Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elizabeth DSH-102 - Nieprawidłowa regulacja głośności

06 Sty 2013 14:21 1260 8
  • Poziom 16  
    Witam

Musiałem wymienić potencjometr głośności VR102 (wlutowany był typ B, wyglądający na polski, niestety go wyrzuciłem zanim sprawdziłem czy fizycznie był liniowy czy logarytmiczny).
    W jego miejsce wstawiłem potencjometr również wyglądający na polski, z tym że zgodnie ze schematem typu A (sprawdzony, i na pewno liniowy).
    Zw na problemy z uzyskaniem prawidłowego działania głośności zrobiłem mostek:

i kanały grały równo z max głośnością, balans działał.
    Niestety nie wiem dlaczego przy wlutowanym VR102 typ A (sprawdzony o rezystancji 0-48k) nie uzyskuję całkowitego ściszenia kanałów. Mimo ustawienia minimalnej głośności (czyli R=48kOhm) w głośnikach nadal słychać dźwięk i to dość głośno. Gdzie szukać przyczyny? Dodam że przed uszkodzeniem i wylutowaniem starego VR102 wszystko działało bez zarzutu...
  • Poziom 35  
    I do jakich wniosków doszedł kolega robiąc taki mostek?
  • Poziom 16  
    Przepraszam za błąd, już poprawione
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    greglow napisał:
    Zw na problemy z uzyskaniem prawidłowego działania głośności zrobiłem mostek:

Po co ten mostek? Jaki on ma niby sens?

Mostek wylutować i sprawdzić czy regulacja działa (charakterystyka będzie dziwna).

Jeśli chciałbyś "ulugarytmicznić" charakterystykę to sugerowałbym między ślizgacz a masę wlutować rezystor o rezystancji równej mniej wiecej 1/3 rezystancji potencjometra.
  • Poziom 16  
    mostek zrobiłem w celu sprawdzenia czy aby nie mam jakichś szumów z innego miejsca niezależnego od ustawienia głośności. Po zmostkowaniu kanały grają równo więc mniemam że reszta układów jest ok. Mostek już jest zdjęty i wcale go nie mam zamiaru zostawiać. Nie chcę nic zmieniać w układach ale w oryginalnym ustawieniu elementów nie jestem w stanie wyciszyć dźwięku i nie mam pojęcia dlaczego.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    greglow napisał:
    Nie chcę nic zmieniać w układach ale w oryginalnym ustawieniu elementów nie jestem w stanie wyciszyć dźwięku i nie mam pojęcia dlaczego.

Sprawdź czy ścieżka między punktami wlutowania lewych końcówek potencjometru a masą nie ma aby przerwy.
  • Poziom 16  
    sory za głupią prośbę ale mógłbyś określić na poniższym zdjęciu która strona jest dla Ciebie lewa. Czy tak jak na tym na rysunku?

• Poziom 16  
    Dzięki bardzo za podpowiedź (zdjęcie tylko poglądowe). Jutro biorę się za sprawdzanie a na razie lulu.

Niestety dopadła mnie angina i dopiero dziś sprawdziłem masę: jest ok. Przy zwarciu z obudową czy innym punktem masy na układzie jest połączenie.
    Dziś jeszcze dokonałem innego "odkrycia". Mianowicie wlutowany na kablelkach potencjometr niewiele zmienia głośność w zależności od ustawienia. Jedynie przy maksymalnym odkręceniu (rezystancja bliska 0k) pojawiają się jakieś zniekształcenia.
    Reasumując prawidłowy potencjometr bez względu na ustawienia nie doprowadza do zmiany głośności...

Znalazłem.... oczywiście przyczyna prozaiczna: potencjometr mimo że wygląda na sprawny ma na nóżkach (właśnie tych lewych) przerwę, tzn miedziane nóżki nie mają właściwego połączenia z ścieżką na potencjometrze...
    Sprawa zrobiłem próbę ze zwartą ścieżką i wreszcie wszystko ok.

Dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam