Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JUNKERS - Błąd C6, winny komin?

Dawid_20 06 Sty 2013 17:36 16215 11
  • #1 06 Sty 2013 17:36
    Dawid_20
    Poziom 17  

Witam, w tym sezonie grzewczym występuje u mnie problem z błędem C6(piec turbo). Wiem, że to presostat, za mało ciągnie powietrza. Nie ma zasady występowania tego błędu, jednego dnia jest wszystko ok, innego co chwile wywala i na C.W. i na C.O. Raz do południa są problemy, a po południu ok.
    Naszkicowałem jak wygląda u mnie przewód kominowy

JUNKERS - Błąd C6, winny komin?

Obawiam się, że rura ssawna niepotrzebnie kończy się zaraz w kominie murowanym. Teraz tak pomyślałem, że może spróbować podnieść trochę ten daszek osłonowy nad kominem, jednak jestem poza domem więc póki co tego nie zrobię.

Był serwisant(niestety na rejon jest tylko jeden), ściągnął obudowę pieca, dmuchną w wężyk i tyle,problem powtórzył się. Poradził mi abym odkręcił zaślepki na górze pieca, ale uważam, że głupoty gościu gada. Oczywiście pewnie by pomogło, ale piec przestałby być z zamkniętą komorą spalania, nie o to chodzi.

Przycisnąć go o wymianę presostatu, czy poszukać przyczyny w czym innym?

Zeszłej zimy było ok.

0 11
  • #2 06 Sty 2013 17:51
    W0jtek92
    Poziom 36  

Fakt, gdy kocioł jest rozszczelniony nie ma zamkniętej komory spalania. Ale mimo to zostaje bezpieczny ponieważ wentylator nadal będzie wyrzucać spaliny w komin. Dla eksperymentu rozszczelniłbym kocioł i poczekał jakiś czas. Jeśli błąd nadal się będzie pojawiać można myśleć nad wymianą prestostatu.
    Pozdrawiam

0
  • #3 06 Sty 2013 19:12
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeżeli jest na gwarancji poproś serwisanta o wymianę presostatu. Warto również oczyścić zwężkę venturiego w wentylatorze, ewentualnie wymienić z plastyku na aluminium. Zmierzyć podciśnienie zgodnie z instrukcją załączoną do urządzenia, następnie sprawdzić komin za pomocą analizatora spalin. Po gwarancji wymienić presostat o niższym progu zadziałania....

3
  • #4 06 Sty 2013 21:18
    irus.m

He, he. Śmieję się z siebie.
    Parę dni temu miałem podobny problem w Wieśku 100.
    Sprawdziłem wszystko, co nakazuje wiedza, doświadczenie i rozsądek. Nawet w komin zajrzałem lusterkiem- prześwit do nieba był. Zgłupiałem i prawie się poddałem, ale coś mnie tknęło. Zajrzałem do piwnicy, tam ktoś podprowadził klapy z wyczystek wszystkich przewodów kominowych!. Po zatkaniu przewodu kominowego kocioł ruszył jak nowy, a właściciel dopiero wtedy powiedział mi, że tak było od pół roku i ja jestem czwarty z kolei.
    To był dobry dzień, obskoczyłem jeszcze siedmiu sąsiadów.
    Tak więc często przyczyną złej pracy kotłów są prozaiczne przyczyny, a ludzie dorabiają do tego ogromnie rozbudowane teorie.
    pozdrawiam

1
  • #5 06 Sty 2013 21:28
    Dawid_20
    Poziom 17  

Jest to mieszkanie parterowe, nie ma piwnicy i komin kończy się w tym pomieszczeniu co jest piec i na dole w miejscu wyczystki wszystko zatkane.

0
  • #6 06 Sty 2013 21:34
    irus.m

OK.
    Ja nie chciałem Tobie stawiać diagnozy na odległość. Opowiedziałem tylko przy okazji, co mnie spotkało w podobnym temacie. Jak rozwiążesz problem, daj info na forum. Jestem ciekawy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.
    pozdrawiam

1
  • #7 06 Sty 2013 21:40
    Dawid_20
    Poziom 17  

Rozumie się :) Są różne przypadki i powody i cieszę się, że padają różne podpowiedzi od doświadczonych osób. Dam znać na pewno.

1
  • #8 10 Sty 2013 19:08
    Dawid_20
    Poziom 17  

We wtorek rozszczelniłem piec, odkręcając klapkę o której mówił serwisant. Wczoraj piec znowu sypnął C6 i włączył się dopiero dzisiaj po południu. W sobotę serwisant będzie zmieniać presostat.

2
  • #9 28 Lut 2013 12:23
    ka_michal
    Poziom 7  

Witam

Też mam od wczoraj błąd C6 w Junkers Cerapur Smart ZSB-22C. Serwisant, twierdzi, ze trzeba wymienić wentylator. Koszt 910 zł + robocizna, całość jakieś 1100 zł ... Kurcze, tylko taka jest rada ?
    Kocioł do tej pory pracował normalnie ponad 3 lata, serwisowany co roku, taki błąd wyskoczył zupełnie nagle.
    Czy mogę zasugerować mu, żeby sprawdził jeszcze coś dodatkowo ? Ale co ? Wspominany ten presostat tutaj w wątku, czy coś jeszcze ?
    Kocioł po włączeniu szumi tylko pompą obiegową jakieś 6 sekund potem zaczyna pstrykać stycznikami/przełącznikami i wyświetla C6 ...

dzięki z góry za jakieś info

pozdrawiam, Michał

0
  • #10 28 Lut 2013 19:20
    serwisszulborski.pl

Niestety w ZSB22-3C brak presostatu spalin. Prawdopodobnie wina jest po stronie elektroniki wentylatora. Jeżeli płyta jest sprawna i podaje napięcie na wentylator a ten nie rusza,to diagnoza serwisanta jest słuszna.

0
  • #11 28 Lut 2013 20:33
    ka_michal
    Poziom 7  

serwisszulborski.pl napisał:
    Niestety w ZSB22-3C brak presostatu spalin. Prawdopodobnie wina jest po stronie elektroniki wentylatora. Jeżeli płyta jest sprawna i podaje napięcie na wentylator a ten nie rusza,to diagnoza serwisanta jest słuszna.

Wentylator wymieniony, piec działa bez zarzutu.
    Koszty ogrzewania w sezonie wzrosły o 1000 zł :(

pozdrawiam, Michał

PS. Ogłoszenie - niesprawny wentylator sprzedam ;)

0
  • #12 06 Gru 2016 18:20
    klonas
    Poziom 11  

Nie chcę nowego wątka zakłądać. Mam piec junkers turbo. Miałem kiedyś problemy z błędem C6 przyszedł serwisant coś zrobił i już to sie nie pojawia. Czuje spaliny w łazienice cos nie jest szczelne zaglądam do srodka a tam dwa wężyki. Jeden czarny jest luzem nie podpiety do krućca. Jak go podłącze to jest C6. Od czego ten serwisant mi go odłaczył?

Co może być przyczyną czucia spalin? może lecieć przez te śrubki mocujace wylot spalin do pieca? (fachowo wkręcone )

Wczesniej był nieszczelny wylot pieca łączenie-uszczelniłęm. Wolałbym już tych fachowców nie widzieć. Sam to zrobić, albo wiedzieć czego się czepiać...

Może on własnie odłączył mi presostat? do czego własciwie on służy?

1