Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pare pytań odnośnie suba BR

kabanosik 09 Feb 2005 22:54 1302 8
    kabanosik
    Level 10  
    Witam

Zbudowałem skrzynie basową na głośniku ARN-226-07-4 (Tu są jego dane) wsadziłem go do skrzyni 55L z płyty wiórowej 2cm.
    Jej wymiary to 35x35x45 cm
    Gra to bardzo niskim basem,ale wydaje mi się że troche cicho(jeszcze nie wkładałem do auta)
    A moje pytanie dotyczy BR.Kiedy mam sam otwór na BR (10cm) to gra to fajnie ale gdy wkładam jaką kolwiek rure to gra ciszej i mniej basu.Czy to normalne? Otwór ten jest na przedniej ściance pod głośnikiem.

Mam jeszcze pytanie co to jest ten impuls?Czytam sporo na forum o tym ,że impuls musi być jak najszybszy,ale do czego on służy i czy widać jakieś dane na jego temat projektując w np. WinISD ?

Jest to moja pierwsza konstrukcja i chętnie dowiem się co zrobiłem źle.
    BR miał być strojony na trzydzieści pare Hz żeby uzyskać 40Hz ale to chyba za nisko?nie wiedziałem dokładnie co mi potrzebne do auta.

Z góry dziękuję za wszelkie wyjaśnienia
    Pozdrawiam
    Tremolo
    Level 43  
    siedemdziesiąt pare litrów VASu a ty wstawiasz gośnik do kolosa 55 litrów?

Dzięki przekroczeniu około połowy Vasu... skuteczność w dolnych rejestrach spada cały wykres zakrzywia się od -2dB przy końcu pasma do około -1dB aż do 0 db przy około 150 Hz... Zatem z charakterystyki tracone jest nawet 3 dB...

Jesli dałbyś mniejsza obudowe, wytrzymałość mocowa by wzrosła impuls by się zmniejszył (grało by to szybciej) po za tym przy wysokim strojeniu głośnik podbił by swoja charakterystyke +1dB mniej więcej czyli 3dB więcej niż w przypadku w dużej obudowie. W dodatku było by szybciej i mimo gorszego zejscia głośnik zrobił by więcej dobrego.

Wex jeszcze pod uwage charakterystyke samego głośnika w obudowie zamknietej - przy 50 Hz on ma 82 dB skuteczności Jeśli w dolnych rejestrach nie utrzymasz odbicia około +3dB względem prostej SPL w win isd to potem brakuje mu basu.

A jak to gra w zamkniętej?

chcesz wiedzieć dlaczego lepiej gra w przypadku braku BR - zobacz w Win ISD - dostajesz wówczas strome podbicie w zakrecie midbasu (50-100Hz)

W rezultacie tam gdzie na charakterystyce jest dołek z powodu rezonansu w zakresie ~105Hz dodaje się w paśmie (50-100Hz) bardzo stromo bo aż o 8 dB rezonans krótkiego otworu...
    kabanosik
    Level 10  
    A mi się wydawało że jak pobawie się programem WinISD oraz innymi to będe już coś wiedział na temat budowy skrzyń.
    Po Twoim poście uświadomiłem sobie że moja wiedza jest mierna.
    Jak to jest z tym Vas'em odnośnie do litrażu skrzyni?
    Po wpisaniu danych do WinISD program sam mi zaproponował pudło ponad 100L więc myślałem że 55 to małe,ale na to wychodzi że coś sknociłem bo miałem całkiem inny(w miare płaski) wykres.
    Jeśli nie Masz nic przeciwko to proszę o obliczenie jaką powinienem zrobić bude i na ile stroić.
    Teraz po zatkaniu BR głośnik prawie wcale nie gra :( bass wychodzi tylko z otworu przygotowanego do BR.

Wielkie dzięki za wszelkie informacje i pozdrawiam
    Tremolo
    Level 43  
    po pierwsze napisałem juz wszystko. Obudowa jest nawet za duża, a wykres w win ISD nie muzi byc liniowy, bo sam głośnik nie gra liniowo - to tylko sprawdzenie czy się coś zyskuje czy nie względem oryginalnej charakterystyki producenta.

To że Ci nie gra ładnie może być problemem nieszczelnosci otworu Bas Refleks... przez to sam otwór gra lepiej niz razem z otworem. Ma to też troche wpływu, że obudowa mogła byc mniejsza stosuje się 35-40 litrów (poczytaj na forum)

Analizowałem sytuacje i chyba lepiej nie bedzie w tym przypadku jak bez rury BR - sam otwór robi wtedy jak Bass Refleks tyle że wyżej strojony. W dodatku nie ma problemu ze szczelnoscią. Jakbys chciał zmniejszyć obudowe... musiałbys użyc dłuzszego tuneli BR by uzyskac poziom basu jak w 50 litrach bez rury (Twoja sytuacja).

jesli nie to przejrzyj forum co tydzien jest cos na temat tego głosnika.

A czy z wzmacniaczem wszystko w porzadku... Używasz to tego jakiejś zwrotnicy? Filtru aktywnego itp?? Ile dajesz mu mocy?
    wojtek999
    Level 16  
    do Tremolo:
    Czytając forum spotkałem się kilka razy z takim stwierdzeniem że tam gdzie charakterystyka jest podbita to słychać dudnienie...jakiś taki nieprzyjemny dźwięk. Czy to prawda,czy raczej podbicie charakterystyki spowoduje jedynie wzrost głośności- co może być porządane.
    kabanosik
    Level 10  
    Witam
    Wielkie dzięki za odpowiedz.Przerobię skrzynie na mniejszą dam jakieś 40L i zobacze co z tego wyjdzie.
    Zasilam to wzmacniaczem na TDA1562Q (około 60W) ale sprawdzałem też na innych kupnych wzmacniaczach
    Żadnego filtru nie używam bo mam to podpięte pod wyjście na woofer które ma już wycięte pasmo.

Pozdrawiam
    Passat_EQ
    Level 22  
    Podbicie ch-ki to spowodowanie ze dana f jest głosniejsza i wykracza poza linie 0dB.
    Samo dudnienie to w sumie jezykiem potocznym okreslenie wyzszych rejestrów basowych którye nie są miłe w odsłuchu- 50-80hz.
    wojtek999
    Level 16  
    Czyli że nie muszę się przejmować podbiciem charakterystyki na wykresie? Dzięki podbiciu charakterystyki mogę sobie korygować nieliniowość charakterystyki samego głośnika, bez większego wpływu na jakość dźwięku?
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Szczegolnie w samochodzie nie trzeba sie tym tak bardzo przejmowac... Char. zalezy glownie od ustawienia w pomieszczeniu - +-10 dB spokojnie mozna zmienic samym ustawieniem... W samochodzie dol tez ulega podbiciu, char. bedzie wygladala zupelnie inaczej (raczej na korzysc) niz symulacja... Dodatkowo - w samochodzie przyda sie pare dB wiecej - wyniklych z podbicia, bo moc jest przewaznie - z uwagi na zasilanie - waskim gardlem...

Dla scislosci - dudniace czestotliwosci to 70 - 120 Hz.