Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP - brak możliwości sformatowania dysku i nowej instalacji systemu

06 Sty 2013 22:00 4614 25
  • Poziom 11  
    Witam,

system na moim komputerze "dojrzał" do tego by zafundować mu format - dziwnie chodzi, wolno odpala programy, czasem bootuje się 3-4 razy sam z siebie przy włączaniu komputera. Chciałem sformatować dysk spod CD, tak jak robiłem to przez lata (czyli płytka z systemem do napędu, przy odpalaniu systemu "Naciśnij dowolny klawisz..." i ruszało formatowanie Dysku z windowsem i potem instalowanie Windowsa na wyczyszczony dysk.

Chciałem zrobić tak i tym razem - ale nijak nie mogę. Czy to z płytą w napędzie czy bez - Windows uruchamia się normalnie, ładuje się i działa. Nijak nie mogę zrobić formatu dysku i zainstalować systemu i całego softu ponownie.

Co to może być ? Proszę o wszelkie rady.
  • Poziom 31  
    Ustaw bootowanie na CD/DVD, zmień nośnik.
  • Poziom 11  
    Próbowałem - bez rezultatu, nic to nie daje. Tak jak napisałem wyżej - system rusza czy to z CD czy z HDD..
    Może to kwestia tego, że Windows nie jest uszkodzony i nic mu nie brakuje ? Ja po prostu chcę zrobić format dysku a nie mogę tego zrobić.

I jeszcze jedna kwestia przychodzi mi do głowy: płyta którą mam to XP SP1 i tę wersję chciałbym zainstalować (innej nie mam). Widzę, że poinstalowały się różne aktualizacje Windowsa i w tej chwili (czyli przed formatem którego chcę) system wyświetlany to WinXP Service Pack 3 - czy może to jest przyczyna tego, że nie mogę rozpocząć formatowania dysku i cały czas system się ładuje ?
  • Poziom 31  
    To że system jest sprawny ma SP3 nie ma znaczenia, jeżeli bootowanie jest prawidłowo ustawione na CD/DVD jako pierwsze to powinna wystartować płyta, jeżeli nie startuje to świadczy o tym że napęd jej nie widzi, bo jest uszkodzony on sam lub nośnik instalacyjny. Zorganizuj inny nośnik który startuje prawidłowo na innym PC i sprawdź.
  • Poziom 11  
    Tyle, że ta płyta po załadowaniu Windowsa jest widziana przez system - normalnie się ładuje, mogę uruchomić instalowanie Windowsa (jako Autoodtwarzanie CD), tyle, że instalować się nie chce bo wyskakuje komunikat, że zainstalowana jest nowsza wersja systemu operacyjnego.

Z tego wnioskuję, że płyta i napęd są ok....
  • Poziom 31  
    Może być uszkodzony sektor startowy nośnika to w systemie płytkę uruchomisz, ale bios jej nie zabootuje, czy aż tak bardzo szkoda Ci ~1zł żeby sprawdzić.
  • Poziom 11  
    No ale co i jak mam za tę 1 zł sprawdzić ? Bo nie rozumiem...Windowsa mam na tej jednej CD. Na czym ma polegać to sprawdzenie za 1 zł ?
  • Poziom 31  
    Kupić pustą CD nagrać jeszcze raz XP najlepiej od razu z SP3 i sprawdzić czy ruszy instalacja...
  • Poziom 11  
    No ale z czego mam ją nagrać ? Piszę przecież wyraźnie, że mam WinXP tylko na tej jednej CD, z której próbuję system zainstalować (i przez lata z tej jednej CD go instalowałem).
  • Poziom 36  
    I właśnie z tej płyty, którą masz możesz wykonać nową kompilację, przy użyciu np nLite. Skoro SP3 zostało pobrane, to i je uda Ci się do tej nowej kompilacji dodać.

Dodano po 1 [minuty]:

Ewentualnie spróbuj płytę uruchomić np. spod virtual box'a. Będziesz mieć pewność, co do poprawnego działania boot sectora na płycie.
  • Poziom 26  
    Ewentualnie spróbuj dać w biosie HDD na disable, powinno wymusić start z cd :) Kilka razy mi to pomogło i ruszyła instalacja, po skopiowaniu plików, dajesz hdd na enable i odpala finalizację z dysku.
  • Moderator na urlopie...
    czasem tak mi się działo, gdy miałem wyłączoną w BIOS opcję "Try to Boot from other device".

Jeszcze innym sposobem (w zależności jaką płytę główną posiadasz) jest wymuszenie bootowania juz podczas POST'u. Niektóre płyty taką funkcję posiadają.

Być może także twój napęd CD/DVD nie jest rozpoznawany poprawnie przez BIOS (ustawiony w BIOS ręcznie zamiast na AUTO) a dopiero Win po załadowaniu sterowników go rozpoznaje. Czasem "podmiana" taśm sygnałowych pomaga bo zamieniasz je miejscami z dyskiem. Ale to tylko wolna sugestia
  • Poziom 11  
    beo napisał:

Dodano po 1 [minuty]:

Ewentualnie spróbuj płytę uruchomić np. spod virtual box'a. Będziesz mieć pewność, co do poprawnego działania boot sectora na płycie.

a ten Virtual Box nie narobi mi bałaganu w systemie ?
  • Spec od komputerów
    Nie narobi bałaganu. Inne Cd bootowalne startują na tym komputerze ?
  • Poziom 11  
    pojawił się inny problem - teraz już dysk ogóle nie chce odpalić (nic nie robiłem, wczoraj normalnie się wyłączył) - pojawia się komunikat: DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER.
    Włożyłem ten swój CD z systemem (który nie chciał startować) i ....wystartował. Pojawiło się menu instalatora systemu, doszedłem do etapu gdzie wybiera się partycję na której chce się zainstalować system.
    I tu problem: miałem podzielony dysk na 3 partycje: C z instalowanym na niej ZAWSZE systemem oraz D i E z różnymi danymi, filmami, muzą, dokumentami itd.
    No i ekran instalatora nie pokazał mi żadnych partycji tylko ogólną liczbę miejsca na dysku (całą pojemność), tak jakby żadnych partycji tam nie było.
    Wycofałem się z instalacji bo boję się, że straciłbym wszystkie te dane z partycji D i E, które są mi potrzebne. Ale tu pytanie: czy ja już ich nie straciłem skoro instalator ich nie widzi i oferuje mi instalowanie systemu jakby na gołym dysku ? Czy te dane już mi przepadły czy mogę je jakoś odzyskać ?

Aha, dodam, że spróbowałem ponownie włożyć swoją płytę z systemem po kolejnym wyskoczeniu tego komunikatu ale teraz płyta znowu nie może wystartować...
  • Poziom 27  
    Użyj jakiegoś linuksa live CD i pozgrywaj dane na zewnętrzne nośniki (pendrive'y, dyski zewnętrzne itp) a potem dopiero zainstaluj WinXP na HDD. Najlepiej przy instalacji zrób pełne formatowanie, bo może ten dysk już dogorywa. Sprawdź SMART dysku.
  • Poziom 11  
    Ale jak nagle Linuxa ? jak go zainstalować jak mi w ogóle nic nie startuje i poza ekran BIOSA nie mogę się przebić ? I jak miałbym dostać się do tych danych do przerzucenia ?
  • Poziom 11  
    Ale po co mam tego linuksa instalować ? nie mogę jakoś prościej tego załatwić? co oznacza to, że system Instalator nie widzi podziału na partycje które miałem tylko chce instalować na całej objętości dysku ?

Ale jeśli już o tym linuksie - jak nagram ten obraz płyty i z niego odpalę to jak to działa - polega to na instalacji nowego systemu (linuksa wlaśnie) czy po prostu uruchamia się płyta i mam dostęp do pulpitu (jakiegoś menu) z którego będę mógł dostać się do danych z dysku i poprzenosić je na pendry albo DVD ?
  • Poziom 22  
    beginner27 napisał:
    uruchamia się płyta i mam dostęp do pulpitu (jakiegoś menu) z którego będę mógł dostać się do danych z dysku i poprzenosić je na pendry albo DVD ?

Właśnie tak, dystrybucja podana przez kolegę linuks to bardzo przydatne narzędzie.
  • Spec od komputerów
    beginner27 napisał:
    Ale po co mam tego linuksa instalować ? nie mogę jakoś prościej tego załatwić? co oznacza to, że system Instalator nie widzi podziału na partycje które miałem tylko chce instalować na całej objętości dysku ?

Ale jeśli już o tym linuksie - jak nagram ten obraz płyty i z niego odpalę to jak to działa - polega to na instalacji nowego systemu (linuksa wlaśnie) czy po prostu uruchamia się płyta i mam dostęp do pulpitu (jakiegoś menu) z którego będę mógł dostać się do danych z dysku i poprzenosić je na pendry albo DVD ?

Nic się na dysku nie zainstaluje tylko będzie dostęp do danych na dysku. Cały linuks ładuje się do RAM i nie dokonuje żadnych zmian na dysku.
  • Poziom 11  
    Przydatne czy nie, mnie chodzi tylko o dostęp do danych. Będę miał do nich dostęp ? i jeśli tak to będę mógł je zgrać na jakieś płyty spod tego linuksa podanego w linku ? albo na pendrive - nie będzie problemu z ich wykrywaniem pod linuksem ?
  • Spec od komputerów
    beginner27 napisał:
    Przydatne czy nie, mnie chodzi tylko o dostęp do danych. Będę miał do nich dostęp ? i jeśli tak to będę mógł je zgrać na jakieś płyty spod tego linuksa podanego w linku ? albo na pendrive - nie będzie problemu z ich wykrywaniem pod linuksem ?

Tak. Nigdy live nie używałeś ?
  • Poziom 11  
    linuks napisał:
    beginner27 napisał:

Nic się na dysku nie zainstaluje tylko będzie dostęp do danych na dysku. Cały linuks ładuje się do RAM i nie dokonuje żadnych zmian na dysku.

Nie, nigdy nie używalem Live, więc nie wiem jak to działa ale z tego co piszecie wygląda obiecująco.
    Czyli uzyskam dostęp do danych i jak będę mógl je zgrać na peny albo płyty ? Dostęp będę miał z pulpitu przez jakieś ikony podobne do Mojego Komputera w Windowsach ?

I jak już robota będzie zrobiona to po wyjściu z systemu w tym RAMie nie zostanie żaden ślad po linuksie ? chciałbym potem zrobić format kompleksowy dysku i wrócić jednak do windowsa..
  • Poziom 22  
    beginner27 napisał:

Czyli uzyskam dostęp do danych i jak będę mógl je zgrać na peny albo płyty ? Dostęp będę miał z pulpitu przez jakieś ikony podobne do Mojego Komputera w Windowsach ?

I jak już robota będzie zrobiona to po wyjściu z systemu w tym RAMie nie zostanie żaden ślad po linuksie ? chciałbym potem zrobić format kompleksowy dysku i wrócić jednak do windowsa..

Uff...Tak, będzie jak piszesz.