Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek Graetza - Jak podłaczyć mostek prostowniczy do zespołu prostowniczego

07 Sty 2013 18:14 30009 23
  • Poziom 9  
    Witam.
    Panowie znawcy elektroniki,jak wpiąć mostek prostowniczy
    Do "prostownika ",którego masa wychodzi bezpośrednio z transformatora.
    Ja po prostu nie wyprowadzałbym masy z mostka tylko zostawił tak jak jest a wejście (-) w mostku pozostawił puste.
    Mostek,który posiadam:
    Proszę o podpowiedź.
    Prostownik 15A 12V.
  • Poziom 38  
    Przemienne napięcie do mostka, plus z mostka na amperomierz a minus na minus. Prościej nie potrafię.
  • Poziom 9  
    Czyli minusa nie ruszam? Pozostawiam tak jak jest podłączony do transformatora czy przecinam kable minusowe i podłączam do mostka (-)?

Dodano po 3 [minuty]:

Ponieważ nie mam problemu z podłączeniem napięcia tylko minusa.W układzie mostka minus wyprowadzony jest bezpośrednio z niego lecz na załączonym wcześniej obrazku widać,że minus ładowania poprowadzony jest bezpośrednio z transformatora dwoma kablami połączonymi w jeden.
  • Poziom 33  
    Bo tam pewnie był prostownik jednopołówkowy (jedna dioda) i dlatego tak jest. A tam masz chyba 2 odczepy. Zmierz napięcie pomiędzy każdym z tych Twoich "plusowych przewodów 12V " a Twoim "minusem".
  • Poziom 17  
    Poszukaj w Google jak wygląda zasilacz symetryczny jeśli masz 2 uzwojenia (takie same) na trafie.
  • Poziom 9  
    Może żeby było prościej.
    Czy ktoś jest w stanie narysować schemat takiego podłączenia?
  • Poziom 9  
    Acha i diody były 4 a nie dwie na 100%

Dodano po 1 [minuty]:

Dokładnie 4 diody P 600 M
  • Poziom 33  
    A miałbyś zdjecie sprzed rozbiórki to wszystko było by jasne, a teraz... teraz mamy się domyślać co tam było.
    tao022 napisał:
    Acha i diody były 4 a nie dwie na 100%

A może były po 2 połączone równolegle by zwiększyć prąd.
  • Poziom 9  
    To też jest prostownik dwupołówkowy i ma 4 diody.

Dodano po 2 [minuty]:

Niestety diody dosłownie wybuchły w garażu,więc nie posiadam zdjęć przed incydentem.
  • Poziom 33  
    Ale Ty masz 2 uzwojenia wtórne nie jedno.
  • Poziom 9  
    Przyznaję ,że dopiero próbuję opanować tą wiedzę,więc nie będę się spierał.
    Jakie połączenie zatem proponujecie.Jak wg. was to mogło wyglądać.
    Ja czepiłem się mostka ,lecz może to nie ten trop.
  • Poziom 9  
    Napięcie zmierzyłem i na obu jest 12V.
  • Poziom 33  
    No to możesz wykorzystać tylko jedno uzwojenie i normalnie mostek
    Z dwóch będziesz miał 24V
  • Poziom 9  
    Czy możesz byle jak narysować schemat w paint
  • Poziom 34  
    tao022 napisał:
    Ja po prostu nie wyprowadzałbym masy z mostka tylko zostawił tak jak jest a wejście (-) w mostku pozostawił puste.

Tak właśnie trzeba zrobić w tym przypadku.
    Dacomos napisał:

W ten sposób usmaży to uzwojenie.
  • Poziom 33  
    krzysiek7 napisał:
    tao022 napisał:

Tak właśnie trzeba zrobić w tym przypadku.
    Dacomos napisał:

W ten sposób usmaży to uzwojenie.

Dlaczego usmażę ?
    Jak połączy w sposób podany prze kolegę to jakie U bedzie za mostkiem ? i nie usmaży aku ?
  • Poziom 34  
    Dacomos napisał:
    Dlaczego usmażę ?

Przecież to uzwojenie dzielone, łącząc mostek tylko do jednego z nich zmniejsza się dopuszczalny prąd obciążenia tego trafa.
    Dacomos napisał:
    Jak połączy w sposób podany prze kolegę to jakie U bedzie za mostkiem ?

Takie jak powinno być w prostowniku do akumulatora 12 V, przecież minus nie jest brany z mostka, tylko z połączenia między uzwojeniami. Wykorzystane są tylko dwie diody tego mostka.
  • Poziom 39  
    Kolego tao022. Z racji, że malować nie chce mi się, napiszę tak. W zasadzie już napisano, ale przykryto dyskusją. Łączysz końcówki trafo (u ciebie opisane jako + 12 zmienny) do końcówek mostka oznaczonych jako ≈. + mostka łączysz do przewodu oznaczonego "do amperomierza". I faktycznie ten mostek wygląda mizernie i możesz też obejrzeć fajerwerki. W każdym razie mocujesz jego do radiatora (porządnie). I nie wdawaj się w dyskusją ino do dzieła (chyba, że urządzenie nie jest tobie do niczeg potrzebne).

Jeśli kolega jeszcze kombinuje to proponuję rozważenie zastosowania duodiody Shotky w cenie zbliżonej do mostka.
  • Poziom 33  
    krzysiek7 napisał:
    Dacomos napisał:
    Dlaczego usmażę ?

Przecież to uzwojenie dzielone, łącząc mostek tylko do jednego z nich zmniejsza się dopuszczalny prąd obciążenia tego trafa.
    Dacomos napisał:
    Jak połączy w sposób podany prze kolegę to jakie U bedzie za mostkiem ?

Takie jak powinno być w prostowniku do akumulatora 12 V, przecież minus nie jest brany z mostka, tylko z połączenia między uzwojeniami. Wykorzystane są tylko dwie diody tego mostka.

Kolego a skąd wiesz jaki prąd będzie pobierany ? i jaką moc ma ten toroid ?
    Teraz piszesz o wykorzystaniu dwóch diod z mostka ale jakoś musisz wybrnąć :-)
    Tak poza tym przeczytaj post 7
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    To kolegi adwersarz ma rację. Niech się kolega nie zapiera przy swoim, proszę czytać posty kol. krzysiek7 uważnie.

• Poziom 34  
    Dacomos napisał:
    Kolego a skąd wiesz jaki prąd będzie pobierany ? i jaką moc ma ten toroid ?

Nie wiem i nie muszę wiedzieć. Wiem tylko, że bez względu na sposób dołączenia mostka, moc transformatora się nie zmieni, a próba jej wykorzystania za pomocą tylko połowy uzwojenia wtórnego może się skończyć dla tego uzwojenia tragicznie.
    Dacomos napisał:
    Tak poza tym przeczytaj post 7

Już dawno czytałem.
    Tak właściwie to nie wiem po co ta dyskusja o tak prostych sprawach? Przecież ja w poście nr:17 tylko zwróciłem uwagę, z myślą żeby autor tematu nie popełnił błędu.
    Pozdrawiam. Krzysiek :D
  • Poziom 9  
    Panowie.Podłączyłem tak jak na zdjęciu.

I teraz jest tak:
    -Pomiędzy 1 i 4 napięcie wynosi 24V
    -Pomiędzy masą z transformatora a 2 i 3 wynosi 12V
    Jednak teraz na wyjściu przewodów do ładowania aku mam zamieniony plus z minusem.
    Gdy podłącze do ładowania wówczas ze zwiększeniem amperarzu na potencjometrze wskazówka cofa się poniżej zera ,czyli odwrotnie.
    czy jeżeli zamienie przewodu 2 z 3 to wszystko powinno wrócić do normy?

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

Oki.
    Już wiem ,że było to głupie pytanie.
    Zamieniłem przewody od ładowania aku oraz przy amperomierzu.Wszystko działa jak w zegarku.
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi,ale następnym razem takim nowicjuszom jak ja ,prosze podawać konkrety a nie teorie.Rozumiem ,że macie ogromną wiedzę,ale niestety ja staram się dopiero opanować te tematy.
    Mostek gretza to jednak prosty układ.Bardzo przydatny!!!
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.
    temat zamykam.