Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emulator EGR (sprawdzenie schematu, dobór elementów)

06 Sty 2013 19:06 5331 5
  • Poziom 20  
    Witam

Zrobiłem emulator zaworu EGR wg. schematu:

Użyłem następujących elementów:
    -rezystory jak na schemacie
    -diody prostownicze 1N4007
    -dioda zenera BZX85C4

Wszystko złożone tak:

Czy cos jest nie tak?
    Jak sprawdzić diodę Zenera?
  • Poziom 20  
    Jakieś pomysły?

Czy dobrze to polutowałem?
    Co może być nie tak?
  • Poziom 33  
    Kiedyś kolega prosił mnie o zmontowanie tego lub podobnego schematu. Nie myśląc wiele zmontowałem i przekazałem koledze- niestety układ ponoć nie podjął współpracy z centralką. Emulator EGRu mówiąc prosto powinien zamienić sygnał PWM sterujący zaworem (o amplitudzie zazwyczaj 12V) na napięcie stałe które odpowiada napięciu zwrotnemu (zazwyczaj w granicy do 5V). Dodatkowo powinien obciążyć sygnał sterujący rezystancją odpowiadającą rezystancji cewki zaworu. Dobrze by było by emulator odzwierciedlał nieliniową charakterystykę wypełnienie sygnału sterującego-napięcie zwrotne. Przy starej centralce tego typu schematy mogą działać ( choć na oko brakuje jakiegoś kondensatora filtrującego PWM) choć jak bym miał robić emulator to pewnie zrobił bym to na jakimś mikrokontrolerze.
    Kolejne pytanie Jak sprawdzić diodę Zenera:
    Po spolaryzowaniu w kierunku przewodzenia( plus do anody, minus do katody, katoda to końcówka oznaczona kreseczką) powinno się pojawić na niej ok 0,6V a w kierunku zaporowym(odwrotnie niż przewodzenia) powinno się na niej odłożyć napięcie którym ta dioda jest charakteryzowana ( napięcie Zenera). Test w kierunku przewodzenia można dokonać multimetrem(przełącznik na symbol diody) natomiast w kierunku zaporowym należy diodę Zenera podłączyć szeregowo z rezystorem ograniczającym prąd diody ( np 1000 Ω) i zasilić np z zasilacza z wyższego napięcia niż napięcie Zenera badanej diody. Jeżeli wszystko z diodą jest ok to napięcie mierzone na nóżkach diody Zenera powinno wynosić dokładnie tyle na ile dioda była zaprojektowana niezależnie od różnic napięcia zasilania(zawsze większego od napięcia Zenera).
  • Poziom 20  
    Wiem że ten schemat jest dobry i sprawdzony. Działa na innych silnikach tego samego typu.

Pytanie jeszcze czy mój montaż nie zawiera błędów?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    X18XE1 Opla

Na innych forach do tego silnika tylko taki jest schemat.
    Może pomyliłeś z układem na tranzystorze BC238?