Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona elektronika dysku WD2500JB, czy odzyskam swoje dane?

kiprak 04 Sty 2013 22:47 5379 34
  • #1 04 Sty 2013 22:47
    kiprak
    Poziom 9  

Witajcie! Mam poważny problem z dyskiem i chciałbym poznać Wasze zdanie czy istnieje szansa na odzyskanie moich danych.

W dniu dzisiejszym uległa spaleniu elektronika w moim dysku zawierającym archiwum wszystkich ważnych dla mnie danych. Bardzo mnie to zmartwiło gdyż tylko w tym miejscu przechowywałem wszystkie istotne informacje. Po podłączeniu dysku do zasilania, po dosłownie kilku sekundach zauważyłem i poczułem smród spalonej elektroniki. Natychmiast odłączyłem sprzęt od prądu lecz ku mojemu nieszczęściu elektronika dysku uległa spaleniu.

Pytanie jest następujące, czy musiało mieć to wpływ na sam dysk twardy? Jaka jest szansa, że sam dysk będzie sprawny i po podmianie elektroniki i kości z ROM'em (U12) mój HDD ruszy do przodu? Poniżej zamieszczam fotografię uszkodzonej elektroniki.

Serdecznie proszę Was o pomoc!

0 29
  • #2 04 Sty 2013 22:55
    artaa
    Poziom 43  

kiprak napisał:
    Jaka jest szansa, że sam dysk będzie sprawny i po podmianie elektroniki i kości z ROM'em (U12) mój HDD ruszy do przodu?

Szansa jest.
    Szukaj takiej samej elektroniki.

0
  • #3 04 Sty 2013 23:47
    kiprak
    Poziom 9  

artaa napisał:
    kiprak napisał:
    Jaka jest szansa, że sam dysk będzie sprawny i po podmianie elektroniki i kości z ROM'em (U12) mój HDD ruszy do przodu?

Szansa jest.
    Szukaj takiej samej elektroniki.

A czy to "kuku" mogło dostać się w głąb dysku? Czy elektronika posiada jakiekolwiek zabezpieczenie aby uchronić to co znajduje się poza nią?

Dodano po 44 [minuty]:

Podam jeszcze nr elektroniki do tego dysku. Gdyby ktoś posiadał taką elektronikę oddzielnie bądź z dyskiem, proszę o kontakt.

2061-701292-C00 AH

0
  • #4 05 Sty 2013 14:20
    kiprak
    Poziom 9  

Czy ktoś z Warszawy mógłby pomóc mi w przelutowaniu kości U12 z ROMEM z uszkodzonej elektroniki na tą sprawną? Jaki byłby koszt takiej usługi?

Nawiązując jeszcze do powstałej awarii, prawdopodobną jej przyczyną jest problem z zasilaczem od mostka USB, przy pomocy którego podłączam dysk do laptopa. Nie znajduję tutaj innej przyczyny. Pomimo, że mostek zakupiłem w miarę sprawdzony (UNITEK), stało się to co się stało. Pomyślałem więc, że w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości, zaopatrzę się w standardowy zasilacz ATX do komputerów PC. Myślę, że takie zasilanie dysków ATA i SATA oraz używanie ich poprzez adapter USB będzie wówczas dużo bezpieczniejsze, a zasilanie stabilniejsze? Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Zasilacz jaki posiadam obecnie, podobny jest do tego poniżej z tym, że mój zasilany jest zwykłym przewodem 2 pinowym (ósemka).

0
  • #5 05 Sty 2013 17:16
    Łukasz_W

Poziom 35  

Jeśli brak kogoś sprawdzonego w okolicy, tu na forum, polecamy oddać PCB do dobrego serwisu GSM.
    Co zaś się tyczy:

kiprak napisał:

A czy to "kuku" mogło dostać się w głąb dysku? Czy elektronika posiada jakiekolwiek zabezpieczenie aby uchronić to co znajduje się poza nią?

Istnieje niewielki procent szans, że uszkodzeniu uległa elektronika głowicy.

0
  • #6 05 Sty 2013 19:00
    kiprak
    Poziom 9  

Pomyślę zatem o serwisie GSM. Pytanie jest jeszcze takie czy jeśli wrzucę do tego dysku identyczną elektronikę, czy istnieje szansa, że ruszy bez lutowania?

0
  • #7 05 Sty 2013 19:21
    Łukasz_W

Poziom 35  

kiprak napisał:
    Pomyślę zatem o serwisie GSM. Pytanie jest jeszcze takie czy jeśli wrzucę do tego dysku identyczną elektronikę, czy istnieje szansa, że ruszy bez lutowania?

Nie.

0
  • #8 10 Sty 2013 13:29
    kiprak
    Poziom 9  

Nic tylko się powiesić... Znalazłem taki sam dysk twardy jak ten uszkodzony. Sprawdziłem, działa. Przełożyłem elektronikę ze sprawnego dysku do mojego uszkodzonego aby przez lutowaniem ROMU, sprawdzić czy w ogóle zakręcą się talarze. Owszem zakręciły się po czym zatrzymały i "nowa elektronika" nie działa zarówno w tym uszkodzonym jak i sprawnym dysku... Spieprzyłem sprawę, co?

0
  • #9 10 Sty 2013 19:14
    Łukasz_W

Poziom 35  

kiprak napisał:
    Nic tylko się powiesić... Znalazłem taki sam dysk twardy jak ten uszkodzony. Sprawdziłem, działa. Przełożyłem elektronikę ze sprawnego dysku do mojego uszkodzonego aby przez lutowaniem ROMU, sprawdzić czy w ogóle zakręcą się talarze. Owszem zakręciły się po czym zatrzymały i "nowa elektronika" nie działa zarówno w tym uszkodzonym jak i sprawnym dysku... Spieprzyłem sprawę, co?

W jakim sensie nie działa?

0
  • #10 10 Sty 2013 19:48
    kiprak
    Poziom 9  

Wasilkowski napisał:
    kiprak napisał:

W jakim sensie nie działa?

Dysk kompletnie nie reaguje. Sprawną elektronikę przełożyłem na chwilę do dysku, który uległ awarii. W momencie podpięcie zasilania, dysk zaczął się rozkręcać, a następnie słychać było dźwięk jakby nie mógł rozkręcić się do końca i wyłączył się. Odłączyłem zasilanie, podłączyłem raz jeszcze i niestety nie reagował. Przełożyłem elektronikę z powrotem do dysku jaki kupiłem jako zamienny i ten również nie ruszył chociaż tuż przed podmianą działał prawidłowo... Kompletnie wie mam pojęcie co jest tego przyczyną. Nie widać aby elektronika się spaliła ponownie, mogę przesłać zdjęcie jeśli to cokolwiek pomoże bo może nie umiem dostrzec ponownego jej.

W tym momencie nie wiem czy mam te dyski wyrzucić do śmieci i z bólem zapomnieć o ważnych dla mnie danych czy kupić kolejny dysk gdzieś na Alledrogo i próbować raz jeszcze:/?

0
  • #11 10 Sty 2013 19:51
    Łukasz_W

Poziom 35  

Zrób zdjęcie jednej i drugiej elektroniki. Nie grzeje sie przypadkiem drajwer silnika (SMOOTH) na PCB?

0
  • #12 10 Sty 2013 20:20
    kiprak
    Poziom 9  

Wasilkowski napisał:
    Zrób zdjęcie jednej i drugiej elektroniki. Nie grzeje sie przypadkiem drajwer silnika na PCB?

Kiedy podpiąłem elektronikę pod dysk, a on nie reagował, rzeczywiście nagrzewała się kiedy przyłożyłem do niej dłoń. Pomyślałem, że jest to wina tego, że dysk się nie rozkręca i HDD stoi w miejscu. Za chwilę zrobię zdjęcie obu elektronik.

Dodano po 26 [minuty]:

ELEKTRONIKA, KTÓRA ULEGŁA SPALENIU (PIERWSZA).

ELEKTRONIKA, KTÓRĄ ZAKUPIŁEM ZAMIENNIE I DYSK PRZESTAŁ NAGLE REAGOWAĆ (DRUGA).

Niepokoi mnie poniższy moduł R120 z drugiej elektroniki. Jest jakby przerwany???

0
  • #13 10 Sty 2013 20:24
    Łukasz_W

Poziom 35  

R120 na nowej elektronice pęknięty.
    Jak wygląda rezystancja uzwojeń silnika po pomiarach multimetrem (pomiar pinów względem siebie - ustawienie na 200 ohm)?

0
  • #14 10 Sty 2013 20:24
    kiprak
    Poziom 9  

Wasilkowski napisał:

Co to jest R120? Czy to się naprawia? Co było przyczyną pęknięcia?

0
  • #15 10 Sty 2013 20:26
    Łukasz_W

Poziom 35  

kiprak napisał:
    Wasilkowski napisał:

Rezystor. Dlaczego? Dobre pytanie. Patrz post wyżej.

0
  • #16 10 Sty 2013 20:29
    kiprak
    Poziom 9  

Wasilkowski napisał:
    kiprak napisał:
    Wasilkowski napisał:

Rezystor. Dlaczego? Dobre pytanie. Patrz post wyżej.

Niestety ale w tym momencie to co napisałeś staje się już dla mnie "językiem niezrozumiałym". Nie wiem jakie w tym momencie powinienem podjąć kroki? Taniej wyjdzie mnie zakup kolejnego, używanego dysku ze sprawną elektroniką czy naprawa tego modułu R120 jeśli jest naprawialny? Boję się tylko, że ponownie dojdzie do podobnej awarii. Nie potrafię dokonać wspomnianych przez Ciebie pomiarów gdyż nie mam takiego urządzenia ani odpowiedniej wiedzy:(

0
  • #17 10 Sty 2013 20:34
    Łukasz_W

Poziom 35  

Przyczyny w zasadzie mogą być dwie. Albo sam dokonałeś zwarcia przy montażu sprawnej PCB co jest korzystniejsze, lub uszkodzone jest uzwojenie silnika i tutaj podmiana elektroniki nic nie da. W tym celu należy wykonać pomiary uzwojenia.

Wartość rezystora możesz sprawdzić z oryginalej płyty, spisać wartość żeby mieć ją na wszelki wypadek, i podmienić z uszkodzonej PCB. Pod warunkiem, że ten na oryginalej elektronice również nie uległ uszkodzeniu.

0
  • #18 10 Sty 2013 20:46
    kiprak
    Poziom 9  

Wasilkowski napisał:
    Przyczyny w zasadzie mogą być dwie. Albo sam dokonałeś zwarcia przy montażu sprawnej PCB co jest korzystniejsze, lub uszkodzone jest uzwojenie silnika i tutaj podmiana elektroniki nic nie da. W tym celu należy wykonać pomiary uzwojenia.

Wartość rezystora możesz sprawdzić z oryginalej płyty, spisać wartość żeby mieć ją na wszelki wypadek, i podmienić z uszkodzonej PCB. Pod warunkiem, że ten na oryginalej elektronice również nie uległ uszkodzeniu.

Myślę, że mogłem to zwarcie wywołać. W to chciałbym wierzyć. Niestety ale nie będę sam w stanie dokonać podmiany tego rezystora. Podejrzewam, że jakikolwiek serwis w Warszawie krzyknie za tą usługę więcej niż wartość kolejnego dysku:/

0
  • #19 10 Sty 2013 20:53
    Łukasz_W

Poziom 35  

A przelutowanie rezystora może nie przynieść efektu. Najpierw uzwojenie a potem podjęcie dalszych kroków. Zaopatrz sie w najprostrzy multimetr za okolo 15 - 20 zł, do jednej diagnostyki wystarczy. Jak już zdecydujesz się na jego zakup to pomierzymy wspólnie. Przynajmniej będziesz wiedział na czym stoisz.

0
  • #20 10 Sty 2013 21:09
    kiprak
    Poziom 9  

Wasilkowski napisał:
    A przelutowanie rezystora może nie przynieść efektu. Najpierw uzwojenie a potem podjęcie dalszych kroków. Zaopatrz sie w najprostrzy multimetr za okolo 15 - 20 zł, do jednej diagnostyki wystarczy. Jak już zdecydujesz się na jego zakup to pomierzymy wspólnie. Przynajmniej będziesz wiedział na czym stoisz.

Dziękuję Tobie za pomoc. Myślę, że to dobry pomysł aby dokonać pomiaru o jakim wspomniałeś, a później zdecydować co dalej. Zakupię taki miernik bądź pożyczę od kolegi i wówczas możemy spróbować zmierzyć to wspólnie:)

0
  • #21 15 Lut 2013 22:47
    kiprak
    Poziom 9  

Z przyczyn finansowych musiałem wstrzymać się z zakupem nowego zasilacza ATX (m.in. do zasilania dysków) oraz nowego miernika. Myślę, że na dniach dokonam zakupu wspomnianych urządzeń. Będę miał jednak możliwość aby jutro skorzystać z multimetru kolegi. Jakie parametry powinien wskazywać multimetr mierząc piny względem siebie przy ustawieniu miernika na 200 ohm? Rozumiem, że mierzymy 4 piny względem siebie?

0
  • #22 27 Lut 2013 12:57
    kiprak
    Poziom 9  

Rozkładam ręce...:( Udało mi się zdobyć taki sam, sprawny dysk twardy. Podrzuciłem 2 elektroniki do pobliskiego serwisu komputerowego aby przelutowali mi ROM z uszkodzonej elektorniki na tą sprawną. Niestety dysk tylko rozkręca się, stuka 2/3 razy i spowalnia po czym proces ten się powtarza.

Z początku pomyślałem, że serwis w ogóle nie przełożył tych kości ROMU kasując tylko pieniądze jednak kiedy włożyłem z powrotem sprawną elektronikę do dysku jaki ostatnio kupiłem, ten nie jest wykrywany poprawnie przez system, a tuż przed zleceniem przelutowania ROMU wszystko było OK. Dysk rozkręca się ale nie może być poprawnie zainicjowany w Administrative Tools/Computer Managment. Wnioskuję stąd, że jednak ROM przelutowali skoro sprawa wygląda tak jak opisałem.

Co w chwili obecnej mogę zrobić? Czy są jeszcze jakieś szanse na ruszenie mojego HDD:(? Byłem przekonany, że dysk ruszy skoro mam sprawną elektronikę z przelutowanym ROMEM:(

Dodano po 9 [minuty]:

Dla pewności podam numery obu elektronik, myślę, że powinny być kompatybilne skoro pochodzą od tych samych dysków.

Mój stary, uszkodzony dysk: 2061-701292-C00 AH
    Nowy, sprawny dysk: 2061-701292-C00 AG

Jak widać, różnią się tylko ostatnimi literami AG/AH, czy to może być przyczyna?

P.S. Zawsze wszystko pod górę, czy szczęście nie może dopisać mi choć w tej jednej kwestii ehh... szkoda słów.

0
  • #25 27 Lut 2013 20:06
    Łukasz_W

Poziom 35  

No niestety, chyba należysz do tej części użytkownków, u których, poza PCB, uszkodzniu uległa również głowica.
    W usterce przedstawionej na powyższym zdjęciu, po zmianie elektroniki dysk uruchamia oś napędową, stuka kilkakrotnie głowicą po czym się wyłącza i cała procedura zaczyna się od nowa.

0
  • #26 27 Lut 2013 20:21
    kiprak
    Poziom 9  

Rozumiem, ze poza warunkami "laboratoryjnymi" nie ma możliwości podmiany takiej głowicy?

0
  • #28 27 Lut 2013 21:44
    kiprak
    Poziom 9  

Wasilkowski napisał:
    Potraktuj to jako ciekawostkę i poradę szkodliwą.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2444962-30.html

Załóżmy, że pokusiłbym się o wymianę głowicy w warunkach domowych. Nie mam nic do stracenia bo straciłem już wszystko co mogłem. Lepiej będzie podmienić głowicę na tą ze sprawnego dysku czy przełożyć talerze do sprawnego dysku? Nie wiem czy ta druga opcja jest w ogóle możliwa? Jako osoba niedoświadczona zapytam, czy po wymianie głowicy (jeśli przyczyną obecnego stanu jest jej uszkodzenie) spowoduje, że HDD zostanie wykryty przez system i poprawnie się rozkręci tak aby w możliwie najszybszy sposób skopiować z niego dane?

0
  • #29 27 Lut 2013 21:50
    artaa
    Poziom 43  

Głowice. Talerzy nie ruszaj. Mała szansa jak widać z filmików jest...
    Tylko że ty masz też spaloną elektronikę. A ta "nowa" nie wiadomo w jakim jest stanie.

0
  • #30 27 Lut 2013 22:00
    kiprak
    Poziom 9  

Nowa elektronika została wymontowana ze sprawnego dysku, który przetestowałem. W uszkodzonym dysku dzięki wskazówką użytkownika "Wasilkowskiego" dokonałem sprawdzenia uzwojenia silnika więc powinien on być sprawny. Skoro podmiana elektroniki i kości ROMu nie pomogła, może zabawa z głowicą przyniesie porządany efekt?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo