Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki monitor przyjazny dla oczu

06 Sty 2013 22:14 5238 8
  • Użytkownik usunął konto  
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    Witam

Mi najlepiej pracuje się na monitorach EIZO opartych na matrycy PVA.
    Osobiście kupiłem używany 19" PVA model serii "L...." Jest dodatkowy przycisk na obudowie do przełączania trybów: text, video, pictures, custom.
    Rozdzielczość 1280x1024.

Sądzę że można też popróbować DELL-a opartego na matrycy IPS.
    To też solidny sprzęt. Tutaj możesz już wybrać 23" - 24" 10:16
    cena ok 1k PLN.

Możesz też zmienić oświetlenie biurka na inny kolor bieli.
    Zwykłe żarówki żarowe lub energooszczędne dają światło białe ciepłe 2700K.

W Castoramie są dostępne żarówki energooszczędne Osram mające temperaturę bieli 4000K (tzw. światło dzienne) ilość światła ok 1200lm ewentualnie słabsze.
    Cena ok 24PLN/ sztuka.
  • Poziom 16  
    Też ostatnio kupowałem monitor. Spotkałem w internecie masę nieprzyjemnych opinii na temat matryc VA. Taką najbardziej dobitną jest chyba ten film.

Sam zdecydowałem się na LG Flatron IPS 224 i jestem bardzo zadowolony, tylko rozdzielczość jest trochę dla Ciebie za duża bo to full HD.
  • Poziom 29  
    m4r10l4 napisał:
    Zakupiłem żarówki 3500K, 4000K i 6500K , dam znać jaki wynik testów.

Jeśli kupiłeś w Castoramie i Ci nie będą odpowiadały możesz bez problemu oddać chyba do 7 dni. Ja raz oddawałem bo kupiłem za mocną.
  • Poziom 10  
    Kup Della u2412hm, na tym konkretnym modelu zejdziesz z luminancją poniżej 120cd/m2. Przy brightness control na poziomie 35% wynik to właśnie 120, więc masz jeszcze zapas. +/- matryca, + za proporcje 16:10, + ergonomia, + regulacja obrazu + nie męczy oczu, + cena

Wyprzedzam pytanie - nie, w bliźniaczym modelu różniącym się wielkością, czyli u2312hm nie można aż tak zjechać z luminancją, tam ~120cd/m2 osiągnięte jest przy brightness control na poziomie 20%. Jedyne co kusi w tym przypadku to 16:9 (zależy kto co lubi), cena i niezły serwis.
  • Poziom 29  
    m4r10l4 napisał:
    Co dalej...

Zastanawiam się nad zamontowaniem świetlówki za monitorem, wzdłuż biurka. Nie bardzo wiem tylko jak dobrać moc i czy faktycznie iść w zaparte z tą barwą 2700K. Najlepsze byłoby światło rozproszone (takie daje świetlówka), ale nie wiem czy znowu nie wprowadzi mi jakiegoś odczucia migania itp...

Możecie coś doradzić?

Witam

Co mogę doradzić z własnego doświadczenia.
    Ja używam wyłącznie żarówek energooszczędnych o temperaturze bieli 4000K.
    Jest to pewien kompromis ponieważ najlepiej kolory oddaje swiatło o temperaturze 5000K ale takie żarówki energooszczędne są nie do kupienia.
    Chodzi o to żeby trochę oszukać organizm i by sztuczne źródło światła udawało naturalne.

Ja do oswietlenia biurka używam swiatła odbitego od blatu i trochę od ściany dwóch żarówek osram 4000K ok 1200lm. Sądzę że 2 x 850 lm też było by wystarczające, ale nie testowałem tego.

Pokój doświetlam też 4000K 650lm, ponieważ taka mieści mi się w kloszu lampy sufitowej. Tu mogła by byc mocniejsza w granicach 1000lm.

Możesz popróbować doświetlenia biurka cienkimi świetlówkami - o temperaturze 5000K są takie do dostania - chyba w Praktiker-rze. Nie robiłem tego ze względu na koszty i kłopot z mocowaniem.

Co do pracy monitora - wspomniany już prze ze mnie EIZO 19" serii "L..."
    chyba ma opcję ustawienia temperatury barw. Wydaje mi się że gdzieś widziałem ją w menu. Jeśli Cię to interesuje to sprawdzę.