Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FiFi SDR + 160m LW - jak to połączyć ?

06 Jan 2013 22:02 6489 23
 • Level 21  
  Witam niedawno stałem się posiadaczem fifi sdr i nie wiem jak podłączyć do tego odbiornika longwire o długości 160m :( zastanawiałem się nad jakąś skrzynka antenowa "T" albo nad balunem ale nie wiem jaki, 1:9, 9:1, 1:1 ?? Mam dwa rdzenie ferrytowe : RTF-36 4A11 i RTF-36X23X15-4A11 nie wiem czy któryś się nadaje ale może akurat :) FiFi jest w wersji 1.4 i ma preselektor w wersji 1.2 wiec radzi sobie z w miarę silnymi sygnałami.
 • Level 38  
  Zdecydowanie skrzynka antenowa. Taki LW ma od paru Ω do ~1kΩ składowej rezystancyjnej i potężną składową bierną a SWR sięgający tysięcy. Transformator w jednakowym stopniu transformuje jedną i drugą składową więc nie zmieni SWRu. Natomiast skrzynką można skompensować obie składowe i tym samym doprowadzić SWR do najniższego poziomu. Ale pamiętaj że LW o tej długości ma zmienną charakterystykę promieniowania od dookólnej na najniższych częstotliwościach do dwu i cztero kierunkowej dość wąskiej (wzdłużnej) z licznymi listkami, których liczba rośnie wraz z częstotliwością. Na tak długim LW mogą pojawić się ładunki statyczne sięgające kilku kV a w sprzyjających okolicznościach (np. suche mroźne powietrze i padający śnieg) nawet kilkunastu kV, więc obowiązkowo trzeba je odprowadzić do ziemi inaczej można uszkodzić nie tyko FIFI ale i komputer, a wyładowanie przez ludzkie ciało nie należy do przyjemnych. Praktyczniej było by zawiesić krótszy LW 20÷40m, gdyż łatwiej zestroić skrzynką a i charakterystyka z małą ilością lisków na wyższych częstotliwościach. Zysk co prawda 2-3 krotnie mniejszy. Za to wystarczą 2 punkty zawieszenia i uciąg mniejszy. 160m przewodu trzeba podeprzeć w kilku miejscach i naciągać odcinkami lub wielokrążkiem.
 • Level 21  
  Antena już wisi i z degenem działała bardzo owocnie :) teraz dostałem fifi i myślę że efekty będą jeszcze lepsze. FiFi to tylko odbiornik więc kV się nie boję :) napisałem mniej więcej to samo na forum niemieckim poświęconym tylko temu odbiornikowi i uzyskałem informacje że wejście sygnału w fifi jest przystlorowane do long wire bo na kilka kohm :) zalecili zastosowanie tłumika i powinno być dobrze a napewno nie zaszkodzi sprawdzić. Zastanawiam się tylko jak to połączyć bo uziemienie trzeba będzie podłączyć do masy wejścia antenowego a samą antenę do żyły środkowe wejścia, tylko gdzie dać opornik a w zasadzie potencjometr? Między longwire a wejściem antenowym czy między long wire a uziemieniem ? Jeśli nie będzie zrozumiałe to co napisałem to mogę wieczorem umieścić rysunki. Myślałem też o jakiejś diodzie żeby odprowadzać trzaski z wyładowań atmosferycznych itp.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Dioda nie, ale daj opornik 10kom na przykład.
 • Level 38  
  Ganjor86 wrote:
  Antena już wisi i z degenem działała bardzo owocnie :) teraz dostałem fifi i myślę że efekty będą jeszcze lepsze. FiFi to tylko odbiornik więc kV się nie boję :)
  No to zacznij się bać. Miałem antenę deltę na 14 MHz pozostawiłem kiedyś wtyk z kabla antenowego nie podłączony leżał na parapecie obok przełącznika antenowego było to w zimie jakieś -10° i zaczął padać drobny suchy gęsty śnieg, w pewnym monecie usłyszałem trzask za chwile następny i kolejny. Podszedłem do okna znowu trzask i iskra długości paru cm pomiędzy wtykiem a przełącznikiem. W powietrzu 1mm to ~1kV napięcia te parę cm daje 30-40kV. A do uszkodzenia kondensatorów na wejściu czy wejścia USB nie trzeba kV można je uszkodzić niższym napięciem. Dlatego ładunki statyczne trzeba odprowadzić do ziemi bo chwila nieuwagi i może się coś uszkodzić.
  FiFi SDR + 160m LW - jak to połączyć ?
  To część RF w FIFI masz jak koń symbol ziemi. Jeśli nie połączysz tego z uziemieniem cała izolacja na Tr1 przy takich napięciach psu na budę Link → Comparison → RF voltage insulation - Yes. Wielu się o tym przekonało i zniszczyło im sprzęt wart dużo więcej.
 • Level 21  
  czyli dobrze by było na jakimś rdzeniu toroidalnym nawinąć balun 1:9 ale nie łączyć masy odbiornika i uziemienia anteny. Kiedy robiłem skrzynkę antenową którą kiedyś mi poleciłeś kupiłem dwa rdzenie o których pisałem w pierwszym poście, mógłbym na nich nawinąć baluny? Chciałbym zrobić dwa bo jeden rdzeń działa od 2MHz do 30MHz a drugi poniżej 2MHz, mógłbyś polecić jakiś konkretny pomysł na realizację tego planu ?
 • Level 38  
  To przykładowa charakterystyka R jx LW 160m na wysokości 10m.
  FiFi SDR + 160m LW - jak to połączyć ?
  Dodanie transformatora 1:9 nic nie daje bo za transformatorem wszystkie wartości będą 9x większe lub 9x mniejsze w zależności czy włączysz 1:9 czy 9:1, ale Z=R+jx będzie nadal takie samo. W FiFi masz wejście 0,25MΩ więc nie ma znaczenia czy będzie 0,027MΩ czy 2,25MΩ z transformatorem. Daj, tak jak pisał SP5IT, tłumik z potencjometru 10k i po sprawie. Ładunki statyczne spłyną przez potencjometr, jeśli uziemisz jak na schemacie poniżej.
  FiFi SDR + 160m LW - jak to połączyć ?
 • Level 21  
  W lecie zawieszę pętle o wymiarach 100 na 20 na 100m ale na razie będzie longwie. Jutro sprawdzę jak to będzie działać i opisze efekty.
 • Level 21  
  Niestety ten potencjometr to porażka bo trzeba bardzo obniżyć poziom sygnału żeby wszystkie śmiecie i silne stacje z innych częstotliwości wyeliminować :( np DRM z Rumunii chociaż według short-wave.info ma 300kW mocy to odbieram go tylko na poziomie 20db (poziom zakłóceń 130db a poziom stacji drm 150db) zmiana potencjometru pomoże czy jednak trzeba skrzynkę antenowa"T" zrobić i silny sygnał z niej puścić przez potencjometr ? Szkoda ze wbudowany preselektor nie radzi sobie z tym sygnałem.
 • Level 16  
  Jak dałeś tak długą antenę to czego się spodziewasz wszystko przesterowane.Poczytaj spokojnie ze zrozumieniem co pisze kol.Driver.Do tego radia prosi się o wykonanie preselektora
  http://www.cqham.ru/q_n.htm http://www.cqham.ru/trx39_53.htm http://www.cqham.ru/bcc.htm http://www.cqham.ru/ew1mm_pr.htm
  wykorzystaj tylko obwody rezonansowe bo w odbiorniku jest już jakiś wzmacniacz.
  Potencjometr ale 470/1kom-liniowy- nie większy b/dobrze się reguluje.
 • Level 16  
  Ta druga -sp6syv -z bratem używamy jako transformatora impedancji50/75 do trx-w.Skrzynka taka doskonale pracuje jako obwód rezonansowy doskonale tłumi sygnały poza/pasmowe,stroimy na max szumu w odbiorniku.Ty nie masz nadajnika to wykonaj coś co nie musi przenosić mocy
  http://www.cqham.ru/trx39_53.htm same obwody rezonansowe bo wzmacniacz masz w radiu -zaekranować żeby "bokiem" sygnały nie wchodziły.
  od X1 do C5 jakiś agregat podwójny od radia ,w stanie wojennym po konfiskacie "zabawek" zrobiłem proste radio do słuchania RWE i stacji amatorskich 3-25Mhz odbierało -z tego linku wykorzystywałem obwód rezonansowy (był publikowany w Radio-CCCP) jako anteny używałem karnisza aluminiowego na którym wisiała firanka (byłem na oku SB)(łączności też na 7 robiłem do USA spoko leciało przy dobrej propagacji) także nie przesadzaj z ta długością przewodu do anteny do odbiornika-obwody rezonansowe najważniejsze.
 • Level 21  
  Mam zrobioną skrzynkę antenowa a właściwie układ rezonansowy taki jak tu Link ale skrzynka działa tylko od 10 albo 14 MHz do około 1700KHz a chciałbym mieć jedna działającą od 130KHz bo od tej częstotliwości działa FiFi do 30MHz. Czy da się przystosować skrzynkę z linku która jest pokazana jako pierwsza żeby działała od 130KHz do 30MHz ? Jeśli tak to jakie cewki strojone trzeba zastosować przy użyciu kondensatora 2x240pF ? Jeśli tak to ile par cewek trzeba by zastosować i jakie. I czy mi się wydaje czy za pomocą R1 można regulować poziom sygnału przychodzącego od radia czy lepiej dać tłumik przed albo za skrzynką?
 • Level 16  
  Podałem ci schemat a ty teraz pokombinuj z indukcyjnościami żeby ci cały zakres pokrywało.Zamiast jednej cewki użyj dwóch lub trzech można to miniaturowymi przekaźnikami przełączać-cewki,kondensator zmienny z jakiegoś odbiornika radiowego,pełno na szrotach.. Potencjometr na wejściu preselektora,lub tłumik.Masz podane wiele sposobów,przez kolegę Driver i innych.Wykaż trochę własnej inwencji w tym co robisz.Raz się nie uda robimy z inną indukcyjnością i po ćwiczeniach dojdziesz do wprawy, na schematach masz podane indukcyjności cewek.W latach 70 jaki mieliśmy miernik pomiarowy-drugie radio i coś tam się kombinowało z bratem zaczynaliśmy od odbiornika Calypso domowego rodziców i konwerter na ECH81 i odbierało pasma amatorskie ,nadajnik na 3 lampach i dx-y się robiło.
  Ja i koledzy ci pokazaliśmy ci przykłady teraz wszystko w twoich rękach.... robisz układ do odbiornika nie do nadajnika który by musiał przenosić duże moce.
  Udanych eksperymentów.
 • Level 38  
  Ganjor86 wrote:
  Niestety ten potencjometr to porażka bo trzeba bardzo obniżyć poziom sygnału żeby wszystkie śmiecie i silne stacje z innych częstotliwości wyeliminować :( np DRM z Rumunii chociaż według short-wave.info ma 300kW mocy to odbieram go tylko na poziomie 20db (poziom zakłóceń 130db a poziom stacji drm 150db)
  To właśnie są uroki Twojego LW, który oprócz sygnałów "zbiera" zakłócenia wszelkiej maści, łącznie z przemysłowymi z sieci i linii energetycznej jeśli takowa jest w pobliżu. Poparz na parametry FiFi, zwłaszcza na czułość oraz IP. Wysokoomowe wejście i przedwzmacniacz przed mikserem to dodatkowe problemy. Dlaczego ponieważ IP 1,5dBm daje maks liniową pracę z napięciem ~266mV/50Ω, ktoś pomyśli wow super, ale super przy takiej antenie nie jest. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem ile napięcia wychodzi z mojej delty na pasmo 80m, pracuje na pasmach harmonicznych a ze skrzynką również na innych. Otóż na sztucznym obciążeniu 50Ω średnio 50mV, natomiast bez obciążenia na było 250mV. Trzeba uwzględnić balun przy antenie 1:4, wiec na wyjściu anteny jest ~1V napięcia w.cz. Delta ma ponad 84m więc jest prawie 2x krótsza od twojego LW, i nie jest szerokopasmowa, dlatego śmiem twierdzić że na Twoim szerokopasmowym 160m LW napięcie w.cz może dochodzić do 2V (a może i więcej) to ~4x więcej od napięcia przy którym IP=1,5dBm. Obwody wejściowe są przesterowane, gdyż zasilanie są z 4V, na wejściu wzmacniacza jest TR1 1:4 i z 1V w.cz. z wejścia po transformatorze mamy już ~4V, to prawie tyle co U zasilania, więc to wchodzi na wzmacniacz, który wprowadza multum harmonicznych i już na wejściu preselektora sygnał jest z dużą zawartością harmonicznych od wszystkich odbieranych przez antenę częstotliwości z którymi preselektor nie ma szans sobie poradzić. Do tego filtry preselektora są szerokie. To dalej wchodzi na mikser i robi się jeszcze większy kociokwik. Sam potencjometr nie jest profesjonalnym tłumikiem a poprzez jego pojemności pasożytnicze (sieżka-suwak) i tak przenika cześć sygnałów. Teraz rozumiesz, mam nadzieję, dlaczego tak mocno musiałeś skręcić sygnał potencjometrem. Dlatego wcześniej pisałem abyś zastosował krótszy LW.
  Ganjor86 wrote:
  zmiana potencjometru pomoże czy jednak trzeba skrzynkę antenowa"T" zrobić i silny sygnał z niej puścić przez potencjometr ?
  Przy tej antenie skrzynka typu "T" nie pomoże ponieważ jest to strojony filtr górnoprzepustowy, który wprowadza transformację Z1 na Z2. Nie jest filtrem pasmowym wiec przepuszcza wszystkie częstotliwości powyżej częstotliwości rezonansowej są one w pewnym stopniu osłabione przez niedopasowanie ale tylko wtedy leżeli z jednej strony skrzynki mamy 50Ω. W FiFi jest wejście wysokoomowe więc nie ma co osłabić, bo nie stroisz skrzynki na 50Ω. Nawet jak dasz tłumik 50Ω czy potencjometr o wartości 1kΩ czy 470Ω to i tak efekty będą mierne. Tu pomogą tylko filtry, najlepiej strojone wąskopasmowe i regulowany tłumik 50Ω pomiędzy filtrem a wejściem.
  Ganjor86 wrote:
  W lecie zawieszę pętle o wymiarach 100 na 20 na 100m
  Będzie jeszcze gorzej. Zainteresuj się antenami aperiodycznymi. Poniżej przykład anteny Guertler'a & Collyer'a 2-30 MHz z falą bieżącą.
  FiFi SDR + 160m LW - jak to połączyć ?
  Po dodaniu baluna 1:6 maks. SWR na 50Ω nie powinien przekroczyć 3÷3,5 w zależności od wysokości zawieszenia, maks. zysk anteny ~7,5dB.
 • Level 21  
  Ta antena jest lepsza od W3DZZ?
 • Level 38  
  W3DZZ jest anteną na której uzyskuje się 6 rezonansów. Podstawowy jest na pasmie 40m, drugi na 80m, trzeci na częstotliwościach 4,2÷4,7MHz, czwarty na pasmie 20m piąty na pasmie 15m i szósty na pasmie 10m. Jest anteną harmoniczną, w której występuje fala bieżąca i stojąca, na pierwszych dwóch rezonansach antena ma impedancję 70÷100Ω na pozostałych rezonansach 120÷230Ω. Częstotliwości rezonansowe i impedancje silnie zależą od wysokości zawieszenia. W miarę niski SWR uzyskuje się tylko w obrębie częstotliwości rezonansowych, na pozostałych nieharmonicznych częstotliwościach SWR dochodzi do znacznych wartości. Antena przedstawiona powyżej jest anteną aperiodyczną (szerokopasmową), fala stojąca jest tłumiona na opornościach trapów i praktycznie występuje tylko fala bieżąca, co (nie wnikając w szczegóły) pozwala uzyskać niski SWR w całym zakresie pracy anteny, więc pod tym względem jest lepsza od W3DZZ. Jeśli wykorzystuje się ją jako nadawczą oporniki trapów muszą mieć moc min 3x mniejszą od mocy doprowadzonej do anteny, natomiast w przypadku anteny odbiorczej mogą być małej mocy.
 • Level 21  
  Skoro to taka dobra antena to pewnie zrobię taką ale chyba dopiero w lecie :( Znalazłem ciekawą antenę mini whip pa0rdt i kusi mnie wykonanie jej bo pracuje od 0 do 30 MHz jest mała i odbiór jest przyzwoity. Mógłbym ja zamontować na budynku koło domu na wysokości około 10m nad ziemią i wydaje mi się że jeśli sygnał będzie za silny to zawsze można zmniejszyć napięcie zasilania i sygnał osłabnie :)
 • Level 16  
  Czy ty przeczytałeś ze ZROZUMIENIEM co napisał--Driver-- nie -- po co ci taka antena w lecie same problemy -jak w pobliżu burza- walą iskry ....i z twojego odbiornika zostaną strzępy , a jak walnie piorun demolka z mieszkania,wskazane uziemienie-piorunochron r<100om. 10 m drutu i będziesz wszystko odbierał -w zależności od propagacji,pory dnia itd -dałem ci przykład karnisza aluminiowego-dobre dopasowanie skrzynka, potrzebne przy nadawaniu-na stan wojenny mieliśmy z bratem super anteny odbiorcze.Dzisiaj to główne ograniczenie zakłócenia impulsowe od współczesnego sprzętu elektronicznego -głównie zasilaczy impulsowych i tu antena nawet z srebra wykonana nic nie pomoże. Tobie potrzebna antena do odbioru...jak będziesz miał licencje to pomyślisz o N/O
  W3DZZ b/dobra antena wbrew obiegowym opiniom taką miałem/mam pond 300krajów potwierdzone-trapy jak zestroisz/wykonasz lepiej niż poprawnie-pisał o tym brat ,przez niego zestrojona.
 • Level 21  
  Czytam i rozumiem ale tej szerokopasmowej nie zrobię przed latem bo teraz nawet nie miałbym możliwości jej powieszenia :( szukam czegoś taniego i prostego w wykonaniu żeby do lata móc słuchać na w miarę przyzwoitej antenie. Odbiornik na przyzwoitym poziomie już mam i w lecie zrobię antenę porządną. Kilka pytań co do anteny z linku: czy antena jest kierunkowa, czy rurki muszą być aluminiowe , czy grubość drutu z jakiego zostanie wykonana znacząco wpłynie na jej zysk bo mógłbym ją zrobić z klp, i czy kable łączą się z aluminiowymi rurkami a jeśli tak to jak połączyć miedź i aluminium, jak wysoko powinna wisieć antena i czy prostopadle czy pod jakimś kontem do ziemi ?
 • Level 16  
  Kup w izolacji drut miedziany linka wyrzuć za okno zaczep do jakiegoś uchwytu i radio będzie odbierało -najważniejszy będzie preselektor- obwód rezonansowy na wejściu odbiornika-linki.
 • Level 21  
  Antena magnetyczna jest mało praktyczna jak dla mnie bo w domu mam zakłócenia i dlatego uparłem się na antenę wewnętrzną. Nie jedną antenę magnetyczną już przerobiłem i w dalszym ciągu używam dwóch jednej na fale długie i drugiej na średnie. Ogólnie to rezultaty z anteny magnetycznej mnie nie zadowalają bo interesują mnie głównie stacje w paśmie tropikalnym głównie z ameryki południowej i poniżej 5kW. Antena magnetyczna wymaga częstego strojenia i jest kierunkowa więc mało praktyczna do nasłuchu na przestrzeni powyżej 10MHz :( tak więc dobra byłaby antena dookulna zewnętrzna szerokopasmowa odporna na zakłócenia i nie przekraczająca 50m długości. Myślę że jeśli uda się spełnić chociaż trzy czwarte moich oczekiwań to będzie ok :) A co do anteny hermes to mógłbym taką wykonać kiedyś ale w linku nie ma opisu budowy ;) ta antena jest ciekawa bo ma tylko jeden kierunek odbioru.
 • Level 21  
  sp5-4013 wrote:
  Jak dałeś tak długą antenę to czego się spodziewasz wszystko przesterowane.Poczytaj spokojnie ze zrozumieniem co pisze kol.Driver.Do tego radia prosi się o wykonanie preselektora
  http://www.cqham.ru/q_n.htm http://www.cqham.ru/trx39_53.htm http://www.cqham.ru/bcc.htm http://www.cqham.ru/ew1mm_pr.htm
  wykorzystaj tylko obwody rezonansowe bo w odbiorniku jest już jakiś wzmacniacz.
  Potencjometr ale 470/1kom-liniowy- nie większy b/dobrze się reguluje.

  Witam. Czy cewki z preselektora z drugiego linku można nawinąć samemu na ferrycie z takiej cewki ? Bo nie mogę wylutować takiej cewki bez jej uszkodzenia :( a może można w jakimś sklepie internetowym kupić takie cewki ? Zależy mi żeby preselektor działał od 1700 kHz do 30MHz a już naprawdę fajnie by było gdyby działał od 134kHz do 30MHz :) Jeśli te cewki da się nawinąć to jakim drutem (domyślam się że jakimś włosowym jak w oryginale) i jeśli da się to obliczyć to ile zwoi na cewce podłączonej do kondensatora zmiennego bo co do ilości zwoi podłączonych do odbiornika i anteny to już sam odkryje. I jeszcze czy ferryty we wszystkich cewkach są identyczne czy różnią się swoimi właściwościami a jeśli się różnią to jakie nadają się do jakich częstotliwości.