Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus 1001PXD urwana końcówka od zasilacza

05 Sty 2013 00:06 3621 11
  • Poziom 15  
    Witam, znajomy przyniósł mi notebooka Asus 1001PXD. W laptopie popsuło się ładowanie. Teraz próbuję zdiagnozować co i jak. Rozebrałem całego notebooka i gniazdo od ładowania wydaje się być ok. Natomiast kolega odciął końcówkę od ładowarki, wygląda to tak:
    podpowie mi ktoś w jaki sposób najlepiej naprawić tą ładowarkę? Chodzi mi o to w jaki sposób zlutować tą końcówkę z kablem od ładowarki.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    Najlepiej kupić kabel z wtyczką (do nabycia za ~10zł na allegro na przykład) i połączyć kabel z zasilacza z nowo kupionym kablem. Nie warto tej wtyczki lutować, nawet jeśli się uda to nie wytrzyma zbyt długo.

Zwróć uwagę, że tych wtyczek do EEE jest kilka (mają wymiary 2.5x0.7, 2.5x0.9, 2.5x1.0mm) - dobierz właściwy.
  • Poziom 15  
    Wiem, że nie warto, ale dla własnej wiedzy chciałbym wiedzieć jak to połączyć.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Na zasilaczu jest symbol oznaczający polaryzację. Prawdopodobnie plus jest w środku wtyczki. Prawdopodobnie dłuższy wystający z wtyczki kabel to masa (minus). w kablu środek w dodatkowej białej izolacji to prawdopodobnie plus, oplot to prawdopodobnie minus.

Zwróć uwagę na ilość słów prawdopodobnie, jak już to poskładasz to sprawdź miernikiem, zanim podłączysz do laptopa, czy napięcie na wtyczce zgadza się z podaną na zasilaczu polaryzacją.

I tak moim zdaniem wymiana na kabel z fabrycznie łączoną wtyczką ma większy sens :)
  • Spec od komputerów
    dt1 napisał:

I tak moim zdaniem wymiana na kabel z fabrycznie łączoną wtyczką ma większy sens :)

Dokładnie jak Kolega pisze, wymień przewód i nie kombinuj.
  • Poziom 15  
    Witam, dzisiaj zaciekawiła mnie jedna rzecz, wziąłem próbówkę i chciałem zobaczyć czy wszystko działa poprawnie, dotknąłem do białego kabla i próbówka świeci, dotknąłem do tego oplotu i próbówka świeci. To jest normalne? Bo wydaje mi się, że tak nie powinno być.
  • Poziom 43  
    ziooober88 napisał:
    Witam, dzisiaj zaciekawiła mnie jedna rzecz, wziąłem próbówkę i chciałem zobaczyć czy wszystko działa poprawnie, dotknąłem do białego kabla i próbówka świeci, dotknąłem do tego oplotu i próbówka świeci. To jest normalne? Bo wydaje mi się, że tak nie powinno być

Probówką się nie robi pomiarów.
  • Poziom 15  
    Wiem, miernik będę miał dopiero w poniedziałek. Ale dobrze myślę, że tak nie powinno być?
  • Poziom 43  
    ziooober88 napisał:
    Ale dobrze myślę, że tak nie powinno być?

:arrow: ziooober88 Poczytaj o zasilaczach impulsowych.

adamadi33 napisał:
    Probówką się nie robi pomiarów.
  • Poziom 15  
    Witam, poczytałem trochę o zasilaczach impulsowych i po pomiarach okazało się, że zasilacz działa dobrze.

Teraz zacząłem mierzyć jak zachowuje się gniazdo w które wtyka się końcówkę od zasilacza. Jak dołożę jeden koniec miernika do tego środkowego bolca i do obudowy tego gniazda to jest zwarcie, tak ma być?
  • Spec od komputerów
    ziooober88 napisał:
    Jak dołożę jeden koniec miernika do tego środkowego bolca i do obudowy tego gniazda to jest zwarcie, tak ma być?

Nie.
    Masz zwarci na płycie.
  • Poziom 15  
    Dokładnie tak jak kolega napisał, było zwarcie w okolicach tego gniazda od ładowania. Poprawiłem połączenie i wszystko działa poprawnie.