Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scenic 1.9dti '01 - sterowanie świec

zioma1 05 Sty 2013 22:06 11643 15
  • #1 05 Sty 2013 22:06
    zioma1
    Poziom 9  

Witam!!!
    Przejąłem Scenikka po ojcu 2001 1.9 dti. Auto mało jeżdżone 90 tys.
    Moje pytanko dotyczy działania świec żarowych. Otóż nie zapala się w nim kontrolka od świec niezależnie od temperatury zewnętrznej (nie wiem czy ma to jakieś znaczenie).
    Świece chyba grzeją tak mi się wydaje bo auto zapala rano lepiej gdy poczekam 7 sekund niż gdy palę od razu.
    Zauważyłem, że pali jeszcze lepiej gdy przekręcę kluczyk poczekam chwilę wyłączę kluczyk znów przekręcę i poczekam chwilę - oczywiście mówię o mrozie.
    Ale generalnie auto nie pali rewalacyjnie jak na dti. Raz jak dobrze ustrzele te świece (tak mi się wydaje) pali od strzała innym razem musi ze 4 razy przekręcić.
    Dodam, że świece były wiosną wymienione na nowe w serwisie bosha (wymienili przy okazji wymiany rozrządu).

I tu moje pytanka.
    Czy z moich obserwacji wynika, że przyczyną mogą być świece????
    Co za ustrojstwo szczeliło, że nie pali się kontrolka od świec a one chyba grzeją????? (nie pali się też kontrolka od ręcznego, ale to chyba inna bajka).
    Jak działają świece w sensie jak grzeją i przez ile czasu?
    Dodam, że częściowo na ostatnie pytanie znalazłem odpowiedź na forum - ale tylko częściowo.

• #2 05 Sty 2013 22:18
    autoas
    Poziom 41  

Może tylko bezpiecznik....a może sterownik, instalacja lub licznik..

• #3 05 Sty 2013 23:59
    msepl
    Poziom 25  

Z wypowiedzi kolegi wnioskuję że uszkodzona jest kontrolka (żarówka) świec żarowych.

• #4 06 Sty 2013 09:37
    zioma1
    Poziom 9  

Witam!!
    nie jestem co do tego przekonany, że to tylko kontrolka ale być może. Faktycznie, że kontrolka nawet przy przekręceniu kluczyka się nie zapala (wtedy kiedy pali się wszystko) tylko dziwi mnie np. takie cosik. Jak włącze kluczyk i poczekam zbyt długo powiedzmy koło 30 sekund czy minuty, też źle pali. Zapala dobrze a w zasadzie prawie dobrze w momencie jak trafie miedzy powiedzmy 7 a 10 sekund i to zależnie od temp zewnętrznej. A gdzieś na tym forum wyczytałem, że świece grzeją dłużej, ale być może czegoś nie rozumiem a na pewno nie znam zasad grzania tych świeczek. I jeszcze jedno - jeżeli to kontrolka - to nie jestem przekonany czy tak łatwo to wymienić w sensie czy to nie jaka dioda albo co gorzej.

• #5 06 Sty 2013 10:20
    autoas
    Poziom 41  

zioma1 napisał:
    ale być może czegoś nie rozumiem a na pewno nie znam zasad grzania tych świeczek

I tu się z tobą zgadzam...oddaj do dobrego elektryka i z głowy...możesz mieć coś namieszane specjalnie, przez poprzedniego właściciela...

• #6 06 Sty 2013 11:01
    Wojtek32
    Poziom 27  

Poszukaj i sprawdź "PRZEKAŹNIK ŚWIEC ŻAROWYCH RENAULT SCENIC 1.9 DTI"
    http://renaultsklep.bazarek.pl/opis/3439224/p...rowych-renault-scenic-19-dti.html#description

Mechanicy najczęściej wymieniają świece żarowe pomimo że przyczyna jest w przekaźniku, który załącza kontrolkę jak i same świece na określony czas, następnie gaśnie co jest sygnałem do odpalenia silnika.

Ps. Są najróżniejsze wersje sterownika, szukaj po symbolu silnika.

• #7 06 Sty 2013 11:03
    autoas
    Poziom 41  

Wojtek32 napisał:
    pomimo że przyczyna jest w przekaźniku, który załącza kontrolkę

I tego jesteś pewien...i gdzie ty tych mechaników spotykasz....

• #8 06 Sty 2013 11:09
    milejow
    Poziom 42  

Wojtek32 napisał:
    pomimo że przyczyna jest w przekaźniku, który załącza kontrolkę jak i same świece

Żaden przekaźnik nie załącza kontrolki, załącza ją sterownik silnika, także w przypadku usterki systemu sterowania. Najprawdopodobniej ucięty kabel sterujący do kontrolki, żeby nie raziła w oczy świeceniem.

• #10 06 Sty 2013 11:28
    zioma1
    Poziom 9  

Witam!!!
    Jeżeli kontrolkę uruchamia sterownik silnika to kiedy ją wyłącza?? Po określonym czasie czy po osiągnięciu określonej temperatury przez świece ??
    Ucięcia kabla - niewykluczone - tylko po co???

• #11 06 Sty 2013 14:43
    milejow
    Poziom 42  

zioma1 napisał:
    Ucięcia kabla - niewykluczone - tylko po co

Żeby nie informowała o istniejącej usterce.

• #12 06 Sty 2013 15:23
    zioma1
    Poziom 9  

Rozumiem, tylko tyle, że latem kiedy nie zwracałem uwagi na tą kontrolkę wymieniałem klocki i przy okazji podłączyli kompa - i nie pokazywał żadnej usterki. Ale troche mi się rozjaśniło - bo kiedyś ojciec miał problem z pompą abs a w zasadzie z wtyczką do niej. Przez jakiś czas jeździł z jakąś awarią tej wtyczki - i czy przez to mogła świecić się kontrolka świec żarowych ??? (jeśli tak to moze i ją ucieli co by nie raziła).
    Ale dalej nikt nie odpowiedział na pytanie przez ile czasu od włączenia zapłonu grzeją świece?? ( gdzieś na tym forum znalazłem, że grzeją przemiennie i chwilę po odpaleniu też jeszcze grzeją) więc jak to jest ?????

• #13 06 Sty 2013 18:07
    marek49ae
    Poziom 22  

Grzeją różnie, w zależności od temperatury zewnętrznej. Ja mam Dci, przy temp. okolice zera kontrolka świeci ok. 3 sekundy, napięcie na świecach ok. 8 sekund. Po odpaleniu dalej dogrzewają, czekałem ok. 40 sekund potem odpiąłem żarówkę od świecy.

• #14 06 Sty 2013 18:30
    autoas
    Poziom 41  

Wojtek32 napisał:
    Wyczyścił wtyczkę przy przekaźniku, bardzo częsta usterka w Scenicu, za którą nas kasują bez litości.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic616051.html

Czy jest różnica Scenic 1 - Scenic 2, raczej tak .

Chłopie po co ciągniesz te swoje bezmyślne wywody z kontrolką sterowaną przekaźnikiem i tym czyszczeniem styków, co to ma wspólnego z tą usterką....zaśmiecasz i mylisz...

A autor tematu dostał tyle podpowiedzi, że czas zacząć coś sprawdzać a nie dyskutować...

• #16 07 Sty 2013 17:01
    milejow
    Poziom 42  

Pokaż, który przekaźnik w F8Q zapina kontrolkę grzania świec.
    Scenic 1.9dti '01 - sterowanie świec

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson