Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Promienniki UV 2x6kW - zmniejszenie mocy

07 Sty 2013 13:07 1653 6
  • Poziom 20  
    Witam mam suszarkę UV która posiada dwa promienniki UV po 6kW każdy (moc wejściowa to ~7.4kW). Chciałbym zejść z mocą co najmniej o połowę. Przy obecnym układzie sterowania są tylko 3 pozycje - 100 procent, 80 i 60 (styczniki 20K1 i 20K2). Ostatnia to 12A na promiennik, ja potrzebowałbym około 10A. Zmiana napięcia zasilania całego układu promiennika z 400V na 230 dała efekt w postaci 5-7A na promiennik co przy takim napięciu jest za słabe.

W jaki sposób najprościej sterować promiennikiem takiej mocy?

• Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!
    UV nie stosuje się do suszenia! Do suszenia są promienniki IR (podczerwień), natomiast UV może być stosowany do utwardzania, ale nie na taką moc!
    Możesz obniżyć moc grzania o połowę włączając SZEREGOWO z każdym promiennikiem diodę 25A/600V (uwaga: dla diody konieczny radiator!). Ponieważ są 2 promienniki, dasz po 1 diodzie dla każdego, a diody muszą być włączone względem siebie przeciwnie - wówczas jedną połówką sinusoidy grzejesz 1 promiennik, a drugą połówką drugi, sieć nie będzie "gwałcona" składową stałą.
    Inna możliwość: połącz promienniki szeregowo, obniżysz moc 4-krotnie.
  • Poziom 20  
    Może źle się wyraziłem są to jak najbardziej promienniki UV utwardzanie lakieru w poligrafii (UV Dryer).

Dziękuję za rozwiązanie z diodami, bardzo trafione. W większości używany jest tylko jeden promiennik, wiec składowa i tak będzie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  

Transformator widoczny na schemacie podnosi napięcie do 1.5kV.
    Co robić? Łączyć diody szeregowo?

Ps. Wydawało mi się że dodawałem schemat do pierwszego postu, zamieściłem ponownie.
  • Poziom 43  
    Niestety, w pierwszym poście nie było schematu - teraz jest.
    W tym układzie nie wolno włączać szeregowych diod, bo w transformatorze pojawi się składowa stała, która go będzie grzała aż do spalenia.
    Spróbuj połączyć oba układy szeregowo po stronie pierwotnej, tzn. np wyjście 1 fazy na styk 1, styk 2 odłączony od drugiej fazy i dołączony do styku 3 (też odłączonego), i wreszcie styk 4 do drugiej fazy. W takim układzie trzeba sprawdzić, o ile spadną prądy (i moce).
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam.
    kaytec napisał
    Cytat:
    W większości używany jest tylko jeden promiennik

W takim razie, możesz pożyczyć z bliźniaczego układu UV2, jeden dławik i dołączyć szeregowo w pierwszym układzie. Będziesz miał wtedy regulację czterostopniową w pierwszym układzie i dwustopniową w drugim.
  • Poziom 20  

Zrobiłem tak. Teraz jest rewelacja. Jedna grzałka pracuje na 80 i 100% a druga na 50,60 i 80%. Dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam.