Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[EAGLE] Sprawdzenie projektu pcb

06 Sty 2013 01:31 2202 3
  • Poziom 12  
    W załączniku zamieszczam pliki ze schematem i płytkami zrobionymi w programie Eagle. Proszę o ich sprawdzenie.

Ogólnie jest to zasilacz, żółtymi zaznaczyłem również zarys obudowy, płytek, miejsc na śrubki i inne elementy, najczęściej podpisane.
    Dałem tyle elektrolitów za mostkiem prostowniczym, bo tak wyszło mi ze wzoru na napięcie tętnień i minimalnego dropout'u stabilizatorów, a nie widziałem potrzebu kupna jednego 10 000 uF jak miałem kilka 2200 uF :)
    W warstwie TOP są też napisy, które będą w warstwie opisowej.

Z góry dziękuję :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 41  
    Niestety, ale cały zasilacz do przeprojektowania.
    Ledomo napisał:
    żółtymi zaznaczyłem również zarys obudowy, płytek, miejsc na śrubki i inne elementy, najczęściej podpisane.

W tym przypadku błąd polega na użyciu złej warstwy Unrouted.
    Do obrysu płytek służy Dimension, do innych obrysów np. obudowy można użyć warstwy Document.

Teraz sprawa schematu.
    Że jest nabazgrany, to pomijam :D

Brak połączenia fizycznie wszystkich mas na poszczególnych częściach zasilacza.
    Wszystkie powinny mieć jednakową nazwę, aby po podświetleniu narzędziem Show, zostały wyróżnione jasnym kolorem.
    [EAGLE] Sprawdzenie projektu pcb [EAGLE] Sprawdzenie projektu pcb

Poszczególne nazwy stabilizatorów, powinny zostać domyślne jako IC1....itd, a nie zmieniać na te poniżej.

Co do projektu PCB.

Obróć trafo o 90°, a wtedy wszystkie elementy po stronie wtórnej połóż nad trafem.
    Będziesz miał na to więcej miejsca.

Musisz inaczej prowadzić ścieżki, bardziej je skracać i korzystać ze skosów 45°.

Położenie stabilizatorów w środku płytki i z tak małymi radiatorami, to pomyłka.
    Umieść stabilizatory na skraju płytki, aby mieć możliwość do zastosowania większego i tylko jednego radiatora.
    Wszystkie stabilizatory możesz przykręcić bezpośrednio do jednej powierzchni, bo na ich obudowie masz masę.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Zapomniałem wspomnieć, że niebieskimi zaznaczyłem zworki, które zrobię kablem, a nie drugą warstwę miedzi. Płytki mam i tak jednowarstwowe.
    Eagla dopiero poznaję, dlatego czasem używam złych warstw, płytki trawię sam, więc aż tak bardzo nie zwracałem na to uwagi, która warstwa do obudowy a która do obrysu płytki.

marco47 napisał:
    Teraz sprawa schematu.
    Że jest nabazgrany, to pomijam :D

Jak na pierwszy własny schemat, który kilka razy w locie zmieniałem i tak nie jest źle :)

marco47 napisał:

Jeżeli chodzi o masy na płytce z dużym radiatorem, starałem się unikać pętli mas, i dlatego do radiatora poleci jeden kabelek, który połączy go i masy z L200 z resztą mas. Czy to złe rozwiązanie?

marco47 napisał:
    Poszczególne nazwy stabilizatorów, powinny zostać domyślne jako IC1....itd, a nie zmieniać na te poniżej.

Czy to aż takie ważne? Z czego to wynika, że lepiej nie zmieniać?

marco47 napisał:
    Obróć trafo o 90°, a wtedy wszystkie elementy po stronie wtórnej połóż nad trafem.
    Będziesz miał na to więcej miejsca.

No właśnie ilość kondensatorów elektrolitycznych spowodowała takie umieszczenie trafa. Inaczej zwiększyłoby to wymiary płytki, bo nie chciałbym zmieniać położenia miejsc na śrubki, bo już są one w obudowie (poprzednia wersja zasilacza), no ale jak bardzo trzeba to sie poprzestawia. Czy takie ułożenie trafa źle wpływa na coś?

marco47 napisał:
    Położenie stabilizatorów w środku płytki i z tak małymi radiatorami, to pomyłka.Wszystkie stabilizatory możesz przykręcić bezpośrednio do jednej powierzchni, bo na ich obudowie masz masę.

Radiatory wystarczą, bo te wyjścia są tylko dla efektów gitarowych, których pobór prądu jest na poziomie <100 mA każdy. Nawet w skrajnym przypadku będzie to 1 A, czyli 3 W do odprowadzenia, a radiatorki mam od chłodzenia kart graficznych accelero twin turbo, bo zostały mi, więc dadzą radę.
  • Poziom 41  
    Ledomo napisał:
    Zapomniałem wspomnieć, że niebieskimi zaznaczyłem zworki, które zrobię kablem, a nie drugą warstwę miedzi. Płytki mam i tak jednowarstwowe.

Właśnie wcześniej nie pisałem o tym ale jak projektujesz płytkę jednostronną z elementami przewlekanymi, to ścieżki prowadzisz od spodu, czyli na warstwie Bottom (niebieska), a nie na warstwie Top (czerwona).
    Ledomo napisał:

marco47 napisał:

Jeżeli chodzi o masy na płytce z dużym radiatorem, starałem się unikać pętli mas, i dlatego do radiatora poleci jeden kabelek, który połączy go i masy z L200 z resztą mas. Czy to złe rozwiązanie?

Chyba nie zrozumiałeś że połączenie fizyczne mas na schemacie, to nie to samo co na płytce.
    Między płytkami takie połączenie możesz wykonać za pomocą przewodu, kawałka drutu, nawet płaskownika.
    Masy na każdej płytce w jednym urządzeniu na schemacie muszą mieć tą samą nazwę, aby takie połączenia w ogóle występowały.
    Ledomo napisał:

marco47 napisał:

Czy to aż takie ważne? Z czego to wynika, że lepiej nie zmieniać?

Chociażby z tego powodu, że pokazałeś schemat, a powinieneś przestrzegać ogólnie przyjętych norm projektowych, aby również inni nie mieli z takimi dziwactwami problemów.
    Ledomo napisał:
    Radiatory wystarczą, bo te wyjścia są tylko dla efektów gitarowych, których pobór prądu jest na poziomie <100 mA każdy. Nawet w skrajnym przypadku będzie to 1 A, czyli 3 W do odprowadzenia, a radiatorki mam od chłodzenia kart graficznych accelero twin turbo, bo zostały mi, więc dadzą radę.

Jeżeli układy zewnętrzne będą pobierały poniżej 100mA, to stosowanie trzech oddzielnych stabilizatorów, z taką baterią kondensatorów elektrolitycznych po 2200uF jest lekkim przegięciem.
    Na każdy 1A prądu przeważnie stosuje się kondensator o pojemności 1000uF.
    Oczywiście wielkość napięcia wejściowego musi być na tyle duża aby tętnienie nie przenosiło się na wyjście stabilizatora, bo od tego on jest.