Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy instalacja w bloku pociągnie takie obciążenie?

Everest1 06 Sty 2013 20:41 9102 39
  • #1 06 Sty 2013 20:41
    Everest1
    Poziom 7  

Witam

Robię aktualnie generalny remont w mieszkaniu z lat 80-tych.
    Wszędzie ciągnę kable 3x1,5 (światło) i 3x2,5 (gniazdka).
    Światło na esach B10-tkach.
    Gniazdka na esach B16-stkach.
    Jako główny wyłącznik różnicówka.
    Na linii do której będzie podłączona płyta indukcyjna i piekarnik - bezpiecznik C20A.

1 Faza.
    Dopuszczalna moc w papierach od Tauronu: 4kW.
    Maksymalny dopuszczalny - wg. warunków - bezpiecznik w mieszkaniu: 20A, na klatce jest podobno 25A.

I teraz właściwe pytanie:
    1. Czy przy zamontowaniu takich urządzeń jak:
    - płyta indukcyjna (6kW na 400V, na 230 pewnie mniej),
    - piekarnik (3-4 kW)
    - przepływowy ogrzewacz wody do kuchni (1,5 - 2 kW),
    - mikrofala,
    - zmywarka,
    - lodówka
    - planowany ekspres ciśnieniowy,
    w/w instalacja uciągnie to wszystko?

Zdaję sobie sprawę, że wg. wyliczeń mam de facto 4,6 kW (20A x 230V), ale chce zapytać czy praktycznie - z uwagi, że raczej nigdy nie używa się wszystkich urządzeń na maksymalnym poborze mocy - będę mógł używać tych urządzeń bez problemów?

2. Czy jest sens pisać do Tauronu o zwiększenie mocy, skoro bezpieczniki przedlicznikowe i tak mogą mieć maks 25A ?

Z góry dziękuję za pomoc :)

0 29
  • Szkolenia SEP
  • #2 06 Sty 2013 20:45
    bartekfigura
    Poziom 27  

Nie widzę innego wyjścia jak wystąpić o zwiększenie mocy. Za dużo tego wszystkiego. Jak zapłacisz to zmienią Ci przed licznikowe np. na 32 lub 40 A. Aha i nie stosuj różnicówki jako wyłącznika głównego. Do tego służą FR czyli rozłączniki izolacyjne. Poza tym jeśli zadziała Ci ta jedna różnicówka to pozbawi prądu całego mieszkania i utrudnione będzie znalezienie miejsca awarii.

0
  • #3 06 Sty 2013 20:49
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

To w Polsce dają 40 A zabezpieczenia przedlicznikowego przy zasilaniu 1-fazowym ?

0
  • #4 06 Sty 2013 20:51
    kosmos99
    Poziom 34  

Według mnie konieczne przyłącze trójfazowe.

0
  • Szkolenia SEP
  • #5 06 Sty 2013 20:54
    bartekfigura
    Poziom 27  

No fakt przesadziłem z tym 40 A u mnie w Tauronie na jednej fazie to max 32 A a potem już tylko zasilanie 3 fazowe. Racja lepiej od razu wystąpić o zmianę warunków przyłączenia na 3 fazy.

0
  • #6 06 Sty 2013 20:57
    vodiczka
    Poziom 43  

Everest1 napisał:
    ale chce zapytać czy praktycznie - z uwagi, że raczej nigdy nie używa się wszystkich urządzeń na maksymalnym poborze mocy - będę mógł używać tych urządzeń bez problemów?

Praktycznie bez zwiększania mocy >>> Możesz używać wszystkich urządzeń bez problemu pod warunkiem że będziesz jednocześnie używał tylko jednego. Tak jak ze słynnym FordemT - mogłeś kupić w dowolnym kolorze pod warunkiem że był czarny :D

0
  • #7 06 Sty 2013 20:58
    Dacomos
    Poziom 33  

Ta zmiana na 3 fazy :-( jak podadzą wymagania i policzysz koszt to odechce się :-)
    Przekażniki priorytetowe i po problemie nigdy nie używasz przecież wszystkiego naraz ?

0
  • #8 06 Sty 2013 21:02
    kosmos99
    Poziom 34  

Dacomos napisał:
    rzekażniki priorytetowe i po problemie

Płyty nie użyje w ogóle.

0
  • #9 06 Sty 2013 21:02
    Everest1
    Poziom 7  

3 fazy odpadają z kilku powodów:

1. Koszty Tauronu (ok. 1000 zł),
    2. Koszty modernizacji linii przedlicznikowej na własny koszt. Najbliższy mozliwy punkt podłączenia: 2 klatki obok.
    3. Chyba najważniejsze: instalacja jest już prawie w całości rozprowadzona, a ta w kuchni zaklejona przez faceta od gładzi...

Będę jednak przenosił licznik z mieszkania (2 pietro) do piwnicy (3 kondygnacje w dół) i będę ciągnął nowy kabel od rozdzielnicy (tej w moim pionie) do licznika (ok. 4 metry) a potem od licznika do bezpieczników w mieszkaniu (ok. 20 m).

Proszę o radę, jaki w takim razie kabel wciągnąć między skrzynkę bezpiecznikową a licznik, żeby wytrzymał on - ewentualne w przyszłości - zwiększenie mocy do 6kW.

I czy rzeczywiście zwiększą mi wtedy bezpiecznik przedlicznikowy do 32A czy jest to tylko teoretycznie możliwe i uwarunkowane tym co jest w bloku (a jest tam staaaaaare wszystko)?
    Bo przy luźnej rozmowie przez telefon z kimś z Tauronu, usłyszałem, że mam 25A. I nie wiem czy miał na myśli stan aktualny tylko czy też w ogóle dopuszczalny w tej instalacji :/

vodiczka napisał:
    Everest1 napisał:
    ale chce zapytać czy praktycznie - z uwagi, że raczej nigdy nie używa się wszystkich urządzeń na maksymalnym poborze mocy - będę mógł używać tych urządzeń bez problemów?

Praktycznie bez zwiększania mocy >>> Możesz używać wszystkich urządzeń bez problemu pod warunkiem że będziesz jednocześnie używał tylko jednego. Tak jak ze słynnym FordemT - mogłeś kupić w dowolnym kolorze pod warunkiem że był czarny :D

Ja poważnie pytam - czarny humor już mam ;)

0
  • #10 06 Sty 2013 21:08
    bartekfigura
    Poziom 27  

Opłata za 3 fazy wynosi 174,50 zł jeśli budynek ma złącze kablowe oraz 134,50 zł jeśli budynek ma złącze napowietrzne. Oczywiście mowa o cenie za każdy dodatkowy kilowat. Czyli jak masz teraz w umowie 4 KW i chcesz zmienić zasilanie na 3 fazowe 3x16 A co daje 11 KW płacisz za 7 KW dodatkowej mocy zgodnie z tymi cenami. I ZE robi wszystko do złącza kablowego budynku reszta to już twoje zmartwienie zmiana zasilania na 5 przewodowe itp. Oczywiście tak jest w Tauronie w innych ZE ceny mogą się różnić jednak myślę, że niewiele.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli złożysz wniosek o warunki przyłączenia to nic nie zapłacisz a zyskasz dokładną wiedzę co w danym przypadku i za ile musisz wykonać Ty a co robi ZE. Złożenie wniosku nie jest wiążące z inwestycją.

0
  • #11 06 Sty 2013 21:08
    kosmos99
    Poziom 34  

Kolego masz za mały przydział mocy na te urządzenia, aby wygodnie z nich korzystać. Wystarczy sumować moce załączonych urządzeń i porównać do 4,6kW, przy 25A - 5,7kW

0
  • #12 06 Sty 2013 21:09
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

elpapiotr napisał:
    To w Polsce dają 40 A zabezpieczenia przedlicznikowego przy zasilaniu 1-fazowym ?

No pewnie, jakiś czas temu, przy okazji podobnego tematu wkleiłem specjalnie dla Ciebie zdjęcie.
    Niestety nie pamiętam tego wątku, jak ktoś go znajdzie, dostanie nagrodę punktową :)

1
  • #13 06 Sty 2013 21:11
    Dacomos
    Poziom 33  

kosmos99 napisał:
    Dacomos napisał:
    rzekażniki priorytetowe i po problemie

Płyty nie użyje wogóle.

Dlaczego nie użyje płyty ?

0
  • #14 06 Sty 2013 21:14
    bartekfigura
    Poziom 27  

Użyje można porobić mostki i podłączyć pod 1 fazę jednak nie każdy producent to dopuszcza (gwarancja) oraz użytkowanie tej płyty będzie mocno ograniczone zapomnij o gotowaniu wigilii na 4 polach grzejnych jednocześnie:-)

0
  • #17 06 Sty 2013 21:17
    kosmos99
    Poziom 34  

Dacomos napisał:
    Dlaczego nie użyje płyty ?

Chodziło mi o wykorzystanie wszystkich "palników" bo płyta ma 6kW

0
  • #18 06 Sty 2013 21:22
    bartekfigura
    Poziom 27  

Najlepiej to po prostu złożyć wniosek o warunki przyłączenia i po problemie jak autor dostanie odpowiedź co i za ile ma zrobić, to wtedy można myśleć co dalej robić czy pozostać przy jednofazowym czy lepiej przejść na 3 fazy trzeba, zrobić bilans i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Dodano po 40 [sekundy]:

Wszystkich na tym zabezpieczeniu nie włączy.

0
  • #19 06 Sty 2013 21:27
    vodiczka
    Poziom 43  

Everest1 napisał:
    Ja poważnie pytam - czarny humor już mam

A ja poważnie odpowiedziałem, poza żartem z FordemT.
    Też mam starą instalację z zabezpieczeniem przedlicznikowym 20 A i sobie radzę. Kuchnię mam gazową a z kombinacji pralka, zmywarka, czajnik, mikrofalówka staram się używać tylko jedno, sporadycznie dwa. Nie jest to nawet uciążliwe po nabraniu wprawy i w dwuosobowym gospodarstwie. Jeżeli masz/planujesz rodzinę 2+2 lub większą to tak się nie da.

0
  • #20 06 Sty 2013 21:31
    Dacomos
    Poziom 33  

Jak wyżej też mam taką sytuacje i płytę ceramiczną gaz odłączyłem wiele lat temu
    Brak termy i wsio działa na 25A

0
  • #21 06 Sty 2013 21:34
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

elpapiotr napisał:

To jest "Informacja dla wypełniających wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla obiektu o mocy do 40 kW", a mi chodziło o zdjęcie istniejącego ZELP-a.

0
  • #22 06 Sty 2013 21:37
    Everest1
    Poziom 7  

Hmm...
    To trochę popsuliście mój nastrój :(

Ok - to, na chwilę obecną nie planując pociągnięcia 3 faz (tylko zwiększenie do 6kW), ale przygotowując się do zrobienia tego kiedyś tam, to na zapas, by nie kuć ścian za rok:

1. jaki kabel mam pociągnąć w pionie kablowym od bezpieczników w mieszkaniu do licznika/skrzynki rozdzielczej w piwnicy, by obsłużył w przyszłości te 3 fazy?

2. czy jeśli kiedyś podłączę tą 3 fazę, to będę musiał wymieniać znowu WSZYSTKIE kable w mieszkaniu, czy też TYLKO ten z linii obsługującej piekarnik i płytę indukcyjną?

3. jakie po rozszerzeniu na 3 fazy trzeba będzie robić zmiany w skrzynce bezpiecznikowej? Tylko bezpiecznik główny i ten od linii piekarnik&płyta, czy będę musiał wtedy wymieniać wszystkie bezpieczniki (na każde pomieszczenie daję po 2)?

4. A może wystarczyłoby tylko podłączenie 3 fazy - a co za tym idzie zwiększenie do tych 11kW ale bez wymiany kabli w mieszkaniu (zostawałyby 3x1,5 i 3x2,5) ?

0
  • #23 06 Sty 2013 21:44
    kosmos99
    Poziom 34  

Everest1 napisał:
    4. A może wystarczyłoby tylko podłączenie 3 fazy - a co za tym idzie zwiększenie do tych 11kW ale bez wymiany kabli w mieszkaniu (zostawałyby 3x1,5 i 3x2,5) ?

Do kuchenki ułóż przewód pięciożyłowy. A na pozostałe urządzenia o dużej mocy przewód 3x2,5 na każde.

0
  • #24 06 Sty 2013 21:49
    vodiczka
    Poziom 43  

Oddzielna 3 fazowa linia na urządzenia dużej mocy w kuchni niezbędna. Pozostałych przewodów nie musisz wymieniać, bezpieczników też nie. Wystarczy po podciągnięciu 3 faz w miarę równomiernie obciążyć fazy.

Everest1 napisał:
    jaki kabel mam pociągnąć w pionie kablowym od bezpieczników w mieszkaniu do licznika/skrzynki rozdzielczej w piwnicy, by obsłużył w przyszłości te 3 fazy?

5 x no właśnie ile? Ze względu na sporą odległość 20m trzeba policzyć na spadek napięcia czy wystarczy 2,5 kwadrat czy 4,0 kwadrat.

0
  • #25 06 Sty 2013 21:56
    bartekfigura
    Poziom 27  

Przygotuj sobie okablowanie tak jak na 3 fazy (i z warunków na 3 fazy policz spadek napięcia) potem jak zdecydujesz się na zmianę to płacisz do ZE oni przychodzą zmieniają zabezpieczenie przedlicznikowe, a ty będziesz musiał przekonfigurować tablicę dodając zabezpieczenia urządzeń 3 fazowych. I już możesz się cieszyć 3 fazami w mieszkaniu:) Aha i pamiętaj o odpowiednio większej tablicy mieszkaniowej, tak aby nawet po podłączeniu 3 faz zostało w niej jeszcze troszkę miejsca.

0
  • #26 06 Sty 2013 21:59
    kkas12
    Poziom 42  

W dzisiejszych czasach w.l.z. o przekroju 2,5 mm5 zasilający rozdzielnię w mieszkaniu to pomysł "projektanta" o bardzo małym rozumku.
    O przekroju 4mm2 to pomysł gościa po leczeniu w zakładzie zamkniętym.

Niech kolega wbije to sobie do głowy.
    Następna tego typu rada a ...

Kolega vodiczka wie o co chodzi.

0
  • #27 06 Sty 2013 22:02
    zbich70
    Specjalista elektryk

bartekfigura napisał:
    na zmianę to płacisz do ZE oni przychodzą zmieniają zabezpieczenie przedlicznikowe

W bloku? Akurat! :D

0
  • #28 06 Sty 2013 22:17
    Everest1
    Poziom 7  

A gdybym chciał podłączyć 3 fazę TYLKO po to by zwiększyć moc przyłączeniową do tych min. 11kW, a płyta i piekarnik dalej byłyby na 230V (ale na osobnym przewodzie ofkoz i na osobnym bezpieczniku), to czy ta instalacja mogłaby tak wyglądać??

Czy instalacja w bloku pociągnie takie obciążenie?

Jeśli tak, to po raz kolejny ponawiam prośbę o podanie parametrów tego przewodu 5x ???

kkas12 napisał:
    W dzisiejszych czasach w.l.z. o przekroju 2,5 mm5 zasilający rozdzielnię w mieszkaniu to pomysł "projektanta" o bardzo małym rozumku.
    O przekroju 4mm2 to pomysł gościa po leczeniu w zakładzie zamkniętym.

Niech kolega wbije to sobie do głowy.
    Następna tego typu rada a ...

Kolega vodiczka wie o co chodzi.

Ja się bardzo cieszę, że moderacja działa, ale jesli kolega Vodiczka napisał źle, to moderator oprócz zwrócenia uwagi mógł też podać właściwy parametr... :/

0
  • #29 06 Sty 2013 22:30
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Everest1 napisał:

Ja się bardzo cieszę, że moderacja działa, ale jesli kolega Vodiczka napisał źle, to moderator oprócz zwrócenia uwagi mógł też podać właściwy parametr... :/

Moderator może ale nie musi udzielać odpowiedzi. Jego głównym zadaniem jest pilnowanie porządku.

Użycie przewodu do 3x2,5mm² do zasilania płyty 6kW jest nieporozumieniem.

0
  • #30 06 Sty 2013 22:40
    Everest1
    Poziom 7  

Łukasz-O napisał:

Użycie przewodu do 3x2,5mm² do zasilania płyty 6kW jest nieporozumieniem.

6kW płyta zużywa na 400V. Wg sprzedawców w sklepach, na 230V te płyty zużywają mniej prądu - ok. 4-4,5 kW. Nikt mi nie potrafił jednak podać dokładnie ile...

A jesli nawet by tam było te 6kW na 230V, to jak dam esa 20A to wtedy chyba 3x2,5mm² wystarczy?

0