Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Polar PTL810 - Ukręcona śruba koła pasowego

buma 05 Sty 2013 14:52 4002 20
  • #1 05 Sty 2013 14:52
    buma
    Poziom 14  

Witam wszystkich. W pralce j.w.w. modelu ukręciła się śruba mocująca koło pasowe do bębna pralki. I tu jest problem jak ją wykręcić. Jak mi mówił mechanik z warsztatu AGD podobno jest ona wkręcona na jakiś klej. Nawet wykrętaki nie dają sobie z nią rady i pękają. Śruba ma średnicę fi 6 i jest wykonana z jakiegoś miękkiego materiału. Prawdopodobnie z jakiegoś stopu aluminium. Mało jej wystaje około 1,5 mm. Czy zna ktoś jakiś sposób aby ją wykręcić? Może trzeba np. podgrzać lub coś innego. Pralka jest dopiero rok po gwarancji więc żal kupować nową.

0 20
  • #2 05 Sty 2013 14:55
    rafik108
    Poziom 18  

Jeśli jest naprawdę wkręcana na jakiś klej to chyba pozostaje tylko rozwiercenie kolego.

0
  • #3 05 Sty 2013 15:18
    buma
    Poziom 14  

Myślałem o tym ale nie wiem jak głęboko się wwiercić aby czegoś nie uszkodzić. Podejrzewam, że w serwisie chyba mają na to jakiś sposób np. przy naprawach gwarancyjnych.

0
  • #4 05 Sty 2013 15:56
    zhudomel
    Specjalista AGD

buma napisał:
    jak głęboko się wwiercić aby czegoś nie uszkodzić.
    Długość śruby; ok. 2-2,5 cm.

0
  • #5 05 Sty 2013 16:38
    buma
    Poziom 14  

zhudomel@
    czy naprawiasz sprzęt ADG? Jeżeli tak to też jesteś za rozwierceniem tej śrubki?

0
  • #6 05 Sty 2013 16:59
    zhudomel
    Specjalista AGD

buma napisał:
    jesteś za rozwierceniem tej śrubki?
    Oczywiście; jeżeli nie da się złapać za wystający fragment (np. morsem) i wykręcić, to przewiercić i przegwintować.

0
  • Pomocny post
    #7 05 Sty 2013 17:09
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

buma napisał:
    W pralce j.w.w. modelu ukręciła się śruba mocująca koło pasowe do bębna pralki.Jak mi mówił mechanik z warsztatu AGD podobno jest ona wkręcona na jakiś klej.
    Tak śruba jest wkręcona na klej Loctite
    Aby wyeliminować działanie kleju należy podgrzać to złącze (śrubę) małym palnikiem gazowym na propan butan i klej puszcza.

buma napisał:
    Czy zna ktoś jakiś sposób aby ją wykręcić?

Wywierć otwór w śrubie fi 4 następnie podgrzej koniec śruby i wykręć wykrętakiem.
    Powinno puścić.

0
  • #8 05 Sty 2013 17:22
    buma
    Poziom 14  

@polo2
    a możesz mi podać jaki pod ten otwór fi4 ma być rozmiar wykrętaka bo w tych sprawach jestem laikiem?
    I jeszcze jedno czy podgrzanie palnikiem gazowym nie uszkodzi np. jakiś uszczelniaczy nie wystarczy podrzać np. suszarką do włosów?
    No i podstawowa sprawa jak głęboko mam się wwiercić tym wiertełkiem fi4?

0
  • #9 05 Sty 2013 17:43
    POL02

buma napisał:
    @polo2
    a możesz mi podać jaki pod ten otwór fi4 ma być rozmiar wykrętaka bo w tych sprawach jestem laikiem?
    I jeszcze jedno czy podgrzanie palnikiem gazowym nie uszkodzi np. jakiś uszczelniaczy nie wystarczy podrzać np. suszarką do włosów?

W podgrzewaniu i wykręcaniu trzeba mieć wprawę.
    Sam możesz sobie nie poradzić.Zgłoś się do mechanika on powinien to zrobić.

0
  • #10 05 Sty 2013 17:57
    buma
    Poziom 14  

sorki za marudzenie ale odpowiedz mi na te trzy tematy. 1/ czy suszarka wystarczy, 2/ rozmiar rozwiertaka, 3/ głębokość wwierenia. Chcę po prostu pomóc synowi jest młody na dorobku i każda kasa się liczy u niego.

0
  • #11 05 Sty 2013 18:08
    skryn
    Admin grupy AGD

Było:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11475203#11475203

skryn napisał:
    Nic nie wierć, tylko weź fleksa z cienką tarczą do cięcia i zrób nacięcie wzdłuż kikuta śruby i nie przejmuj się o uszkodzenie kawałka osi, bo jej nic nie grozi. Potem porządnym płaskim wkrętakiem wykręcisz kikut śruby.

0
  • #12 07 Sty 2013 18:22
    buma
    Poziom 14  

@skryn
    zrobiłem wszystko jak było w tym starym poście ale niestety nic to nie dało. Złamałem 3 i to porządne krętaki. A czy ta śruba jest z prawym gwintem? Może to jest lewoskrętny gwint?

0
  • #13 07 Sty 2013 19:13
    POL02

buma napisał:
    zrobiłem wszystko jak było w tym starym poście ale niestety nic to nie dało. Złamałem 3 i to porządne krętaki.

A grzania pewnie nie było.

buma napisał:
    A czy ta śruba jest z prawym gwintem?

Tak

0
  • #14 07 Sty 2013 19:28
    buma
    Poziom 14  

Grzanie było nawet bałem się, że coś przedobrzę bo przecież tam wszędzie jest kupa plastików, a jak z tym gwintem jest to normalny prawy?

0
  • #15 07 Sty 2013 19:31
    POL02

Pozostaje w takim razie wywiercenie śruby i nagwintowanie nowego gwintu.

0
  • #16 07 Sty 2013 19:47
    buma
    Poziom 14  

ale stare pytanie czy jest to normalny prawy gwint? OK' będę musiał nagintować nowy gwint ale czy nie będzie lepiej od razu zrobić na fi 8 mm bo gwintując na stare 6mm może wyjść różnie z centrycznością.

0
  • #17 07 Sty 2013 21:18
    phiter
    Poziom 19  

Ja w tamtym temacie też pisałem i wychodzi na moje.
    Tak, to jest normalny prawy gwint, ja zawsze rozwiercam od razu na M8, dużo mniej roboty niż poprawianie starego gwintu. I lepiej trzyma.

0
  • #18 07 Sty 2013 21:36
    buma
    Poziom 14  

@phiter
    konkretna odpowiedź powiedz mi tylko na jaką głębokość trzeba się wwiercić aby czegoś nie zepsuć i na gwint M8 wiertło ma być 6,8 mm, i czy tą nową śrubę M8 też wkręcasz na jakiś klej?

0
  • #19 07 Sty 2013 22:55
    phiter
    Poziom 19  

Tak, 6,8. Gwintownik musi wejść dość głęboko więc jeśli przewiercisz wałek na
    wylot ( jakieś 3-4cm) wstrzyknij do otworu silikon . Ja nie kleje,
    wystarczy dokręcić z czuciem.

0
  • #20 26 Sty 2013 11:54
    Jufo
    Poziom 14  

Potwierdzam da się to odkręcić po nacięciu:
    Pralka Polar PTL810 - Ukręcona śruba koła pasowego

0
  • #21 13 Paź 2013 11:22
    buma
    Poziom 14  

Ponieważ nie udało mi się wykręcić urwanej śruby Postanowiłem ją nawiercić na gwint M8. Trudno było wykonać otwór centrycznie więc znajomy tokarz wytoczył mi tuleję prowadzącą dla wiertła. Z jednej strony był wytoczony kołnierz o średnicy obudowy łożyska bębna natomiast z drugiej strony otwór o średnicy 6,8 mm i długości około 30 mm pod wiertło. Udało się rozwiercić starą śrubę prawie idealnie centrycznie. Następnie wkręciłem śrubę M8 na klej montażowy. Niestety nie pamiętam długości tej śruby ale każdy to może sobie zmierzyć.W każdym bądź razie pralka śmiga do dzisiaj. Jest jedna z mojej strony uwaga. Starajcie się przy praniu nie przeładowywać bębna pralki. Ja od czasu naprawy do bębna ładuję zawsze około 4 kg ciuchów.

0