Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnesy naodymowe a dokładność licznika

cici 26 Lut 2005 20:26 352542 286
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Zasilacze UPS
    greg095
    Poziom 15  
    Witam.w jednej z lubelskich gazet "gość" z wodociągów opowiadał o "pladze zatrzymywania liczników wody"magnesami neodymowymi nie wiem ,albo to kolejna reklama magnesów ,albo coś w tym jest.Chyba zacznę eksperymentować bo faktycznie same domysły żadnych konkretów.obiecuję opisać ,ale nie na tym forum . :sm11:
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Witam.
    Po lekturze wypowiedzi dotyczących wpływu magnesu na pracę licznika energii elektrycznej widzę, że niechcący wpuściłem "w kanał" kolegę, który pytał mnie kiedyś, czy magnesem może spowolnić pracę licznika. Odpowiedziałem mu, że to bzdura.

Tarcza aluminiowa - paramagnetyk więc obojętna dla magnesu. Wewnątrz, centralnie kilka cm od obudowy cewka napięciowa, w której polu jest w/w tarcza. Dalej (dawno nie przyglądałem się konstrukcji) cewka prądowa również skojarzona z tarczą.
    Kręci się. Aluminium w polu magnetycznym.
    Dzieje się tak dlatego, że w tarczy (nienajgorszym przewodniku) indukuje się SEM. Ściślej rzecz ujmując w jej obszarze blisko nabiegunnika cewki. Ten obszar tarczy to nieskończona ilość zwojów zwartych. Zatem pod wpływem przemiennego pola magnetycznego w tym obszarze tarczy płynie prąd. Płynie i sam wytwarza pole magnetyczne. To pole oddziaływuje na pole cewki prądowej. Tym sposobem wskutek wzajemnego oddziaływania tych pól pojawia się siła wywołująca moment napędowy. Tarcza wiruje z prędkością wynikającą z iloczynu prądów w obu cewkach. (Reagując oczywiście na składową czynną).

Pomału wracam do mojego kolegi.

Otóż żeby taki licznik mógł być narzędziem pomiarowym to trzeba go wyskalować. Należy więc wpłynąć na prędkość tarczy dla konkretnego obciążena. Do tego służy magnes trwały zamontowany w każdym liczniku indukcyjnym, w którego szczelinie jest tarcza. W wirującej tarczy, indukują się siły elektromotoryczne powodując przepływ prądu (tzw prądy wirowe). Te z kolei płynąc w tarczy wytwarzają pole magnetyczne powodując spowalnianie ruchu tarczy. Pole to jest zależne od prędkości liniowej tarczy. Ta z kolei od promienia. Zatem by wyskalować licznik należy zaaretować połozenie magnesu. (Wtedy stała licznika to np 800 obr/KWh a nie np 983,92 obr/KWh).

I teraz sedno:

Magnes umieszczony jest b. blisko obudowy, łatwo więc na niego oddziaływać. Jeśli go rozmagnesujemy, (a magnes neodymowy to potrafi) to pozbywamy się hamulca NA WŁASNE ŻYCZENIE. Trudno to sprawdzić. Trzebaby policzyć tzw czas powinny i upewnić się, że licznik zlicza właściwie

Teraz mam do siebie żal, że wtedy zbyt pobieżnie potraktowałem temat i powiedziałem znajomemu, że nic nie zrobi. Dysponował wtedy takim magnesem, więc raczej pewne, że eksperymentował. Nie mogę doczekać się poniedziałku.

Pozdrawiam wszystkich
    wilga05
    Poziom 16  
    Witam robiłem testy magnes /licznik i okazało sie że faktycznie podłożenie dużego magnesu (z głośnika niskotonowego) od spodu licznika spowodowało silne wychamowanie obrotów tarczy, jest tylko jeden feler bo sprawdzałem to jak były jeszcze w użyciu liczniki całe ze szkła , na te w metalowej obudowie nierobi to żadnego wrazenia
    greg095
    Poziom 15  
    w licznikach 3-fazowych magnes stały jest przy górnej tarczy "na plecach"licznika /dolna jest zazwyczaj niewidoczna/ . ustawienie tego magnesu /ma niewielką regulację/ nie powoduje zbyt istotnych różnic ,ale usunięcie /ew.rozmagnesowanie/ spowoduje ,że licznik pod stałym obciążeniem zacznie przyśpieszać .do regulacji są suwaki /pętle z drutu oporowego z ruchoma zworą/w szeregu z cewkami napięciowymi,na nich można osiągnąć + - 20% różnicy zliczania .
    Metoda sprawdzania prowizoryczna - obciążenie 2 kW 1 -faza i liczenie obrotów na min.
    W trakcie eksperymentów licznik szt.1 zszedł był w niebyt. :shii:
  • Zasilacze UPS
    powa
    Poziom 16  
    greg095 napisał:
    A jeżeli złapią "za rękę", bardzo wielu ludzi daje się łapać dosłownie na gorącym uczynku, "prywatne"wejście mniejsza o powody i nagle legitymacja przed oczy i ....

mogą pocałować klamkę i to pod warunkiem, że im pozwolisz. nie masz obowiązku ich wpuszczać. nawet policja musi mieć nakaz(pomijając tzw. "sytuacje specjalne") a ty straszysz jakimiś superinkasentami. weź się zastanów. zresztą polecam politykę lub wprost(nie pamiętam które z nich) z tego tygodnia. tam jest artykuł na temat tego kto może wejść do twojego mieszkania i pod jakimi warunkami.

komuny już nie ma, a państwo policyjne jeszcze nie powstało tutaj.

troszkę więcej rozsądku.
    greg095
    Poziom 15  
    Widocznie nie wszyscy są tacy cwani jak Ty,zwłaszcza w mrożne dni łapią po kilka osób tygodniowo , nie było moją intencją straszenie kogokolwiek ,ale ostrzeżenie ,jeśli uważasz że do ciebie nie wejdą to "eksperymenyuj" do woli . niestety tak jak napisał kolega W.P.wpędzasz się w kłopoty na własne życzenie.Pozdrawiam
    PS:lepiej żeby "piorun " uszkodził cewkę licznika na jednej fazie.
    powa
    Poziom 16  
    :smoke:

greg095: wiesz, to nie o to chodzi czy ja jestem cwany, czy nie. chodzi o to, że byle kto nie może Ci się pakować do mieszkania i to wszystko. Twoje lokum to rzecz święta i masz prawo mieć spokój święty. wyjątkowo jestem uczulony na takie rzeczy. to wszystko. mnie po prostu rozwala, jak jakiś pajac pakuje mi się w drzwi zaraz po ich uchyleniu. Nawet nie każdy "dzień dobry" potrafi powiedzieć.

:smoke:

a poza tym ja nie eksperymentuje. uważam, że jak używam wody/prądu/kablówki/netu czy czegoś innego, to jestem zobowiązany za to zapłacić. koniec kropka. jak nie mam ochoty płacić to nie używam. i wymagam aby mnie też ktoś za moją pracę zapłacił.
    nie chciałbym, aby np. na koniec miesiąca zarząd firmy powiedział mi: "wiesz, położyliśmy wielgaśnego neodyma na twoją umowę o pracę i zostałeś niniejszym wydymany. dostaniesz połowę pensji." :D

ha. setka! :D wszystkiego najlepshego dla mnie. :smoke:
    greg095
    Poziom 15  
    Masz absolutną rację,ale niestety sąd zazwyczaj jest innego zdania /przemilcza "sposób"wykrycia /.Chodziło mi jedynie o to ,że mlodsi "forumowicze"mogą naszą dyskusję odczytać jako instrukcję "co zrobię żeby nie podpaść".Prawo jest prawem ,ale nie tylko firmy energetyczne go nie przestrzegają ,Powinniśmy lepiej zająć się tematem "jak oszczędzać energię".Pozdrawiam :bye:
    A w temacie mogę zamieścić foto "gołego"licznika jeżeli kogoś interesuje ,dyskusja byłaby "na temat"
    $pideR
    Poziom 2  
    Możecie napisać mi co dalej gdy przyłożymy magnes do licznika. Jak oddziałuje to na prąd? Czy nie oddziałuje to negatywnie na sprzęty podłączone do prądu, jak komputer, telewizor czy inne?
    lisos
    Poziom 22  
    trzeba uważać aby magnesów nie umieszczać w pobliżu głównych przewodów z prądem bo magnesy odpychaja elektrony i te wtedy zamiast do domu to zawracają do elektrowni spowrotem
    GofNet
    Poziom 14  
    Tak, to prawda. Heh i później idziesz do elektrowni i wystawiasz im rachunek za pobrany od ciebie prąd. Lepsze, jak praca.

Jeśli chcecie zaoszczędzić na rachunkach, to zainwestujcie w mini elektrownię wiatrową albo ogniwa słoneczne. Pół roku temu słyszałem, że jakaś szkoła w Polsce zainwestowała 60tyś zł w taką matrycę ogniw słonecznych zamontowanych na dachy. Oooczywiście to nie wszystko. W komplecie mają zestaw akumulatorów, zaś płyta z matrycą jest wyposażona w czujnik poziomu światła (pewnie jakieś fotorezystrony, albo coś w tym stylu) i w ten sposób baterie słoneczne ukierunkowują się w stronę źródła światła. Ponoć te rozwiązanie w pełni zaspokaja zapotrzebowanie w/w szkoły na energią elektryczną.

Myślę, że do potrzeb domowych wystarczyłaby technologia za powiedzmy 10tyś zł.

Tu jest przykład małej instalacji wykonanej przez uczniów jednej ze szkół: http://udg-x8.moon-station.us:3000/users/spike/www/bateria/parametry.htm

Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zenek1
    Poziom 18  
    80 - 200 stopni C zależnie od mteriału. Tu masz rozpiskę.
    elektrodos
    Poziom 10  
    A gdzie można dostać takie magnesy?
    $pideR
    Poziom 2  
    Na niezmierzonym i niezbadanym wzdłuż i wszerz allegro ;) :D
    cici
    Poziom 17  
    Mam złą wiadomość. Licznik pod wpływem magnesu zostaje uszkodzony.
    Rozmagnesowaniu ulegają magnesy hamujące. Licznik po usunięciu magnesu znacznie zawyża, nie zatrzymuje się nawet podczas gdy nie ma poboru!!
    $pideR
    Poziom 2  
    cici napisał:
    nie zatrzymuje się nawet podczas gdy nie ma poboru!!

Niezły ZONK ;)

Skoro jednak dało się go rozmagnesować to może jest sposób by go namagnesować?
    Darektbg
    Poziom 21  
    Gdy prztyłożysz magnez do licznika, to elementy które chamują tarcze rozmagnesowywuja się co w efekcie jest np. uzywanie przxez 5 min. lodówki a tarcza oraz naliczanie energi jest przez duzo dłuższy jeszcze czas, ale tak się dzieje gdy zrezygnujemy z przystawiania magnesów do lciznika. jeżeli mamay jednak cały czas przyłożone magnesy, to spowalniamy tarcze co na wskutek zmienjaszamy teorytycznie wsakazania licznika
    cici
    Poziom 17  
    No tak ale aie możemy mieć przyłożonego magnesy przez 10lat aż nam licznik wymienią. I jak stać się znowu uczciwym i poprosić ZE o wymiane licznika. Oni dobrze wiedzą od czego ale pewnie jest im to trudno udowodnić.
    Może ma ktoś jakieś doświadczenia?
    krzys23
    Poziom 12  
    czy ktos prubowal magnesem 45x15 zatrzymac licznik wody
    lthom
    Poziom 11  
    cici napisał:
    No tak ale aie możemy mieć przyłożonego magnesy przez 10lat aż nam licznik wymienią. I jak stać się znowu uczciwym i poprosić ZE o wymiane licznika. Oni dobrze wiedzą od czego ale pewnie jest im to trudno udowodnić.
    Może ma ktoś jakieś doświadczenia?

nie tak trudno, labolatoria zajmujące się legalizacją już o tym dobrze wiedzą i potrafią zbadać rozmagnesowanie, samo się nie rozmagnesuje
    a zgodnie z obowiązującym prawem klient odpowiada za licznik, plomby itp
    mago1
    Poziom 1  
    Witam.Jednoznacznie stwierdzam że używanie magnesu neodymowego powoduje zatrzymanie licznika.Jednak nie są to powody do radości i przeliczania oszczędności z tego tytułu.Po przyłożeniu magnesu neodymowego do obudowy (szklanej )licznika jednofazowego np A52 4,5cmX4,5cm licznik zatrzymywał się.ALEEEE po około 24 godz działania tego magnesu na SEM indukujące się w liczniku i na hamulec licznika okazało się ze licznik w skrajnych przypadkach pracuje bez obciążenia i hamulec jest już zbędnym elementem tego licznika.Błędne działanie licznika bardzo łatwo może sprawdzić monter przy wymianie licznika załączając obciążalnik 100W w który jest wyposażony.W moim mieście przy legalizacji licznika jest to już obowiązkiem montera.A inkasent jeśli jest bystry to zauważy błędne działanie na zasadzie czasu ruchu tarczy .Prosto to zaobserwować gdyż licznik ( tarcza ) kręci się od 3 do 6 razy szybciej.Dodam tylko że za każdy wykryty nielegalny pobór otrzymują monterzy czy inkasenci spore pieniądze .Dlatego nie radzę używać .
    ALE TO TYLKO MOJE ZDANIE...BO......Każdy sobie rzepkę skrobie.
    Pozdrawiam