Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BERETTA 12/24i - Wzrasta ciśnienie wody w układzie .

Stantom7 06 Jan 2013 18:47 6144 19
 • #1
  Stantom7
  Level 9  
  Witam mam problem z kotłem marki Beretta typ Super Kompakt 12/24i ,po kilku godzinach ok 6h - wzrasta ciśnienie z 1 do 2,5 myślę że przyczyna leży po stronie zaworu trójdrożnego . Mam pytanie czy muszę wymienić kompletny zawór ? .Gdzie mogę nabyć uszczelniacze do tego zaworu ? . Pozdrawiam Tomasz.
 • #2
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Gdybyś trochę poszukał na forum, dowiedziałbyś się, że problem tkwi w naczyniu przeponowym, a nie w zaworze 3 drogowym. Tematów na temat wzrostu cisnienia jest tu bez liku, także miłej lektury.
 • #3
  W0jtek92
  Level 37  
  Zawór 3 drogowy nie ma styczności z wodą użytkową. Może to być naczynie przeponowe. Lecz druga opcja to nieszczelny wymiennik płytkowy (dobija wode do obiego CO) spuść wode z kotła i dopompuj ciśnienia do zbiornika wyruwnawczego. Mniej więcej 0,8 bar. Następnie napełnij obieg do 1,2 bar. Gdy wzrost ciśnienia będzie się powtarzać tz iż masz walnięty wymiennik płytkowy.
  Pozdro
 • #4
  Stantom7
  Level 9  
  Czytałem o naczyniu ,ale z naczynia nic nie wycieka . Kiedyś czytałem że przyczyną może być zawór 3 drogowy . Dwa tygodnie temu zapała się na piecu czerwona dioda , zauważyłem że działo się to przy odkręcaniu kranu z ciepłą wodą . Efektem przełączania zaworu jest głośna praca . Wymontowałem cewkę i wyczyściłem trzpień który napędza zawór - dioda przestała się zapalać lecz zawór nadal głośno pracuje . Liczę na pomoc od Kolegów - pozdrawiam .
 • #5
  W0jtek92
  Level 37  
  W naczyniu jest dentka. I ma wentyl samochodowy. Odpowiada za odbieranie nacisku zładu rozgrzanej wody. To że zawór 3 drog. Daje dziwne odgłosny to wina jego zabrudzenia. Lub silnik jest na wykończeniu. Ale raczej to 1-sze. Lecz zapalanie się czerwonej lampki nie jest jego winą. Masz walniętą sonde NTC na CO, bo gdy nawal ta z CWU piec świeci nie na czerwono lecz pomarańczowo. Lub masz walniętą płyte zapłonu.
 • #6
  Stantom7
  Level 9  
  Czy przy czyszczeniu zaworu wymienia się uszczelki ? .
 • #7
  W0jtek92
  Level 37  
  Nie zawsze. Czyści się stalowy bolec. I smaruje (smar silikonowy) a czy podczas grzania wody. Gdy chwycisz zasilenie CO. (druga rura od lewej) robi się ono ciepłe?
 • #8
  Stantom7
  Level 9  
  Tak rura się rozgrzewa .
 • #9
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  W0jtek92 wrote:
  ... spuść wode z kotła i dopompuj ciśnienia do zbiornika wyruwnawczego. Mniej więcej 0,8 bar. Następnie napełnij obieg do 1,2 bar.


  Czy ktoś w końcu jest w stanie ograniczyć pisania herezji niezgodnych z prawem i logiką ?
 • #10
  W0jtek92
  Level 37  
  Więc masz albo źle poskładany zawór 3 drog. Albo masz zabrudzony jego bolec. Który skrzypi podczas pracy i nie domyka CO. Czyściłeś ten bolec?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Panie Grzesiu. Czy Pan wgl wie jak wygląda ta Beretta? Ja zawsze pompuje takie ciśnienie do zbiornika. I nikt mi jeszcze nie powiedział że to herezja..
 • #11
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  W0jtek92 wrote:

  Panie Grzesiu. Czy Pan wgl wie jak wygląda ta Beretta? Ja zawsze pompuje takie ciśnienie do zbiornika. I nikt mi jeszcze nie powiedział że to herezja..


  Co za różnica jak wygląda kocioł ?
  Naczynie przeponowe jest zabezpieczeniem nie kotła a instalacji.
  Zastanów się co spowoduje jeśli będzie napełnione innym ciśnieniem.
  Napisałem już na elektrodzie jakim ciśnieniem i dlaczego takim nabija się naczynie przeponowe.
 • #12
  W0jtek92
  Level 37  
  Naprawy kotłów uczył mnie autoryzowany serwisany Beretta nr autoryzacji 482, nazwiska nie podam. jeśli podważa Pan moje metody, to podważa Pan i jego.. Teoria to nie wszystko. Normy też. Bo zapewne będzie się Pan nimi bronił. Więc prosze odpowiedzieć na temat postu i kontynuować moją rozmowe. Skoro Pan taki kumaty i doświadczony. No chyba że znów Pan się podda tak jak z rysunkiem instalacji. We wcześniejszym poście.
  Gorąco pozdrawiam:D
 • #13
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Przecież już napisałem, że na tym forum już to tłumaczyłem (wystarczy poszukać).
  Nie cenię ludzi za tytuł lecz za ich wiedzę. Zupełnie nie robi na mnie wrażenia tytuł serwisanta tym bardziej głoszącego takie głupoty.
  Do wytłumaczenia tego także wystarczy wiedza z podstawówki a nie normy.
  Pewnie problem z tym, że trzeba ją skończyć :D .
 • #14
  W0jtek92
  Level 37  
  A więc oddaje Panu ten temat. I prosze wytłumaczyć użytkownikowi Stantom7 jak naprawić te usterke.. Bo widać Pana normy są powalające w stosunku do mojej praktyki.
  Miłego wieczoru:)
 • #15
  Stantom7
  Level 9  
  Witam bolec czyściłem , robiłem to przy zdemontowałem silniku . Starałem się wyczyścić uszczelkę na bolcu , czy przez nią może dopuszczać wody ?.
 • #16
  W0jtek92
  Level 37  
  Zawór 3 drog. Rzęsi gdy pracuje ale nie dopuszcza wody do CO. On tylko otwiera i zamyka obieg kotła. Wdg mnie masz nieszczelny wymiennik płytkowy. (srebrny prostokąt za pompą). A powiedz mi jeszcze czy mówisz o bolcu w silniku czy tym który jest w korpusie zaworu?
 • #17
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Tomku :
  1) Wyłącz kocioł (niech woda ostygnie) ;
  2) Zamknij zawór dopuszczający wodę użytkową do kotła ;
  3) Gdy woda w układzie co osiągnie temperaturę około 20-25 °C za pomocą zaworu bezpieczeństwa obniż ciśnienie w instalacji do 1 Bar.
  4) Otwórz zawory na wszystkich grzejnikach i włącz kocioł aby temperatura w całym układzie CO osiągnęła 70°C.
  Napisz po jakim czasie osiągnęła tą temperaturę i jakie wtedy było ciśnienie.

  PS
  Zawór dopustu wody użytkowej do kotła cały czas ma być zamknięty.
 • #18
  marcin273
  Level 17  
  Albo naczynie ma pękniętą membranę albo ktoś spuścił z niego powietrze lub jest to naczynie od cwu czyli na inne ciśnienie pracy.
 • #19
  Stantom7
  Level 9  
  Czyściłem bolec w korpusie zaworu.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Co do ciśniena w naczyniu przeponowym nie sprawdziłem manometrem ile jest . Sprawdzę jutro dam znać .
 • #20
  Stantom7
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za wszystkie cenne wskazówki szczególnie ( WOjtkowi 92) . Problem rozwiązany- pozdrawiam Wszystkich Kolegów na forum .