Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór Różnicowy - Powinien się zamykać a tego nie robi

06 Sty 2013 21:26 18558 34
  • Poziom 14  
    Witam
    Może i banalne urządzenie jakim jest zawór różnicowy od CO ale chyba trafiłem na wadliwą sztukę. Po zamontowaniu i włączeniu pompki nie zamyka się. zestaw pompki i zaworu mam zamontowany na powrocie, przepływ wody jest w dół zawór zamontowany w pionie. Włączenie pompki powinno spowodować podniesienie się kulki jednak tak się nie dzieje. Wygląda na to, że ta kulka jest na tyle ciężka że ciśnienie z pompki nie jest w stanie jej podnieść.
    Pompka ma 90W
    zawór jest na 1 1/2 cala

Czy możliwe jest aby ten zawór był przeznaczony tylko do montażu na wylocie obrócony o 180 stopni? Wtedy kulka swoim ciężarem zawsze nawet bez pompki by zamykała zawór.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Nie ma różnicy czy zawór jest na zasileniu czy powrocie. Działa to tak samo. Ważne by w dobrym kierunku o zamontowano. A pompa powinna zamykać zawór i powinno towarzyszyć temu takie charakterystyczne stuknięcie podczas włączenia pompy.
  • Poziom 14  
    Nie ma stuknięcia, nic się nie dzieje, woda krąży w kółko po "bajpasie". Jak zamknę zawór kulowy nad tym różnicowym wtedy dopiero słychać że woda "chlupie" po grzejnikach przez co dopiero zaczynają grzać całe a nie do połowy.
    Zawór zamontowany poprawnie, zgodnie ze strzałką przepływu wody. Dodatkowo przy montażu dokładnie obadałem zawór czy aby strzałka na obudowie nie kłamie :)
  • Poziom 23  
    Ze zdjecia ciężko ocenić czy prawidłowo zamontowany ten zawór. A może wzdliwy dziad:).
  • Poziom 36  
    Więc Twój zawór różnicowy albo jest na odwrót zamontowany albo z kulki zrobiło się jajo i przepuszcza, przez co woda miesza się by pasem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jakbyś zamontował ten zawór wyżej to problem pewnie zniknie.
    Najlepiej cały ten zestaw na zasilaniu kotła.
  • Poziom 14  
    Gwarantuje że strzałka na zaworze jest w dół nie będę teraz do piwnicy leciał zdjęcia robić :) na pompce jest tak samo. jak zamykam duży zawór kulowy nad zwrotnym grzeje dobrze jak zostawię go otwartego grzejniki grzeją tylko do połowy

Zastanawiałem się tylko czy to może być taki model zaworu przeznaczonego wyłącznie do montażu na wyjściu z pieca tak aby strzałka była w górę?
  • Poziom 19  
    Piotr77777 napisał:
    Jakbyś zamontował ten zawór wyżej to problem pewnie zniknie.

dlaczego wyżej ?
  • Poziom 36  
    Nie jest to taki model. One są uniwersalne. Nie mają konkretnego przeznaczenia, na zasilanie i powrót.
  • Poziom 19  
    Jerzykowski napisał:
    To tylko moje zdanie ale najlepszym miejscem na zestaw pompowy jest właśnie powrót.

Też mam takie zdanie. Ochrona pompy.
  • Poziom 36  
    Mówicie o ochronie gry woda w kotle się gotuje?
  • Poziom 36  
    No w sumie jest to racja. Choć ja osobiście montuje by pass na zasilaniu.
  • Poziom 32  
    mad_luk napisał:
    Czy możliwe jest aby ten zawór był przeznaczony tylko do montażu na wylocie obrócony o 180 stopni? Wtedy kulka swoim ciężarem zawsze nawet bez pompki by zamykała zawór.

Nie spotkałem jeszcze zaworu z takim ograniczaniem, sprawdź zresztą w instrukcji. Montaż pompy z obejściem na zasilaniu jest gorszym rozwiązaniem m.in. z tego powodu, że tracimy część ciśnienia grawitacyjnego na równoważenie ciężaru kuli. U ciebie najprawdopodobniej jest niesprawna pompa.
  • Poziom 14  
    Filtr pompki czyściłem bo też myślałem że się zapchał ale nie było źle. Cały problem polega na tym że wcześniej nie miałem zaworu różnicowego tylko sam kulowy i musiałem chodzić do piwnicy za każdym razem jak wyłączyli prąd. W końcu mi się to znudziło bo ostatnio zaniki prądu były częste i zakupiłem zawór różnicowy za 54zł.
    Zamontowałem i niestety a tutaj taki klops. U teścia oglądałem podobny zawór ale w srebrnej obudowie i na 2 cale to u niego faktycznie stuka jak załącza się pompka a u mnie nic. Już przed montażem zastanawiał mnie ciężar tej kulki.
    Zawór firmy Altech 1 1/2 cala.

Co do sprawności pompki to jak zamknę kulowy wymuszając obieg przez pompkę to mogę mieć ustawioną ją na pierwszym biegu i spokojnie daje radę wszystkie grzejniki ładnie grzeją.
    Bieg 1-45W, 2-65W, 3-90W

Co do instrukcji montażu zaworu to schemat tam zawarty przedstawia montaż zaworu na wyjściu, ale opis montażu nic nie mówi o miejscu czy zasilanie czy powrót tylko jest, że zawór musi być wyłącznie w pozycji pionowej a strzałka ma wskazywać przepływ wody i ja tak mam.

Jeszcze taka ciekawostka. zawór został wyprodukowany w 2011roku. Zastanawiam się czy jak on sobie tak leżał 2 lata to czy ta gumowa kulka nie straciła swoich właściwości.
    Link do zaworu:
    http://www.alterna.com.pl/altech/zawory-zeliwne-roznicowe/seria-iryd/alth-965698

• Poziom 42  
    Mam wrażenie ,że przyczyna tkwi w zbyt dużej wysokości tego by-pasu. Lepiej by było,żeby górny trójnik był znacznie niżej. Żeby to uzyskać, część osprzętu przy pompie,trzeba skręcić w poziomie,tak by w pionie przy pompie było jak najmniej.Chyba gdzieś o tym czytałem,tylko nie mogę znaleźć gdzie to było.
  • Poziom 36  
    Przydław trochę zaworem kulowym (nad zaworem różnicowym) przepływ swobodny.
    Przy pewnym ustawieniu zaworu układ powinien zacząć działać.
  • Poziom 14  
    Spróbuję wymienić ten zawór na inny najlepiej też innej marki w sklepie gdzie go kupiłem. Jeżeli to nie pomoże to przerobię bajpasa
  • Poziom 38  
    Przyjzyj sie na schemacie, specjalnie narysowalem roznej grubosci rury, abys latwiej widzial gdzie lezy problem.

Zwroc uwage na obieg wody i grubosci rur.
    Pompa jest przydlawiona cienkimi przelotami ksztaltek i nie wytwaza wystarczajacej roznicy cisnien do zamkniecia zaworu, bo czesc tej roznicy cisnien idzie przez grzejniki, a tylko niewielka czesc na zawor roznicowy. Woda wtedy krazy przez grzejniki i przez zawor, nie zamykajac go.

Dodano po 30 [minuty]:

Zwieksz przekroje na obejsciu.
  • Poziom 14  
    saskia napisał:

Pompa jest przydlawiona cienkimi przelotami ksztaltek i nie wytwaza wystarczajacej roznicy cisnien do zamkniecia zaworu, bo czesc tej roznicy cisnien idzie przez grzejniki, a tylko niewielka czesc na zawor roznicowy. Woda wtedy krazy przez grzejniki i przez zawor, nie zamykajac go.

I tutaj faktycznie może być problem. U mnie cała instalacja jest starego typu na dużych stalowych rurach od 2 do 1 1/4 cala i przy samych grzejnikach dopiero schodzi do 3/4 cala. Tylko grzejniki mam aluminiowe. Dodatkowo nie mam przy grzejnikach termostatów tylko zwykłe zawory kulowe które są otwarte na full.
    Tak myślę czy jak bym zakręcił wszystkie grzejniki za wyjatkiem jednego gdzieś na końcu aby zwiększyć ciśnienie na wyjściu pompki to czy zawór zadziała... chyba to sprawdzę.

Dodano po 4 [godziny]:

pozakręcałem wszystkie grzejniki. odpalam pompkę i co? i nic róznicówka ani drgnie. słychać jak woda szumi po bajpasie. zamknąłem więc kulowy na głównej rurze wyręczając tym samym różnicowy w jego pracy po czym poszedłem odkręcić grzejnik który jest najdalej od pieca. podczas tej czynności efekt był taki sam jak bym odkręcał kran w kuchni takie ciśnienie było oczywiście na ucho :) pompka sprawna na 100% aż w rurach szumiało i przelewało w zbiorniczku wyrównawczym jak cholera
    Nie ma bata mam uszkodzony zawór różnicowy. niby kulka ale popsuta...
  • Poziom 38  
    A boiler tez zakrecales? On pewnie jest najblizej pompy.
  • Poziom 14  
    jasne że zakręciłem potem była afera dlaczego ciepłej wody nie ma bo zapomniałem odkręcić
  • Poziom 38  
    To wyglada na to ze czeka cie wymiana zaworu.
  • Poziom 19  
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Przydław trochę zaworem kulowym (

Zawór kulowy nie jest zaworem regulacyjnym.
  • Poziom 28  
    Właściwie, to nie ma on racji bytu w tym miejscu.