Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy wymiennik CWU boiler .

06 Sty 2013 15:46 8001 33
 • Poziom 8  
  Witam. Czas u mnie na remont łazienki, niestety pojawił się problem. Mam w kuchni ładny piec kaflowy z tzw podkową podłączana do bojlera w łazience znajdującej się obok. Problem polega na tym iż muszę znaleźć bojler nie poziomy lecz pionowy, tak do 140l bez wężownicy wewnętrznej, tak aby po podłączeniu to wszystko miało ręce i nogi.

  Dołączam schemat instalacji. Nowy wymiennik CWU boiler .

  Reasumując: szukam bojlera (wymiennika) c.w.u pionowego 140l do takiej instalacji.
 • Poziom 23  
  No pionowy to i może znajdziesz, ale jezeli to działa w grawitacji to cieżko bedzie tu cos wymodzić.
 • Poziom 8  
  W grawitacji to znaczy? Boiler jest umieszczony ok. 1,2 m nad podkową.
 • Poziom 37  
  Tz instalacja bez pompy obiegowej. Instalacja z pompą jest to obieg wymuszony.. Masz pompe w instalacji?
 • Poziom 8  
  Niestety nie mam.


  Znalazlem mniej wiecej takie, ale zastanawiam się gdzie są wejścia na wężownice?

  Link

  Link
 • Poziom 37  
  Wejścia są po bokach. Bez pompy możesz mieć kłopot z poprawnym działaniem. Układ grawitacyjny działa na różnice ciśnień. A w pionowych bojerach zazwyczaj są mniejsze przekroje zasilania CO.
 • Poziom 25  
  Kolego jeżeli Twoja instalacja jest faktycznie podłączona jak przedstawiłeś na zdjęciu, to z punktów czerpalnych leci ci tzw. "woda kotłowa". Polecałbym Tobie zamontowanie wymiennika c.w.u. z wężownicą. Wówczas obieg grzewczy (podkowa - wężownica) będzie oddzielnym układem od instalacji wody użytkowej.
 • Poziom 8  
  Czyli te które pokazałem są dobre. A czy mógł byś polecić mi jakieś zbiorniki, najlepsze do tego typu instalacji. Co do pompki pomyślimy, jutro wybiorę się do hydraulika i to z nim obgadam. Co do wyjść pytam gdzie podłączać bo z tego co się orientuje w poziomych są dwa wyjścia 5/4 zasilające wężownice :wlot i wylot. I ja jakoś tego nie widzę gdzie je podpiąć. W prawdzie jest w tym pionowym jedno boczne wejście 5/4 (dolne czyli wylot), a gdzie wlot.

  mitsurugi napisał:
  Wówczas obieg grzewczy (podkowa - wężownica) będzie oddzielnym układem od instalacji wody użytkowej.


  Myślałem nad tym, ale co jeżeli za bardzo napalił bym w piecu kaflowym? Myślę ze po "nadmiernym" zagotowaniu wody wszystko by najzwyczajniej "wybuchło" :P Myslałem o jakichś zaworach bezpieczeństwa, sam juz nie wiem.

  A są takie, pionowe?

  Wybaczcie ale jestem zielony jeżeli chodzi o hydraulikę :P
 • Poziom 37  
  Jeśli nasz kolega ma rację. (tak mówi rysunek) Korzystasz z wody kotłowej. To musisz wezwać hydraulika i musi przerobić układ instalacji. Pionowy bojler z zasileniem 3/4 " może nie wydolić na grawitacje. Więc pompa raczej wskazana. Najlepiej wezwij fachowca, i On powie Ci co i jak. Bo nie wiem jak to naprawde wygląda fizycznie.
 • Poziom 25  
  burratos napisał:

  Myślałem nad tym, ale co jeżeli za bardzo napalił bym w piecu kaflowym? Myślę ze po "nadmiernym" zagotowaniu wody wszystko by najzwyczajniej "wybuchło" :P Myslałem o jakichś zaworach bezpieczeństwa, sam juz nie wiem.  Oczywiście potrzebna będzie grupa bezpieczeństwa na układzie podkowa - wężownica jeżeli ma ten układ pracować w systemie zamkniętym, lub naczynie wyrównawcze - jeżeli ma to być układ otwarty.

  Jeżeli chodzi o same zbiorniki - wybór jest duży (niestety regulamin zabrania reklamy) więc proszę poszperać na necie, lub zdać się na opinię hydraulika, który ma do Pana przyjść.
 • Poziom 8  
  Jeżeli to jak kolwiek pomoże to mogę dodać zdjęcie rzeczywiste tego układu, wszystkie rury są na wierzchu więc będzie to widoczne.
 • Poziom 37  
  Może pomóc. Lecz do wnętrza bojlera nie wejdziemy niestety:/
 • Poziom 8  
  Czyli zostałem wprowadzony w błąd. Z tyłu na bojlerze znalazłem naklejkę z napisem: wymiennik wody z wężownicą "u". Czyli jednak nie jest to przelotka. Bardzo to zmienia postać rzeczy ?
 • Poziom 37  
  A więc to bojler z pojedyńczą wężownicą. To oznacza że będziesz miał mniej przeróbek instalacji;)
 • Poziom 8  
  W0jtek92 napisał:
  A więc to bojler z pojedyńczą wężownicą. To oznacza że będziesz miał mniej przeróbek instalacji;)


  Mam nadzieje, zaskoczyło mnie to :P Ale teraz, czy w takiej instalacji która teraz jest, nie powinno być jeszcze do niego podłączone naczynie zbiorcze?
 • Poziom 37  
  Skoro masz już instalacje to musisz je mieć, bez tego ani rusz.
 • Poziom 8  
  W sumie to jest, ale jak jest podłączone to w ścianę nie zajrzę :) Powiedz mi jeszcze jedno na moim schemacie z bojlera wychodzą z boku dwie rury, te z prawej strony, są tam zakręcone zaworki. Czy tak powinno być? Jaką rolę te wyjścia/wejścia spełniają?

  Edit. Na schemacie jest pomyłka, górna wchodzi do CO a dolna w ścianę.
 • Poziom 37  
  Jeden z nich (górny) może być cyrkulacją. A dolny napełnieniem CO. Z tym drugim strzelam bo nie wiem czy bojler jest orygialny czy własnej roboty.
 • Poziom 8  
  Oryginalny, nie podam producenta bo kolega zabronił :) Czy cyrkulacja w tym układzie BEZ pompki ma prawo bytu?
 • Poziom 37  
  Nie. W małem mieszkaniu jest to raczej zbędne.. Więc nie ma się czym przejmować.
 • Poziom 8  
  Okej, czyli przejdźmy do konkretów. To jest przekrój wymiennika który "chyba" powinien być podłączany do kotła. Czy w moim trzonie kuchennym da on rade?

  Nowy wymiennik CWU boiler .
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Da rade;) lecz przdałaby się pompa. Teraz masz większy przekrój zasilania bojlera. I jest on wyżej niżeli był by pionowy który ma mniejsze średnice podpięcia CO.
 • Poziom 8  
  Dzięki wielkie :) Jak coś to będę jeszcze pytał :)
 • Poziom 8  
  Witam, noc przyniosła nowe rozwiązania nad którymi sie zastanawiam.

  1. Strych, myślę ze gdybym przeciągną tą instalacje o kondygnacje... w sumie dwie w górę, zamontował jakiś zbiornik poziomy, ocieplił miało to by ręce i nogi, ALE patrząc na schemat wydaje mi się ze w takim wypadku na tak długim odcinku podkowa- bojler bez pompki sie nie obędzie. A po drugie, naczynie zbiorcze tez chyba było by do podniesienia. Czy tak?

  Schemat:
  Nowy wymiennik CWU boiler .

  2. Kotłownia, mam nowy piec lecz nie mam podłączonego do niego boilera, puki co nie chciałem. Co w przypadku podciągnięcia bojlera do kotłowni, czy zejscie od podkowy w dół, w posadzkę a następnie z powrotem w górę ku bojlerowi zda sprawę? Chyba kłania się grawitacja.

  Schemat
  Nowy wymiennik CWU boiler .

  Proszę wybaczyć moją natarczywość ale pora na remont w którym schowam cały ten "prl" w ściany, a po 2 chce zeby to było ładne i sprawne :)
 • Poziom 37  
  Woda w obiegu otwarty jest do miejsca gdzie znajduje się przelew, więc w przypadku podniesienia bojlera, wskazane jest podnieść naczynie wzbiorcze. A co do tej rury do kotłowni w posadzce, nie za bardzo widzi mi się ten pomysł. Gdy napalisz w piecu gorąca woda nie pójdzie w dół od podkowy, lecz zostanie w niej, i będzie się gotowała.. Tak więc bez pompy bym tego nie robił. Choć mimo wszystko staje się te rozwiązanie mało bezpieczne..:|
 • Poziom 8  
  Czyli rozumiem wersja strychowa jest jak najbardziej praktyczna. Woda pewnie będzie sie chwile dłużej zagrzewała, ale to nic. A jak z tą pompką, trzeba będzie czy nie, jak myślisz?
 • Poziom 37  
  Do bojlera na strychu raczej nie. Grawitacja zrobi swoje;) a powiedz mi jakie masz rozmiary rur wychodzące z tej podkowy?
 • Poziom 8  
  Skoro przy bojlerze jest 5/6 to tamte są te średnie czyli 3/4 bodajże. Przed wejściem do wymiennika jest redukcja z 3/4 na 5/6.
 • Poziom 37  
  W sumie lepiej by było gdy by były to rury o średnicy 1 cal. Powiem tak. Skoro podnosisz bojler wyżej. To pewnie przedłużasz też rury. Zastosuj przynajmniej na początku rury calowe, choć najlepiej na całości. Bo to lepiej dla grawitacji.
 • Poziom 25  
  burratos napisał:
  Skoro przy bojlerze jest 5/6 to tamte są te średnie czyli 3/4 bodajże. Przed wejściem do wymiennika jest redukcja z 3/4 na 5/6.

  Na bojlerze jest na pewno 5/4 na nie 5/6. W wersji strychowej (tzn. grawitacyjnej) bez pompki będzie chodzić, ale z pompą obiegową szybciej będzie ci nagrzewać bojler.