Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ipod nano 6 - taśma flex - naprawa przycisków

marcinglk 07 Sty 2013 12:42 7779 11
  • #1 07 Sty 2013 12:42
    marcinglk
    Poziom 9  

Jak pewnie wiecie od jakiś kilku generacji ipody nano mają usterkę związaną z przyciskami. Ten, który posiadam - 6 generacji nawet po kilku miesiącach odmawia posłuszeństwa. Zazwyczaj "wbija" się przycisk od uśpienia.
    Naprawa wydaje się prosta - wystarczy go rozebrać i podkleić aluminiową płytkę. Tyle w teorii;)

Podczas odklejania izolacji z taśmy flex niestety naderwałem ją przy przyciskach głośności. Ścieżki są grubości poniżej 0,5mm więc bez mikroskopu dokładnie nie widzę ich przebiegu.

Oto problem (także w załączniku):

Ipod nano 6 - taśma flex - naprawa przycisków

Przycisk naprawiłem i po złożeniu chodzi jak nowy. Niestety sam ipod jest martwy - nie widzi go komputer, a przyciski nie reagują, więc ewentualny reset odpada.

Moje pytanie brzmi, czy startuje on tylko wtedy gdy taśma jest podłączona, czy też powinien działać (po podłączeniu do pc) bez przycisków?
    Raczej nie zniszczyłem nic więcej, a chciałbym mieć jakąś gwarancję, że wydając te kilkadziesiąt złotych na nową taśmę będzie działał.

Na każdym etapie demontażu sprawdzałem komunikację z komputerem i wysiadła dopiero po przerwaniu taśmy.

Jeżeli będzie zainteresowanie mogę wstawić cały proces demontażu na zdjęciach.

Jest mała poprawka!

ipod synchronizuje się z PC :)

0 11
  • #2 19 Sty 2013 12:00
    michal100196
    Poziom 9  

Napisz proszę dokładniej jak naprawić ten przycisk od uśpienia. Wczoraj próbowałem, ale nadal nie działa. :/

2
  • #3 07 Lut 2013 14:44
    marcinglk
    Poziom 9  

Dopiero co wróciłem do kraju, więc odpowiadam najszybciej jak mogę;)

Przycisk składa się z dwóch blaszek aluminiowych (?) sklejonych 'czymś' termicznym (?). Po otwarciu ipoda widziałem, że mniejsza blaszka jest ustawiona ukośnie w stosunku do innych, więc odkleiłem ów kawałek. Do przyklejenia użyłem mocnej taśmy dwustronnej. Prawdopodobnie do wykładzin ;) Podobne instrukcje krążą w internecie (youtube i inne fora zagraniczne).
    Fizycznie przycisk "chodzi" jak nowy - ładnie i z wyczuciem się ugina pod naciskiem palców.
    Niestety przy demontażu naderwałem flex'a, a w związku z wyjazdem zamówienie nowej taśmy zostawiłem na powrót.
    Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zamontuję nową i sprawdzę funkcjonalność.

1
  • #4 22 Lut 2013 14:31
    piotrek358
    Poziom 9  

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy udało się naprawić, i jak nie, to za ile można odkupić go od Pana??? Interesowałby mnie dotyk z lcd bo brak mojemu podświetlenia ekranu. Czekam na odp pozdrawiam.
    moj bezposredni adres email to : piotrloroch(malpa)o2.pl

P.S mogę również sprzedać swojego jak ktoś zainteresowany silver jak nówka 16GB brak podświetlenia wszystko inne hula

Obecnie w Warszawie siedzę wiedz odbiór osobisty jak najbardziej

1
  • #5 22 Lut 2013 15:34
    marcinglk
    Poziom 9  

Na szczęście wymiana flex naprawiła mój problem. Wszystko działa jakby był nowy:)

Na serwisach aukcyjnych można dostać lcd. W Warszawie jest też kilka punków z zamiennikami ale szczerze polecałbym sprowadzenie z UK lub U.S.. Nawet z przesyłką wyjdzie taniej niż w PL.

W razie problemów, jako elektronik amator służę pomocą.

Pozdrawiam

Marcin

0
  • #6 23 Lut 2013 17:35
    piotrek358
    Poziom 9  

Dziękuję za info, poszukam, bo szkoda żeby się kurzył
    A tak poza tym posiadam sprawne i w niemal idealnym stanie 2 odtwarzacze tej marki:
    Ipod nano 4g 4GB Silver stan idealny
    Ipod Video/Classic 80GB 5G czarny stan idealny
    Creative zen Vision M 30GB, na życzenie 20,30,40,60,80,100,120 GB

Ktoś chętny???

0
  • #7 13 Maj 2013 18:35
    idyla
    Poziom 2  

a czy słuchawki z pilotem głośnosci rozwiążą sprawę zepsutych przycisków? U mnie równiez zapadł się przycisk. bede wdzieczna za odp.

0
  • #8 13 Maj 2013 18:43
    marcinglk
    Poziom 9  

Też myślałem nad takim "pośrednim" rozwiązaniem. Na innych stronach potwierdzano działanie owych słuchawek ale jedynie oryginalnych (?). Po powyższych doświadczeniach nie bawiłbym się w poszukiwania odpowiednich - łatwiej naprawić przyciski ;)

0
  • #10 13 Maj 2013 19:09
    marcinglk
    Poziom 9  

Na początek proponuję poszukać czegoś na yt. Choćby: Link

Moja szybka instrukcja (proszę o nie kopiowanie bez zgody):

0. Zalecam bardzo daleko idącą ostrożność przy każdej z czynności. Zwracam uwagę, iż wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

1. Otwieramy ipoda poprzez podgrzanie obwodu ekranu ciepłym powietrzem (np. suszarka). W momencie ogrzewania możemy podważać lcd np. wykałaczką plastikową.

http://postimg.org/image/jli7zk5uv/

2. Odłączamy wszystkie elementy od płytki głównej, tj. ekran i flex. W sumie 3 szyny.

http://postimg.org/image/cebe71dat/

http://postimg.org/image/au4bent3r/

3. Nakładka na "przycisk" składa się z aluminiowej obudowy (wystaje na zewnątrz urządzenia) oraz wewnętrznej płytki opartej prawdopodobnie o glin ;)
    Problem polega na tym, iż owa płytka lubi się przesuwać lub odklejać pod wpływem wilgoci i ciepła.

http://postimg.org/image/hon29beu1/

Naprawa nie jest skomplikowana. Opisałem ją wcześniej. Wszystko sprowadza się do ponownego przyklejenia (nową taśmą dwustronną) płytki do zewnętrznej części przycisku. Idealnie by było jakby przestrzeń między powierzchniami wynosiła ok. 0.5 - 1.0 mm. Ja użyłem taśmy do klejenia wykładzin. Do chwili obecnej spełnia swoje zadanie.

4. Składamy ipoda w odwrotnej kolejności. Trudnością może być przyklejenie ekranu. Z doświadczenia odradzam gotowe, wycięte kształtki z taśmy klejącej. Dobrym rozwiązaniem może być ponownie klej termiczny, jednakże nie mam czasu na szukanie takowego, więc co jakiś czas muszę doklejać ekran do obudowy. Raz w miesiącu pojawia się szczelina 1.0 - 2.0 mm. To tylko estetyka :)

PS. Niestety serwer elektrody nie odpowiada na moje uploady, więc zamieszczam zdjęcia na zewnętrznych stronach.

Pozdrawiam

Marcin

0
  • #11 13 Maj 2013 19:21
    idyla
    Poziom 2  

Dziękuję. Od jutra na własną odpowiedzialność rozpocznę prace naprawcze.

0
  • #12 13 Maj 2013 21:05
    marcinglk
    Poziom 9  

Powodzenia!

Polecam jeszcze stronę: Link

oraz

Link
    wraz z komentarzami.

Najwięcej jednak daje popularny youtube ;)

0