Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 128WRL: kontaktron raz sabotaz, raz naruszenie + naruszenie AMD100

05 Sty 2013 00:05 6774 9
 • Poziom 10  
  Witam,

  zainstalowałem u siebie alarm na bazie Integry 128 WRL Satela. Mam jednak 2 zasadnicze problemy:

  1) kontaktrony na 2 oknach pokazują raz sabotaż, raz naruszenie.
  - gdy miałem zamontowany kontaktron K-1 w konfiguracji 2EOL (sam dodałem rezystory 1,1kOhm) centrala pokazywała sabotaż;
  - gdy zmieniłem 2EOL na EOL (a także na proste NC) sabotażu nie było, ale centrala pokazuje naruszenie czujki, mimo, że magnes jest przy samej czujce;
  - gdy zmieniłem kontaktron na inny dla sprawdzenia, czy to nie czujka była walnięta problem jest identyczny: tzn. przy zamontowaniu w miejsce k-1 czujki K-1 2E i zmianie lini na 2EOL centrala pokazuje naruszenie czujki (nie sabotaż) mimo, że magnes jest bezpośrednio przy czujce.

  Linię w centrali mam ustawioną jako 'Zwykła'.

  Problem pojawia się tylko przy tych 2 kontaktronach poprowadzonych tym samym kablem 6cio żyłowym, ale osobnymi parami żył.

  Nie wiem, czy to może mieć wpływ, ale na odcinku ok 40cm kable od czujek biegną wzdłuż linii elektrycznych (w odległości jakichś 20cm) - wiem, że to nieprawidłowo/nie zalecane, ale nie ma innej możliwości. Zastanawiam się, czy to może mieć wpływ na takie zachowanie czujek? Z tym, że gdy wyłączyłem te linie elektr. problem nie znika... a poza tym przewody od pozostałych czujek biegną przy tym przewodzie, na którym są te dwa kontaktrony sprawiające problem.

  2) Drugi problem mam z czujką ABAX AMD-100. To kontaktron bezprzewodowy. Linia jako wejścia/wyjścia (lub wejściowa), typ 2EOL NC. Czujka dobrze komunikuje się z centralą ale non-stop pokazuje naruszenie, mimo, że magnes jest przy czujce i słyszę kliknięcie przełącznika przy zbliżaniu/oddalaniu magnesu (próbowałem zmieniać czas opóźnienia na 0, 5 i 30 sek. ale to nic nie daje). Jednocześnie sabotaż z tej czujki komunikowany jest i odczytywany w centrali prawidłowo.
  W instrukcji programowania Integry 128 napisane jest, by wybrać kontaktron dolny lub boczny wpisując 0 lub 1 w programie DloadX, ale nie jest podane gdzie to wpisać (rozumiem, że w oknie Szczegóły Wejścia, ale w której pozycji dokładnie??).
  Czy ktoś może pomóc?


  Sorry za długi opis, ale chciałem dokładnie przedstawić sytuację.
  Proszę o pomoc, bo straciłem pół dnia i masę nerwów, i już po prostu nie wiem, gdzie szukać rozwiązań.


  PS.

  Z innej beczki: Czy to normalne, że przy testowaniu systemu gdy sygnalizatory bez własnego zasilania nie są podłączone to system pokazuje ich sabotaż?

  Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

  Czy może czujka AMD-100 będzie dopiero działać prawidłowo gdy załączę czuwanie? Bo w tej chwili błąd pokazywany jest w programie DloadX w oknie 'Stan wejść'.
 • Poziom 10  
  Problem z czujką AMD-100 częściowo rozwiązany: przytrzymałem magnes przy czujce przez kilkadziesiąt sekund tak, by przekroczyć czas odpytywania gdy czuwanie jest nieaktywne i działa. Czyli czujka jest sprawna. Problem pozostaje z określeniem aktywnego kontaktronu w tej czujce w programie DloadX (czy wpisać 0 w polu nazwy, czy gdzie?).
 • Poziom 21  
  AMD-100 w tej chwili masz w stanie pasywnym , przełącz na aktywny (wtedy informacje są przekazywane z czunika natychmiast do centrali)
 • Poziom 10  
  Tak, wiem. Rozumiem, że przejście w stan aktywny to uzbrojenie systemu i załączenie czuwania?
  W pon. zadzwonię do satela by dowiedzieć się gdzie w dloadx wpisać '0' by wybrać kontaktron dolny jako aktywny (w tej chwili aktywny jest boczny).

  Ten problem z AMD-100 wydaje się rozwiązany.

  Natomiast wciąż nie wiem nic o tych dwóch kontaktronach przewodowych k-1... Wyeliminowałem możliwość zimnych lutów zakręcając kable prowizorycznie jeden do drugiego, ale stan jest bez zmian: albo sabotaż albo naruszenie.
 • Poziom 10  
  Sharp, dziękuję za odpowiedź. Właśnie skończyłem rozwiązywać te kontaktrony - okazało się, że w jednym miejscu ciągłość przewodu była naruszona co powodowało raz zwieranie raz rozwieranie obwodu... Przeleciałem wszystkie linie od nowa, zaraz odpalam centralę dla sprawdzenia, ale myślę, że to będzie to.

  Pozostaje pytanie ad. lini sabotażowej: czy jeśli sygnalizatory nie są podpięte (tryb testowy, wyjście wysokoprądowe centrali obciążone rezystorami 2,2kOhm) to normalne, że centrala pokazuje naruszenie sabotażu?

  Dodano po 38 [minuty]:

  Niestety problem pozostaje z jednym z kontaktronów. Gdy dam go na 2EOL dodając dwa rezystory 1,1kOhm (szereg i równolegle) pokazuje sabotaż lini (naruszenie pokazuje prawidłowo). Gdy dam zwykły EOL sabotażu nie pokazuje. Identyczną sytuację miałem z czujką PIR Ivory - wstawiłem jeden rez. 2,2kOhm szeregowo i z głowy, ale to nie jest idealne rozwiązanie + chciałbym zrozumieć gdzie leży błąd.
 • Poziom 41  
  Powiedz mi, przyjacielu - czy masz dokładnie K1, czy może K1-2E - bo te drugie są z rezystorami już wbudowanymi. W pierwszym poście piszesz raz tak, raz inaczej.
  I czy możesz podejść bezpośrednio pod kontaktron z miernikiem i dobrze je przemierzyć? Bo coś mi tu nie pasuje...

  I powtórzę raz jeszcze: Przy EOL-u nie ma sabotażu. Wcale. Nie jest rozróżniany przez centralę.
 • Poziom 10  
  Niektóre kontaktrony mam k-1 niektóre k-1 2E. Rozróżniam je bez problemu. Samodzielnie parametryzowałem k-1, bo zgapiłem sie przy pierwszym zamówieniu i nie wiedziałem, że te k-1 2E mają wbudowane rezystory. Problem który opisuję powyżej dotyczy kontaktronów k-1 (k-1 2E użyłem raz zastępczo, by sprawdzić czy problem dotyczy wadliwego k-1 czy może linii - wyszło, że linii).

  Wobec powyższego w takim razie pytanie: EOL zareaguje w centrali na przecięcie kabla, tak? Nie reaguje na zwarcie dwóch żył, tak? Bo Twój wpis o tym, że przy lini EOL centrala nie rozróżnia sabotażu mnie skołował. Np. tutaj http://www.alkam-security.pl/_cms/view/72/linia-dozorowa-trojstanowa-eol-typu-nc.html i w innych opisach lini EOL piszą, że rozróżnia 3 stany, w tym sabotaż i zawsze tak myślałem. No chyba, że pod pojęciem sabotażu rozumiesz tylko zwarcie żył?

  Kontaktrony miernikiem bez problemu mogę pomierzyć, ale to nie tu jest problem. Zastanawia mnie, że z czujką Ivory miałem tak samo - przy 2EOL pokazywała problem, przy EOL nie. Czy możesz z tego zachowania wyciągnąć jakieś wnioski, przypuszczenia??
 • Poziom 21  
  Zamiast kontaktronu wstaw opornik 1,1 k wejscie ustaw 2eolnc i zobacz co będzie się działo.
 • Poziom 10  
  Być może komuś się przyda: ustawienie kontaktronu bocznego lub dolnego dla AMD-100 w dloadx dokonuje się w zakładce Struktura a nie Dane Wejsc. Byc moze więszkość to wie, ale dla osób pierwszy raz się z tym stykających to info może być przydatne.

  Co do problemów z kontaktronem to spróbuję jak napisał jkm73 z opornikiem, ale dam sobie dzień lub dwa odpoczynku od tematu, bo być może gdzieś powtarzam ten sam głupi błąd...

  Dodano po 3 [godziny] 57 [minuty]:

  romekjagoda napisał:

  Wobec powyższego w takim razie pytanie: EOL zareaguje w centrali na przecięcie kabla, tak? Nie reaguje na zwarcie dwóch żył, tak? Bo Twój wpis o tym, że przy lini EOL centrala nie rozróżnia sabotażu mnie skołował. Np. tutaj http://www.alkam-security.pl/_cms/view/72/linia-dozorowa-trojstanowa-eol-typu-nc.html i w innych opisach lini EOL piszą, że rozróżnia 3 stany, w tym sabotaż i zawsze tak myślałem. No chyba, że pod pojęciem sabotażu rozumiesz tylko zwarcie żył?


  Ok, już rozumiem: EOL zareaguje na przecięcie kabla komunikatem o naruszeniu kontaktronu i to tylko jeśli system będzie uzbrojony (czuwanie). Mea culpa