Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal

*rogal* 06 Sty 2013 00:46 25008 8
  • Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal

Witam serdecznie kolegów.
    Chciałbym zaprezentować swojej konstrukcji kolumny z możliwością pracy jako nadstawki i odsłuchy.
    Projekt powstał, ponieważ chciałem mieć małe uniwersalne kolumny, które przydadzą się na konferencjach, małych imprezach, ale i na scenie jako odsłuch.
    Zdecydowałem się na 10", ponieważ nie miały być to kolumny główne, ale dodatkowe przy czym jak najmniejsze i najlżejsze.
    Głośniki: Eminence Delta 10A oraz Selenium D220Ti w hornie Selenium HM17-25.
    Głośniki udało mi się kupić okazyjnie na forum.
    Zwrotnica jest projektu kolegi Granata po pomiarach.
    Obudowa wykonana ze sklejki 12mm malowana nitromalem i wykończona drobną strukturą posiada dwa kąty pozwalające na pracę jako odsłuch 30 i 60 stopni.
    Paczki ważą 12kg/szt. i mają wymiary, wysokość: 500mm szerokość: 320mm głębokość: 310mm.
    Mają zamontowaną flanszę regulowaną +/- 18 stopni, nóżki oraz gumowe paski na bocznej ściance chroniące obudowę, gdy pracują jako odsłuch.
    Jestem zadowolony z konstrukcji, spełnia moje wymagania w 100%.

Mała foto galeria:

Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by RogalUniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal Uniwersalne kolumny 10"+1" by Rogal

Czekam na opinie i pytania.
    Pozdrawiam,
    Rogal.

Fajne!
  • #2 06 Sty 2013 01:23
    PaczekWarszawa
    Poziom 9  

Czym je testowałeś? Chodzi mi o wykres 'Magnitude'. To głośność jest jak rozumiem.

• #3 06 Sty 2013 09:52
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Wykonanie eleganckie, podoba mi się ta struktura, wydaje się nie taka "szorstka" jak wiele firmowych, "gruboziarnistych", pewnie się to dobrze czyści. Chciałbym je "macnąć" ;)

Poza tym, co do wykonania- nie ma się co przyczepić, sklejka, krata, dobre przetworniki i pomierzona zwrotnica.

Boli mnie tylko ta "wyrwa" w okolicy 11 kHz, powiedz szczerze, słychać to mocno?
    Podobne cyry miałem z D800Ti w hornie 215-215 (chyba to samo, co H-2 z allegro)- w okolicy 10-11 kHz dziura, później coś tam grał do 14 kHz i powyżej nie było już nic. Manewry korektorem prawie nic nie dawały. Nie dało się tego słuchać...

PaczekWarszawa, ten wykres, to nie głośność, a charakterystyka przenoszenia kolumny :)

• #4 06 Sty 2013 13:21
    wasall
    Poziom 11  

Jak zrealizowałeś charakterystykę przenoszenia ?

• #5 07 Sty 2013 20:05
    2165755
    Usunięty  
  • #6 07 Sty 2013 23:09
    *rogal*
    Poziom 14  

Dzięki za słowa uznania,
    PaczekWarszawa Pomiar robił kolega granat więc nie potrafię odpowiedzieć jak był robiony pomiar, co do charakterystyki to jest to charakterystyka przenoszenia jak napisał kolega wisnia_lwa
    wisnia_lwa struktura jest drobniejsza od standardowej widywanej na paczkach ale niestety mylisz się ponieważ jest bardziej szorstka niż na firmowych paczkach. Ale miła w dotyku :D
    Ta wyrwa wynika z zastosowanego horna ale w rzeczywistości nie jest tak widoczna, pomiary analizatorem w sali wskazały -4dB.
    Mam również przygotowany perset do tych paczek który po pomiarach wskazał dużo "płastrzą" charakterystykę.
    87Hz Niestety nie pamiętam jeśli jesteś bardzo ciekaw pisz na priv postaram się odszukać rysunki i obliczenia.
    Pozdrawiam i czekam na dalsze oceny.

• #7 07 Sty 2013 23:59
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Pomiar jest robiony o ile się nie mylę programem Smaart, mikrofon pomiarowy pewnie oparty o wkładkę Panasonic WM61a, chyba, że Granat zmienił sprzęt :)

Skoro masz preset i daje się to wykorygować, to OK. U mnie manewry korektorem nie pomagały. Po prostu nie chciało grać tych częstotliwości i tyle...

• #8 09 Sty 2013 08:09
    PaczekWarszawa
    Poziom 9  

wisnia_lwa napisał:
    Pomiar jest robiony o ile się nie mylę programem Smaart, mikrofon pomiarowy pewnie oparty o wkładkę Panasonic WM61a, chyba, że Granat zmienił sprzęt :)

Właśnie czegoś takiego portrzebuję, bo na słuch ciężko ocenić jakość dzwięku. Czy ten mikrofon pomiarowy można gdzieś kupić?

• #9 09 Sty 2013 10:47
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Poszukaj tematu "pomiary kolumn" na forum, wszystko jest opisane. Samą wkładkę można kupić, mikrofon zrobić z niej samemu. Czasem można też kupić gotowy, zrobiony przez kogoś mikrofon. Są też gotowe mikrofony pomiarowe, ale najtańszy "sklepowy" kosztuje ok. 200 zł (Behringer). Na tej wkładce Panasonica zrobisz sobie sam za ok. 30 zł.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME