Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie włącznika ciśnieniowego.

05 Sty 2013 18:34 6138 7
  • Poziom 15  
    Witam, hydroforem w moim domu ,,steruje''włącznik ciśnieniowy, nie wiem co to za model ale został wyprodukowany w grudziądzu,taki w przezroczystej plastikowej obudowie. Jest to wł. trójfazowy,ale wykorzystywane są tylko 2 styki,z racji że obecna pompa jest jednofazowa. (Wszystko podłączał wykwalifikowany elektryk)Ostatnio podczas czyszczenia zauważyłem że do jednej ze śrub mocujących włącznik do rurki metalowej, przykręcony jest przewód,zapewne uziemienie,ale już w skrzynce ze stycznikiem ten sam przewód nie jest nigdzie przypięty,po prostu jest odcięty,ledwo go widać. Czy zatem powinienem
    podłączyć uziemienie? Włącznik,nie posiada fabrycznego zacisku,musiałbym go podpiąć pod śrubę? Przymierzam się też do wymiany całego kabla,czy wystarczy
    3x2mm² ?
  • Poziom 13  
    Kolego ROSOMAK7

Nie bardzo wszystko rozumiem ale zrób tak, odłącz zasilanie od hydroforu odkręć plastikową pokrywkę wyłącznika ciśnieniowego i zobacz czy kabel żółto-zielony jest podłączony zgodnie z obrazkiem.

Jeszcze dopisz jaki masz układ sieci, oraz jaką moc ma hydrofor.
  • Poziom 15  
    Wygląd mojego włącznika trochę się różni od tego na rysunku,przede wszystkim u mnie nie ma zacisków pod uziemienie. Dlatego ktoś przypiął zielony kabel do jednej ze śrub, ale już w skrzynce ze stycznikiem nie podpiął uziemienia do niczego. Zatem uziemienia nie ma. Układ sieci jaki posiadam to chyba TN-S po prostu wszystkie pięć przewodów L123,N,PE przychodzi do domu ziemią,instalacje była robiona po 2000 roku. Co do mocy hydroforu to nie wiem,nigdzie na urządzeniach nie mam tabliczek znamionowych,to wszystko ma ze 20 lat , ale pompa w studni ma 4 lata,jednofazowa z kondensatorem i pływakiem w studni, ale wracając do tematu czy jednak powinienem uziemić ten wł.? bo ktoś zaczął ale nie skończył.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Nie ma instrukcji,to wszystko bardzo stare. po środku nie ma zacisku na pewno. Ja chyba coś źle wytłumaczyłem,nie mam w domu żadnego silnika wł,ciśnienio. załącza stycznik,który z kolei załącza pompe,która jest w studni 100 m od domu. może to się nie nazywa hydrofor? nie wiem.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Zdjęcie trochę kiepskiej jakości,ale tam nie ma żadnego zacisku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Niestety nie orientuję się jak wygląda sytuacja w studni z połączeniem pompy,nie zaglądałem tam ,przekroju kabla nie znam, jednak jest to bardzo gruby 5 żyłowy kabel. Dopiero od niedawna się zainteresowałem całą tą instalacją,więc nie wiem jeszcze wszystkiego,na razie chciałbym zacząć od urządzeń będących w domu.