Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

Hetzer 05 Sty 2013 18:45 26106 33
 • Zmienny Opornik z 1 Milionem Kombinacji (Dekada rezystancyjna)

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Autor projektu napisał: W ubiegłym tygodniu w laboratorium fizyki na mojej uczelni używaliśmy urządzenia, które umożliwiało ustawienie wybranej rezystancji. Miało ono dwa wyjścia i sześć pokręteł, a przy jego pomocy można było otrzymać milion różnych rezystancji. Pomyślałem, że muszę mieć takie urządzenie. Ale czemu by nie wykonać go samemu? W tym poradniku przedstawię, jak tanim kosztem wykonać takie w pełni funkcjonalne urządzenie.

  Materiały:
  Plastikowa obudowa o wymiarach 3" x 5" x 2" cena: poniżej 10$
  6 Obrotowych przełączników (12 - pozycyjnych) cena: 20$
  6 Gałek ze wskaźnikiem cena: 8$
  54 rezystory (9x 1Ω, 10Ω, 100Ω, 1kΩ, 10kΩ 10x 100kΩ) cena: 10$
  Miedziany drut cena: 5$
  2 Konektory (tzw. krokodylki) cena: 3$
  2 Złącza bananowe (opcjonalnie)

  Narzędzia:
  Lutownica i lutowie
  Wiertarka i wiertła lub prasa i sztance.
  Szczypce o ostrej końcówce

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Obwód
  Każde pokrętło obraca się dookoła wskazując kolejno wartości od 0 do 9. Każde z 6 pokręteł jest odpowiedzialne za inny przedział rezystancji. Pierwszy przełącznik odpowiada za rezystancję od 0 do 9Ω, z przeskokiem co 1Ω. Przełącznik ten nie musi mieć 10 pozycji, ponieważ opór 10Ω możemy uzyskać poprzez wybranie 1 pozycji na następnej gałce, która to reguluje rezystancję od 0 do 90Ω z przeskokiem co 10Ω. Tym sposobem, na szóstym pokrętle możemy ustawiać rezystancję od 0 do 900kΩ z przeskokiem co 100kΩ. Właściwie pokrętło to powinno mieć 10 pozycji, umożliwiając w ten sposób otrzymanie 1MΩ (ponieważ nie ma już pokrętła o większej skali, nie możemy ustawić takiej wartości tylko poprzez ustawienie pokrętła w pozycji 1). Poprzez ustawianie pokręteł w odpowiednich pozycjach uzyskujemy żądaną rezystancję. Na przykład, jeśli pierwsze pokrętło ustawimy w pozycji 5, drugie w pozycji 3 i ostatnie w pozycji 6, otrzymamy rezystancję 600035Ω.

  Schemat tego urządzenia jest naprawdę banalny, polega jedynie na szeregowym dołączaniu kolejnych oporników. W zasadzie, każde pokrętło posiada dolutowane końcówki rezystorów, a "wyjście" pokrętła jest połączone z wejściem następnego. Na przykład, weźmy pokrętło o najmniejszym zakresie, to które ustawia wartość od 0 do 9Ω. Przylutowane są do niego oporniki o wartości 1Ω pomiędzy wyjściami odpowiadającymi pozycjom 0-9. "Wyjściem" jest pozycja 0. Kiedy wybierzemy "5" na pokrętle, wejście następnego pokrętła będzie podłączone przez 5 oporników o wartości 1Ω, co daje rezystancję 5Ω. W zależności od tego, w której pozycji ustawione jest pokrętło, prąd popłynie przez odpowiednie rezystory zanim dotrze na wejście kolejnego przełącznika.

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Łączenie pokręteł
  Tak jak zostało to opisane w poprzednim kroku, każde z 6 pokręteł połączone jest z 9 rezystorami, będziemy więc potrzebowali po 9 sztuk z każdej z wartości 1 Ω, 10 Ω, 100 Ω, 1 kΩ, i 10 kΩ oraz 10 sztuk 100 kΩ.

  Wybierz którąś z pozycji jako pozycję 0 i przylutuj rezystor pomiędzy dwoma wyjściami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, jeśli spojrzysz na pokrętło w ten sposób, że gałka będzie skierowana w twoją stronę. Dzięki temu rezystancja będzie wzrastała podczas obracania pokrętłem w prawą stronę.

  Przylutuj pozostałe 8 rezystorów. W sumie będzie ich 9 (w wypadku ostatniego pokrętła będzie ich 10). Ostatnie złącze, którego użyjesz będzie funkcjonować jako pozycja 9.

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Wykonywanie etykiet na panel urządzenia
  Aby móc wygodnie używać urządzenia, powinniśmy wykonać etykiety, które umożliwiałyby rozpoznanie, w której pozycji znajduje się aktualnie pokrętło, dzięki czemu moglibyśmy ustalić, jaka będzie rezystancja na wyjściu. Jedną z możliwości jest opisanie każdej gałki jako "x1Ω", "x10Ω" i tak dalej, odpowiednio do każdego następnego pokrętła. To byłby mnożnik. Dodatkowo warto oznaczyć pozycje dookoła pokrętła przy pomocy liczb 0-9.

  Jest to również odpowiedni moment na zastanowienie się, jak chcesz rozmieścić pokrętła na panelu urządzenia. Autor w swoim projekcie ułożył gałki według wzoru 2x3 (dwie linie pokręteł po 3 pokrętła w każdej). Ty możesz rozmieścić je według własnego uznania, doprasowując ich układ do wielkości i kształtu pudełka.

  Zanim wykonasz etykiety, upewnij się, że sposób, w jaki ustawiłeś pokrętła nie będzie przeszkadzał w swobodnym ich obracaniu się. Zwróć uwagę na to, czy nie będą zawadzać o siebie podczas ich obracania.

  Autor wykonał etykiety w Photoshopie i wydrukował je na czarnym klejącym papierze etykietowym. Dla osób, które chciałyby użyć takiego samego wzoru, jest on udostępniony w pliku. (Można również wykonać etykiety przy pomocy lasera, grawerując napisy na panelu urządzenia, efekt byłby na pewno bardzo ciekawy).

  Uwaga: Pudełko wykorzystane przez autora ma wymiary 3x6, jednak etykieta jest nieznacznie mniejsze, ponieważ krawędź dookoła panelu obudowy ma skos. Autor nie chciał, aby etykieta zachodziła na niego. A więc, jeżeli użyjesz tej etykiety, upewnij się, aby wydrukować ją w odpowiednich wymiarach. Zawarta tu etykieta ma wymiary 2.75 x 5.75 cali, dzięki czemu nie zachodzi na krawędzie i dobrze się układa.

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Wiercenie dziur w obudowie
  Uwaga: Wiercenie w plastiku przy użyciu wierteł do drewna jest trudne i czasochłonne. Wiertło może się klinować w plastiku i przypadkowo powodować uszkodzenia materiału, w którym wiercimy, niszcząc tym samym naszą pracę. Upewnij się, że plastik, w którym wiercisz jest solidnie zamocowany. Najlepiej, jeśli do wykonywania otworów użyjesz prasy.

  Autor pisze, że podczas wiercenia dziur złamał panel obudowy, a otwory, które wykonał były złej jakości. Na szczęście miał również metalowy odpowiednik tej części, w którym bez problemu udało mu się wywiercić otwory.

  Teraz nadszedł również dobry moment na wykonanie otworów, przez które będą wychodziły wyprowadzenia urządzenia. Wywierć wystarczająco duże otwory, aby móc bez problemu zastosować złącze, którego będziesz chciał użyć. Autor w swoim urządzeniu jako zacisków wyjściowych użył dwóch złącz, tzw. krokodylków.
  Teraz jest również dobry moment, aby wywiercić otwory w panelu obudowy, które posłużą jako wejście. Zwróć uwagę na to, aby otwory były odpowidniej wielkości, w zależności od typu złącza, którego chcesz użyć.

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Wykonywanie podkładki pod panel urządzenia
  Teraz należy wykonać podkładkę, która byłaby umieszczona pomiędzy panelem a pokrętłami. Autor wykonał ową podkładkę z kilku powodów. Po pierwsze, pokrętła które posiadał miały długie ośki, przez co pokrętła zamontowane bez podkładki mocno wystawałyby poza panel obudowy oraz byłaby duża szpara pomiędzy gałkami pokręteł a panelem, co w efekcie wyglądałoby dziwnie. Po drugie, każde pokrętło ma bolec, który ma zapobiegać obracaniu się całego przełącznika podczas obrotu gałką. Pokrętła te wymagają użycia dość dużej siły, aby zmienić ich pozycję, przez co zamontowanie ich bez bolców blokujących spowodowałoby obracanie się całego pokrętła zamiast tylko jego ośki. Bolec ten musi być wbity w powierzchnię panelu, aby zapobiec temu niekorzystnemu efektowi. Nie można tego zrobić w metalowej obudowie, ponieważ bolec ten przebiłby się na drugą stronę i był widoczny z zewnątrz obudowy. Dlatego konieczne było zastosowanie plastikowej podkładki.

  Autor wykonał podkładkę z jakiegoś kawałka plastiku akrylowego. Do tego celu nadaje się jednak wiele innych materiałów - sklejka, plastik, czy nawet tektura. Autor wykonał podkładkę o grubości 1/4 cala.

  W zasadzie podkładka ma za zadanie tylko pogrubić panel obudowy bez ingerowania w nią. Autor naniósł layout (miejsca, gdzie wypadają otwory) na płytę akrylową, a następnie wywiercił w niej otwory na pokrętła, po czym zaznaczył miejsca, gdzie przypadają bolce blokujące pokrętła. Kiedy już wszystkie otwory zostały wywiercone autor sprawdził, czy pokrętła dobrze pasują do panelu i podkładki. Kiedy wszystko było gotowe, z płyty plastiku został wycięty kształt podkładki. Ponieważ gdyby podkładka była takiej samej wielkości, co panel, nie pasowałaby ona do obudowy. Została więc nieco pomniejszona, a jej narożniki wycięte, aby podkładka nie zachodziła na mocowania śrub.

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Montaż
  Włóż pokrętła w odpowiednie miejsca w panelu obudowy i podkładkę i przykręć je przy użyciu dołączonych nakrętek i podkładek. Jeśli używasz naklejanej etykiety, przyklej ją na obudowę i upewnij się, że dobrze przylega do jej powierzchni. Nadmiar etykiety wystający poza panel utnij ostrym nożem.

  Teraz czas na połączenie wszystkich pokręteł razem. Przylutuj jeden koniec drutu o długości ~3 cali do wyjścia pokrętła, a drugi jego koniec do wejścia następnego pokrętła (o wyższym mnożniku). Jeśli uda Ci się zrobić to przy użyciu krótszego drutu, możesz próbować, jeśli Ci się uda, będzie to wyglądało dużo lepiej.

  W ten sam sposób postępuj z kolejnymi pokrętłami.

  Upewnij się, że wszystkie pokrętła są ustawione w pozycji 0 (upewnij się, że mały metalowy styk w każdym pokrętle dotyka pierwszego rezystora).

  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)
  Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna) Rezystor nastawny (dekada rezystancyjna)

  Przetestuj urządzenie!
  Podłącz wyjścia Twojego urządzenia do multimetru, ustaw wybraną rezystancję i sprawdź na mierniku, czy jego wartość zgadza się z rzeczywistą. Jeżeli tak jest, to gratuluję! Jeżeli nie, musisz raz jeszcze sprawdzić wszystkie połączenia wewnątrz urządzenia. Możliwe, że popełniłeś błąd przy lutowaniu rezystorów lub pokręteł. Przyjrzyj się Twojemu urządzeniu i schematowi. Nie zniechęcaj się, jeśli Twój obwód nie zadziała za pierwszym razem.

  Źródło:Link


  Fajne! Ranking DIY
 • #3 05 Sty 2013 18:58
  Brivido

  Poziom 28  

  I gdzie to tanio? 54 rezystory za 10$ :D

 • #5 05 Sty 2013 21:34
  ssb.mixer
  Poziom 17  

  Brivido napisał:
  I gdzie to tanio? 54 rezystory za 10$ :D


  To jest bardzo tanio, jak na realia amerykańskie.

 • #7 05 Sty 2013 21:49
  maly.borkowo
  Poziom 15  

  Ja bym jeszcze, w sumie żeby było taniej, bo wygodniej to nie wiem, ale zamienił te 6 przełączników na 6 takich przełączników kodujących :) No i mielibyśmy ustawioną wartość pokazaną prawie jak na wyświetlaczu :) Tylko szkoda że te zadajniki kodu takich małych rozmiarów są, także jeżeli ktoś ma problemy ze wzrokiem... :P

 • #8 06 Sty 2013 02:31
  miszcz310
  Poziom 19  

  Jak dla mnie to projekt trochę bez sensu. Zazwyczaj takie dekady stosuje się jako rezystancje wzorcowe i właśnie rezystory są największym wydatkiem wtedy, a tutaj mamy coś o liczbie kombinacji 6^9, czyli 10077696 kombinacji od niby 0 do 9999999 Ohm. Gdzie to może znaleźć jakieś sensowne zastosowanie? Należy pamiętać, że jak każdy z rezystorów ma tolerancję powiedzmy 5% to 6 rezystorów połączonych szeregowo ma tolerancję 6*5%, czyli 30%, ciężko to nawet nazwać zgrubnym/orientacyjnym ustawieniem oporu...

  EDIT:
  Trochę głupotę napisałem. Przecież wystarczy błąd na rezystorze 100k rzędu 1% to mamy +/- 1k czyli wszystkie rezystory poniżej tej wartości tracą właściwie znaczenie...
  Tylko, że jeszcze w położeniu największego oporu to mamy 54 rezystory połączone w szereg (sic!), także dziękuję dobranoc błąd na samych tych 100k jest, dla tolerancji 1% wyniesie prawie 10% (czyli =/-900k*10%=+/-90k), a jak jeszcze doliczymy te wszystkie mniejsze to już w ogóle...

  Niemniej jednak urządzenie wykonane estetycznie. Dziękuję tłumaczowi za trud przetłumaczenia.

  maly.borkowo napisał:
  Ja bym jeszcze, w sumie żeby było taniej, bo wygodniej to nie wiem, ale zamienił te 6 przełączników na 6 takich przełączników kodujących :) No i mielibyśmy ustawioną wartość pokazaną prawie jak na wyświetlaczu :) Tylko szkoda że te zadajniki kodu takich małych rozmiarów są, także jeżeli ktoś ma problemy ze wzrokiem... :P


  We wszystkich dekadach jakich używałem było właśnie tak jak kolega opisuje.

 • #9 06 Sty 2013 02:32
  szczodros
  Poziom 18  

  zadajniki kodu mają wyjścia w kodzie BCD :P

 • #10 06 Sty 2013 08:21
  Jacek Rutkowski
  Poziom 25  

  Kolego miszcz310 jeśli rezystory mają tolerancję 5% to sumaryczna tolerancja będzie 5% a nie 30%. Rezystor 100kΩ 5% ma 5kΩ tolerancji ale dołączony do niego rezystor 10k 5% na 100kΩ wprowadza już błąd maksymalny tylko 500Ω czyli dla 110kΩ będzie to nadal 5%.

 • #11 06 Sty 2013 09:38
  krru
  Poziom 32  

  Ale uwaga o tolerancji rezystorów o najwyższych wartościach jest jak najbardziej słuszna. Żeby takie urządzenie miało sens, te rezystory musiałyby mieć tolerancję 0.001%, bo inaczej błąd rezystorów 100k jest większy niż cokolwiek, co można ustawić na dolnej połowie nastaw.
  Gość po prostu coś zobaczył i postanowił skopiować, ale zrobił beznadziejną tandetę bo nie przemyślał sprawy.

 • #12 06 Sty 2013 11:14
  miszcz310
  Poziom 19  

  Jacek Rutkowski napisał:
  Kolego miszcz310 jeśli rezystory mają tolerancję 5% to sumaryczna tolerancja będzie 5% a nie 30%. Rezystor 100kΩ 5% ma 5kΩ tolerancji ale dołączony do niego rezystor 10k 5% na 100kΩ wprowadza już błąd maksymalny tylko 500Ω czyli dla 110kΩ będzie to nadal 5%.


  A kolega słyszał o czymś takim jak rachunek błędów lub jak niektórzy wolą rachunek niepewności pomiarowej? Jak to radzę sobie poczytać, a jak tak to proszę sobie policzyć błąd/niepewność takiego układu rezystorów połączonych w szereg np. metodą różniczki zupełnej.

 • #13 06 Sty 2013 11:45
  Pokrentz
  Poziom 21  

  Miszczu310, jak masz wzór na opór zastepczy połączenia szeregowego, to rózniczka zupełna daje Ci błąd maksymalny oporu zastępczego równy sumie niepewności BEZWZGLĘDNYCH oporów składowych. Jak nie wierzysz, to sobie policz. Sumujemy tolerancje wyrażone w omach (tolerancja w % razy wartość nominalna w omach dzielone przez 100), nie w procentach samych.
  Weż sobie połącz 30 oporników o tolerancji 5% w szereg. Twoim sposobem liczenia dostaniemy tolerancję 150%. Ma to sens? No, jak trafisz na połączenie o ujemnym oporze, to będzie mała sensacja.
  Pooglądaj sobie serial dokumentalny St. Barei pt. "Alternatywy 4" Tam było sumowanie w elektrociepłowni strat ciepła na poszczególnych odcinkach sieci ciepłowniczej metoda "inzynierską" dodawania procentów strat. Na koniec wychodziło, że tracili 120% ciepła. Nie wiem, jak dla kogo, ale dla mnie to było smieszne...

 • #14 06 Sty 2013 12:17
  miszcz310
  Poziom 19  

  Pokrentz napisał:
  Miszczu310, jak masz wzór na opór zastepczy połączenia szeregowego, to rózniczka zupełna daje Ci błąd maksymalny oporu zastępczego równy sumie niepewności BEZWZGLĘDNYCH oporów składowych. Jak nie wierzysz, to sobie policz. Sumujemy tolerancje wyrażone w omach (tolerancja w % razy wartość nominalna w omach dzielone przez 100), nie w procentach samych.
  Weż sobie połącz 30 oporników o tolerancji 5% w szereg. Twoim sposobem liczenia dostaniemy tolerancję 150%. Ma to sens? No, jak trafisz na połączenie o ujemnym oporze, to będzie mała sensacja.


  Hmmm... W tym co piszesz jest dużo prawdy, ale to co napisałem jest prawdą, tylko napisaną używając daleko idących skrótów myślowych. :D Już tłumaczę i objaśniam.

  Weźmy sobie 3 oporniki połączone w szereg, wtedy funkcja oporu zastępczego wyniesie:
  $$R=r_1 + r_2 + r_3$$
  Teraz wstawmy sobie do wzoru na różniczkę zupełną:
  $$ \Delta R = \left | \frac{\part(r_1 + r_2 + r_3)}{\part r_1}\right | \cdot \Delta r_1 + \left | \frac{\part(r_1 + r_2 + r_3)}{\part r_1}\right | \cdot \Delta r_2 + \left | \frac{\part(r_1 + r_2 + r_3)}{\part r_2}\right | \cdot \Delta r_3 = 1 \cdot \Delta r_1 + 1 \cdot \Delta r_2 + 1 \cdot \Delta r_3$$
  Pierwszy skrót myślowy, wszystkie te oporniki mają taką samą wartość i niepewność:
  $$ \Delta R = \left | \frac{\part(3 \cdot r)}{\part r_1}\right | \cdot \Delta r = 3 \cdot \Delta r$$
  Stąd właśnie wzięło mi się, to sumowanie oporów, tylko, że to jest niepewność opornika 3r i niepewność wyrażona w niepewności pojedynczego r, dlatego owszem może się zdarzyć, że tak zdefiniowana niepewność będzie większa niż 100%, ale ta ścisła prawdziwa nie będzie.

  A teraz wracając do konstrukcji. Ustawmy sobie to pokrętło z największym oporem na maksa, czyli mamy 9 oporników 100k połączonych w szereg. Zakładamy, że tolerancja jest 5%. To z tego mamy, że taki układ 9 oporników będzie miał opór
  $$ R = \left ( 900 \pm 45\right) k \Omega$$, to teraz patrząc z pozycji pojedynczego opornika niepewność wyniesie $$\Delta = \frac {45k}{100k} = 0.45 = 45%$$ i teraz jaki sens mają te nastawy niższych wartości?

  Jestem świadom, że to co napisałem nie jest w ogóle ścisłe. Pisałem to już dość późno, ale mam nadzieję, że w świetle tego co teraz napisałem jest to wybaczalne.

 • #15 06 Sty 2013 12:28
  maly.borkowo
  Poziom 15  

  szczodros napisał:
  zadajniki kodu mają wyjścia w kodzie BCD :P

  A także w kodzie decymalnym oraz negatywnym BCD :>

  A co do tolerancji, to osobiście i tak bym kupił rezystory o mocy przynajmniej 1W i najlepiej 1% tolerancji, w końcu jak już robić to przydało by się porządnie :)
  A najlepiej to jeszcze kupić kilka kompletów i pomierzyć rezystory, tak, żeby było idealnie prawie :)

 • #16 06 Sty 2013 12:28
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  miszcz310 napisał:
  tutaj mamy coś o liczbie kombinacji 6^9, czyli 10077696 kombinacji od niby 0 do 9999999 Ohm

  Nie 6^9, a 9^6 możliwych ustawień.

 • #17 06 Sty 2013 12:44
  miszcz310
  Poziom 19  

  Krzysiek16 napisał:
  miszcz310 napisał:
  tutaj mamy coś o liczbie kombinacji 6^9, czyli 10077696 kombinacji od niby 0 do 9999999 Ohm

  Nie 6^9, a 9^6 możliwych ustawień.

  Fakt późna godzina i mózg nie działa jak należy ;p

 • #18 06 Sty 2013 13:11
  szczodros
  Poziom 18  

  maly.borkowo napisał:
  A także w kodzie decymalnym


  i rozumiem że mają odpowiednią do tego ilość wyprowadzeń? Nigdy nie widziałem takiego :D

 • #19 06 Sty 2013 13:34
  bobo
  Poziom 29  

  krru napisał:
  Żeby takie urządzenie miało sens, te rezystory musiałyby mieć tolerancję 0.001%, bo inaczej błąd rezystorów 100k jest większy niż cokolwiek, co można ustawić na dolnej połowie nastaw.
  Gość po prostu coś zobaczył i postanowił skopiować, ale zrobił beznadziejną tandetę bo nie przemyślał sprawy.

  Tak, tolerancja 0,001%. Fabryczna dekada o tolerancji 0,01% kosztuje coś koło 5tys. zł i o ile pamietam, ma górny zakres opornosci w okolicach 10k. A po co komu w domu taka precyzja? Jak prosto się wypisuje "mądrości" i krytykuje innych.
  Pozdrówka

 • #20 06 Sty 2013 13:51
  miszcz310
  Poziom 19  

  bobo napisał:

  Tak, tolerancja 0,001%. Fabryczna dekada o tolerancji 0,01% kosztuje coś koło 5tys. zł i o ile pamietam, ma górny zakres opornosci w okolicach 10k. A po co komu w domu taka precyzja? Jak prosto się wypisuje "mądrości" i krytykuje innych.
  Pozdrówka

  No właśnie na tym polega cały sens takiej dekady, że jest takim nastawnym rezystorem referencyjnym w przeciwnym wypadku mamy wielki nieporęczny, dwu-zaciskowy o dyskretnych wartościach potencjometr. Ja się zatem pytam po co komu takie coś? Dla mnie wywalenie pieniędzy i czasu w błoto...

 • #21 06 Sty 2013 13:55
  Krystian1826
  Poziom 10  

  A czy taki zmienny oprornik działał by gdy by go podłączyć np zamiast czujnika temperatury do samochodu aby sprawdzić np czy działa wskazówka.

 • #22 06 Sty 2013 14:36
  bobo
  Poziom 29  

  miszcz310 napisał:

  ..... Ja się zatem pytam po co komu takie coś? Dla mnie wywalenie pieniędzy i czasu w błoto...

  No, nie do końca, proszę spojrzeć na całą zabawę inaczej. Dla przykładu, buduję stopień wzmocnienia jakiegoś sygnału. Zaznaczam, robię to w domu. Wiem jakiego rzędu się spodziewać parametrów i dobieram rezystory aby uzyskać pożądany efekt, jednocześnie oglądając przebieg. O ile łatwiej jest mi określić rząd wielkości oporników , patrząc na dekadę, niż za każdym razem lutować , kręcić i mierzyć. Ja nie mówię że, dekada ma być wzorcem rezystancji 1%, ona ma wskazać jakich wielkości pożądam. Resztę dobiorę już precyzyjnie w trakcie dopracowania układu.
  Pozdrówka

 • #23 06 Sty 2013 14:45
  miszcz310
  Poziom 19  

  Krystian1826 napisał:
  A czy taki zmienny oprornik działał by gdy by go podłączyć np zamiast czujnika temperatury do samochodu aby sprawdzić np czy działa wskazówka.

  Eeee to zależy od czujnika. Może się zdarzyć, że czujnik jest cyfrowy i lipa. Ogólnie nawet jak jest oporowy to i tak polecam podłączyć jakiś potencjometr o odpowiedniej mocy niż bawić się w takie coś...

  Dodano po 7 [minuty]:

  [quote="bobo"]
  miszcz310 napisał:
  bobo napisał:

  ..... Ja się zatem pytam po co komu takie coś? Dla mnie wywalenie pieniędzy i czasu w błoto...

  No, nie do końca, proszę spojrzeć na całą zabawę inaczej. Dla przykładu, buduję stopień wzmocnienia jakiegoś sygnału. Zaznaczam, robię to w domu. Wiem jakiego rzędu się spodziewać parametrów i dobieram rezystory aby uzyskać pożądany efekt, jednocześnie oglądając przebieg. O ile łatwiej jest mi określić rząd wielkości oporników , patrząc na dekadę, niż za każdym razem lutować , kręcić i mierzyć. Ja nie mówię że, dekada ma być wzorcem rezystancji 1%, ona ma wskazać jakich wielkości pożądam. Resztę dobiorę już precyzyjnie w trakcie dopracowania układu.
  Pozdrówka


  A to nie łatwiej sobie wziąć ze 3 potencjometry + opornik 0.1Ohm i dobudować sobie Ohmmomierz? W sensie 3 lub kilka potków nastawnym i różnych rzędach wielkości w szereg a ten 0.1Ohm do pomiaru prądu też w szereg z nimi. I mniejsze by to było i dokładniejsze. A jeszcze można by było zrobić te potencjometry cyfrowe + uC i sterowanie przez UART np. i można jakieś strojenie automatyczne zrobić...

  Edit:
  A tak się jeszcze zastanawiam. Bo tej dekady to miałoby się używać jak rozumiem do ustalania punktu pracy tranzystorów. A nie dało by się do tego celu zastosować jakiegoś sztucznego obciążenia. Takie jakby źródło prądowe z pomiarem napięcia, nie wygodniej by tak było?

 • #24 06 Sty 2013 17:27
  bobo
  Poziom 29  

  Re. miszcz310
  A gdyby chodziło o wzmacniacz operacyjny a nie tranzystor? Kolego cudactwa kombinujesz. Jakieś oporniki/potencjometry na układach scalonych, uP, żródła prądowe, sztuczne obciążenia. Robienie do tego płytek drukowanych, programowanie itp, itd, wariactwo.. No cóż, marzyć i fantazjować każdy może, życie jest o wiele prostsze i szuka rozwiązań najmniej skomplikowanych.
  Pozdrówka

 • #25 06 Sty 2013 18:30
  miszcz310
  Poziom 19  

  bobo napisał:
  A gdyby chodziło o wzmacniacz operacyjny a nie tranzystor?

  To co wtedy? Nie rozumiem pytania. Zależy co chcesz zrobić.
  bobo napisał:
  Jakieś oporniki/potencjometry na układach scalonych, uP, żródła prądowe, sztuczne obciążenia. Robienie do tego płytek drukowanych, programowanie itp, itd, wariactwo.. No cóż, marzyć i fantazjować każdy może, życie jest o wiele prostsze i szuka rozwiązań najmniej

  A ile zajmie samo lutowanie tych 54 rezystorów, a jeszcze wystarczy się pomylić z jednym i wszystko trzeba zmieniać. Nie każe Ci takich rzeczy robić. Chodzi mi tylko o to, że jak ja bym miał np. robić takie ustawianie punktu pracy kilka razy w miesiącu np. to wolałbym sobie zrobić odpowiednie narzędzie do tego, które jeszcze pozwoliłoby mi zautomatyzować cały proces jakby mi się zachciało seryjnej produkcji.
  Ja bym tego nie nazwał wariactwem tylko postępem. :P
  Zrobienie płytki drukowanej to nie jest jakiś mega problem, poza tym zawsze można zastosować płytkę uniwersalną.
  bobo napisał:
  No cóż, marzyć i fantazjować każdy może, życie jest o wiele prostsze i szuka rozwiązań najmniej skomplikowanych.

  No mi się zdaje, że 3 potencjometry połączone w szereg plus jeszcze jeden opornik to znacznie mniej roboty niż klecenie i lutowanie tych 54. No i raczej tańsze. 3 potki + 1 rezystor 0R1 + dwa chińskie mierniki (a na upartego wystarczyłby jeden). Myślę że można by się zamknąć w ~30zł, czyli mnie więcej 6 razy mniej niż autor.
  bobo napisał:
  Pozdrówka

  Również pozdrawiam.

 • #26 06 Sty 2013 18:34
  maly.borkowo
  Poziom 15  

  szczodros napisał:
  maly.borkowo napisał:
  A także w kodzie decymalnym


  i rozumiem że mają odpowiednią do tego ilość wyprowadzeń? Nigdy nie widziałem takiego :D


  Wyprowadzeń bodajże 11 (0-9 + Com) a koszt koło 10zł, tanie nie jest jednak, ale dosyć fajnie by działało i wyglądało ;)

 • #28 07 Sty 2013 14:04
  1356871
  Użytkownik usunął konto  
 • #29 07 Sty 2013 16:00
  Damian_Max
  Poziom 14  

  Witam,
  zgodzę się z Plaplek, po ustawieniu stopni które według was nie mają znaczenia, to zawsze można skorygować to omomierzem i już dokładność całego ustawiania ponownie powraca do kilku procent (zależnie od dokładności miernika).
  Rezystancja oporników zmienia się z czasem, ale podczas testów nie zmieni się nic (no chyba że zbliżamy się do mocy odkładanej na rezystorze..).
  Po dwa, nawet jeśli ustawimy na przykład 240010Ω i po skorygowaniu będziemy mieli 245kΩ to zwiększając przedostatnie pokrętło z 10 na 20 to i tak rezystancja zwiększy się o 10Ω±10%.

 • #30 06 Lut 2013 08:35
  darekRD
  Poziom 13  

  Panowie elektronicy, może mam za mało doświadczenia, ale zdradźcie mi ile razy potrzebowaliście rezystancję 400010 Ω ? Lubię śledzić takie szacunkowe obliczenia np. tolerancji, chociaż kojarzą mi się z wykładem docenta, który nie ma w domu lutownicy. Osobiście gdybym potrzebował czegoś takiego, to po prostu zmierzyłbym każdy montowany rezystor, dbając o to, żeby odchyłki się nie dodawały, a bilansowały. Wylutował bym je ze starych, wygrzanych już urządzeń, żeby zmniejszyć wpływ czasu na wartości. Niska tolerancja oczywiście bardzo pożądana, ale nie dajmy się zwariować, dokładność na przestrzeni 4 cyfr z pewnością nie jest nikomu potrzebna, no może w laboratorium NASA ;). Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że gdybyśmy się nawet uparli, na taką dokładność, to musielibyśmy stabilizować temperaturę, wilgotność, wstrzymać oddech, kontrolować prąd płynący przez ustrojstwo...

  reasumując - sztuka dla sztuki albo przerost formy nad treścią.