
Witam. Chciałbym przedstawić projekt sterownika taśm RGB.
Urządzenie pracuje pomyślnie w pokoju jako ambientowe oświetlenie sufitu.
Sterownik pozwala na sterowanie zarówno pojedynczymi składowymi koloru (R-G-B), jak i jasnością całości.
Urządzenie wyposażone jest w 9 przycisków RESET, R: + i -, G: + i -, B: + i - oraz Jasność: + i -. W momencie, gdy użytkownik zmieni kolor świecenia diod, układ wykrywa tę zmianę, następnie odczekuje kilkanaście sekund i zapisuje nowe wartości do pamięci EEPROM. Po restarcie sterownika układ przywraca zapisana wartość z pamięci.
Całość oparta na uP ATmega8 z zegarem 12MHz. Układ przycisków to matryca 4x2. Samo sterowanie odbywa się poprzez 3-kanałowy PWM. Wszystkie kanały są ustawione tak samo - Fast-PWM, 8-bit, Clear OCxx on Compare Match, bez prescalera. Im większa częstotliwość, tym lepiej.
Podczas normalnej pracy zielona dioda miga raz na sekundę. Gdy wykryta zostanie zmiana koloru, dioda sygnalizuje odliczanie czasu do zapisu poprzez szybkie miganie. Gdy miganie diody powraca do normalnej pracy, oznacza to, że odbył się zapis.
Stopień mocy wykonany został na 3 tranzystorach polowych IRFR4105 oraz 6 tranzystorach bipolarnych. Dzięki zastosowaniu tranzystorów o niskim RDS(on) = 0.045Ω, mamy bardzo niskie straty, a co za tym idzie, tranzystory się nie grzeją. Łatwo obliczyć, że jeśli nawet obciążymy pojedynczy tranzystor prądem 4A, straty wyniosą tylko 0,72W na elemencie sterującym - taka moc bez problemu rozproszy się w laminacie. W tym momencie podpięte jest około 7 metrów taśmy,a nie powoduje to grzania drivera. Tranzystory bipolarne (BC817) zapewniają szybsze przełączanie tranzystora polowego.
Układ ma także możliwość sterowania bezpośrednio z włącznika poprzez izolowane galwanicznie wejście. Nie jest ono jednak wykorzystywane, ponieważ lepiej jest załączyć włącznikiem cały zasilacz - większa oszczędność energii.
Mamy do dyspozycji wyjście na RS232 z kontrolą przepływu, ale ono także nie jest wykorzystywane, ponieważ na razie nie było potrzebne. Nie jest ono nawet zaimplementowane w kodzie programu. Będzie służyło w przyszłości do podłączenia do magistrali 485.
Rozumiem, że Chińczyk robi to taniej, bo 5m taśmy razem ze sterownikiem i to na pilota da się kupić za 120zł, ale jak wiadomo, to nie o koszta tu chodzi, tylko o satysfakcję z projektu.



Cool? Ranking DIY