę tanie prędkościomierze z zapisem danych, lub czy są w miarę tanie urządzenia do przetwarzania takiego sygnału i wysłania go na PC.
    Ale tam już masz sygnał, który zniesie komputer. Masz załączenie kontaktronu raz na obrót i możesz śmiało wykorzystać ten efekt na wejściu komputera. Od ciebie zależy, co ten kontaktron będzie załączać. Jeśli chcesz pewniej, to czujnik Halla i dołożyć magnesów dających impulsy tak, by na obrót było ich kilka. Wzrośnie stabilność odczytów.
  • Poziom 14  
    Ale sam czujnik Halla nie wystarczy , musiał bym go zaimplementować w tych łopatkach lub zrobić swoje łopatki czyli praktycznie cały wiatromierz na czujniku Halla.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Lepszym rozwiązaniem było by rozebrać licznik i podłączyć się do jego wskazań , lub kupić urządzenie które przetwarza takie impulsy. Kontaktron w tym wiatraku jest dobrej jakości przy 100 km/h jest 40 zwarć na sekundę. Łożysko też jest przystosowane do ciągłej pracy, jest to łożysko kulowe wysokoobrotowe dlatego zależy mi na wykorzystaniu wiatraczka widocznego powyżej na zdjęciu.
    Podobne do tego http://www.e-poltechcnc.pl/lozysko-wysokoobrotowe-5x10x4-p-485.html
    Kolega wymieniał oryginalne na to z linku, ale miało więcej smaru i kulek w środku przez co musiał go rozebrać , usunąć część smaru by miało mniejszy opór działania.
    Areecki napisał:
    Ale sam czujnik Halla nie wystarczy , musiał bym go zaimplementować w tych łopatkach lub zrobić swoje łopatki czyli praktycznie cały wiatromierz na czujniku Halla.

??? Czujnik Halla możesz wstawić w miejsce tego kontaktronu. I tylko trzy przewody - plus, masa, wyjście sygnału.
  • Poziom 14  
    Tylko, że wtedy nie miał bym odczytów ze swojej stacji gdy wymontował bym ten kontaktron.
    Musiał, bym kupić taki sam wiatrak, zdemontować kontaktron i zamontować czujnika Halla.
    Do tego dokupić kabel około 20 m ( myślę, że telefoniczny wystarczy - ale mogę się mylić )
    I coś do odbioru. Wiatrak kosztował by niewiele w okolicach 50 zł myślę.
    A reszta ?
    Musiał bym również dołożyć jeszcze jeden magnes taki jak na zdjęciu.
    Obecny kontaktron zwiera 2 razy na pełny obrót łopatek.
    Nie wiem jak to się dzieje, bo jest tylko 1 magnes w środku.
    Tu jest gotowy produkt z zastosowanym czujnikiem o którym mówisz.
    Ciekawe jaka cena http://www.test-therm.com.pl/meteo/anemometr.htm
    Niestety zapis danych jest co 1 minutę więc odpada.

Bardziej interesujące jest to
    http://www.ecart.agh.edu.pl/PDF/Modulmeteo.pdf
  • Poziom 14  
    Czy ktoś jest zainteresowany tym tematem ?
    Chętnie zlecił bym budowę anemometru przy użyciu gotowego anemometru takiego jak na zdjęciu . Chodzi mi o wykonanie elektroniki i prostego programu bo ja sobie z tym nie poradzę.
    Myślę, że przy stosownej cenie użytych produktów oraz prostej budowie było by więcej zainteresowanych.
    Wpisz sobie w wyszukiwarkę hasło "anemometr". Masz ponad 30 wyników, w tym prezentację wiatromierza w dziale DIY.
  • Poziom 21  
    Areecki a wiesz może gdzie tanio kupić czujnik wiatru który pokazałeś za zdjęciu?