Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR][Atmer Studio 6] - Programowanie ISP w ATmel Studio 6.0

Dzedorak 07 Sty 2013 15:46 3093 9
  • #1 07 Sty 2013 15:46
    Dzedorak
    Poziom 13  

Witam,

mam pytanie dotyczące programowanie w AS6, czy ma możliwości w tej wersji wgrywania automatycznie jednym przyciskiem wsadu tak jak to było w starszych wersjach?
    Teraz muszę przechodzić przez device programming > apply > memory itp. :P
    używam STK500

i takie bonusowe pytanie, co to znaczy, że programator ma możliwość programowania równoległego? 2 różne mikrokontrolery jednocześnie tym samym wsadem?

z góry dziękuje za pomoc,

pozdrawiam,

0 9
  • Pomocny post
    #2 07 Sty 2013 16:13
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Podobno da się, jeśli do akcji debugowania przypiszesz programowanie danym programatorem (musisz szperać w opcjach projektu)
    2. Oryginalny STK500 ma programowanie równoległe (czyli wysokonapięciowe) - HVPP - czyli wtedy podajemy na nóżkę RESET napięcie 12V i możemy robić z procesorem co chcemy, niezależnie od fusebitów. Zwykle popularne klony mają i tak tylko ISP.

0
  • #3 07 Sty 2013 18:01
    Dzedorak
    Poziom 13  

Aha, rozumiem ;)
    dzięki za odpowiedź, pokombinuje w takim razie z AS6 jeszcze :)

0
  • Pomocny post
    #4 07 Sty 2013 18:25
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Na razie jeśli chodzi o programowanie to jest trochę na okrętkę, ale nowa wersja ma mieć to zmienione. Najprościej zamiast programowania dawać debug - wtedy wczytywany jest do MCU nowy wsad przy pomocy aktualnie wybranego programatora i trybu programowania. Oczywiście działą tylko jeśli programato ma interfejs debugowania (dW, JTAG, PDI - ale nie AVRISP MkII). Można też podpiąć skrypt pod przycisk.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Sty 2013 18:33
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Konkretnie ustawiasz w opcjach projektu-> Tool programator, protokół ISP, potem opcje kasowania i programowania przed uruchomieniem i potem klikasz Start Debugging and Brake (Alt+F5) i procesor się powinien zaprogramować.
    Niestety nie mam jak sprawdzić bo mam poparzone dłonie i nie jestem wstanie podłączyć układu...

Dodano po 4 [minuty]:

tmf napisał:
    Na razie jeśli chodzi o programowanie to jest trochę na okrętkę,
    (...)
    Oczywiście działą tylko jeśli programato ma interfejs debugowania (dW, JTAG, PDI - ale nie AVRISP MkII). Można też podpiąć skrypt pod przycisk.

1. Tak, to jest na okrętkę
    2. Nie prawda, Kolega kiedyś tak odpalił właśnie AVRISP MkII, ja mam ustawione tak:
    [AVR][Atmer Studio 6] - Programowanie ISP w ATmel Studio 6.0
    i wydaje się próbować wywoływać dostęp do interfejsu programowania (wyświetla okienko o kodzie błędu zwróconym przez programator + na programatorze migają diody jak podczas programowania)...

0
  • #6 07 Sty 2013 18:51
    Dzedorak
    Poziom 13  

Ok, dziękuje za odpowiedzi,

jeśli chodzi o debug to u mnie tak jakby zaczynał programować natomiast AS6 nie może odczytać napięcia na układzie i wyrzuca błąd, że nie mógł uruchomić aplikacji, w przypadku przejścia przez device programming > itd. jest tylko warning, że napięcie nie jest takie jak być powinno ale programuje się dobrze :]

poczekam więc w takim razie na AS 7 albo spróbuję wyeliminować ten problem z napięciem :D

0
  • #8 07 Sty 2013 19:10
    Dzedorak
    Poziom 13  

Tzn to nie miało znaczenia, ten błąd otrzymuje i wtedy gdy zasilam układ z STK500 i wtedy kiedy nie, natomiast dziwne jest to, że klikając opcje read w zakładce programming device zwracana wartość jest dobra (4.6V) a zaraz po tym gdy chcę odczytać sygnaturę to zwraca mi błąd, że wartość napięcia 0.0 jest z poza zakresu 2.7 a 5.5 ;]

tylko, że tak się dzieje na płytce uruchomieniowej, spróbuję jeszcze za chwilę podpiąć go pod jakiegoś samego procka, może problem leży w EvB :/

0
  • Pomocny post
    #9 07 Sty 2013 21:48
    kamyczek
    Poziom 34  

Właśnie sprawdziłem ATMEL ISP MKII to samo JTAG ice MKII i STK-600 programują przy pomocy przycisku DEBUG ważne żeby w projekcie wybrano taki sam układ jaki identyfikuje programator w innym przypadku pokazuje błąd . następnie jednym klawiszem mamy wgrany program do procesora . Zapewne problem dotyczy nieoryginalnych narzędzi udających tylko protokołem STK-500 itp

0
  • #10 07 Sty 2013 21:51
    Dzedorak
    Poziom 13  

No tak, możliwe, że problem leży w urządzeniu po prostu,

dzięki,

0