Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosba w doborze alarmu bezprzewodowego

easyobd 07 Sty 2013 18:53 3699 15
  • #1 07 Sty 2013 18:53
    easyobd
    Poziom 7  

Witam, bardzo prosze was o pomoc w wyborze jakiegos dobrego alarmu bezprzewodowego ktory by spelnial swoje funkcje, tzn. dobrze zabezpieczyl dom i nie wlaczal sie sam bez potzreby (znajomi maja jakies no name alarmy ktore tylko wyja bez powodu)
    Przegladalem juz forum pod tym katem i wiekszosc osob sklania sie albo ku Satelowi lub Jablotron.
    Alarm chcialbym zalozyc do domu pietrowego ktory jest juz w pelni wykonczony i zamieszkany wiec nie biore pod uwage alarmu z okablowaniem.
    Teraz po krotko przedstawie rozklad domu: Na parterze drzwi wejsciowe, hol, i pokoj telewizyjny, z tylu kochnia z jadalnia i wyjscie na ogrod. Na pietrze 2 sypialnie z balkonami no i na poddaszu sypialnia. Z tylu domu jakies 18m za domem stoi garaz ktory tez chcialby zabezpieczyc.
    Myslalem o alarmie z powiadomieniem GSM, ktory w razie uruchomienia dokladnie pokazal mi ktora czujka go wzbudzila, a ne tylko ze na gorze lub na dole. Myslalem zalozyc takze jednego PIRa w holu skierowanego na drzwi wejsciowe, jednego w pokoju telewizyjnym skierowanego na okno i jednego w kuchni (jakie PIRy polecacie). Za bardzo nie wiem co mam zalozyc w garazu czy tez jakis PIR czy moze czujke na otwarcie drzwi?
    Rowniez nie wiem co mam zrobic z sypialniami na pietrze bo chyba PIRy odpodaja skoro dzieci tam spia, wiec moze jakies czujki na okna i dzrzwi balkonowe-jakie?
    Czy ktos moze sie pofatygowac i skonfigurowac mi taki system z mniej wiecej wyliczeniem co ile by kosztowalo?
    Dziekuje i Pozdrawiam

• Fibaro
  • #2 07 Sty 2013 19:57
    extremeee
    Poziom 25  

Kolego po 1 sze to dlaczego chcesz czujkę PIR "kierować na drzwi"
    Czujki PIR najskuteczniej wykrywają ruch przy prostopadłym ustawieniu względem spodziewanej agresji.
    Po 2 z moich doświadczeń co do doboru systemu :
    1) SATEL i jego system ABAX (komunikacja dwukierunkowa, Stara klasa "S", wg nowej normy GRADE 2.
    2) DSC i jego ALEXOR (komunikacja jednokierunkowa, stara klasa "C", nie wiem niestety który GRADE wg nowej normy ale raczej nie 2.
    System troszkę "upierdliwy" względem lokalizacji czujek i elementów bezprzewodowych. Założy się wpierw sprawdzając zasięg wg instrukcji i jest ok, po 1 - 2 dniach niekiedy czujnik trzeba przewiesić bo dostajemy komunikat "lokalizacja zła"
    3) Zabawki naszego czeskiego sąsiada Jablotron (stara klasa "C", o GRADE nic nie wiadomo). System przemawia do mnie najmniej z tej całej czeladki systemów bezprzewodowych. Jakość wykonania mi nie odpowiada funkcjonalność także. Myślę że ten system zrobiłby karierę w latach 80 ale nie dziś ;).
    4) Zabawki typu ELMES - ale to jak dla mnie niewiele ma wspólnego z prawdziwym systemem alarmowym.
    5) Są jeszcze RISCO i NAPCO - ale nie miałem w rękach więc się nie wypowiadam.

80% systemów bezprzewodowych które założyłem to Satel, 15% to DSC, 5% pozostałe.
    Do Satela jeżdzę tylko po to żeby wymieniać baterię ;)

• #3 07 Sty 2013 21:42
    easyobd
    Poziom 7  

Jak sam napisales "Czujki PIR najskuteczniej wykrywają ruch przy prostopadłym ustawieniu względem spodziewanej agresji." i to wlasnie mialem na mysli-chcialbym ja powiesic w holu na jego koncu u gory skierowana na jedyne drzwi wejsciowe do domu, czyli prostopadle do zrodla spodziewanej agresji. :D
    Ok czyli Satel, ale ze wskazaniem na Abax, czy moze MICRA wystarczy?
    Czy jesli ABAX to czy:
    ACU-100 Kontroler systemu bezprzewodowego,
    APMD-150 Bezprzewodowa dualna czujka ruchu,
    APT-100 Dwukierunkowy pilot zdalnego sterowania,
    ASP-205 R Bezprzewodowy sygnalizator wewnętrzny,
    ASP-105 R Sygnalizator zewnętrzny sterowany bezprzewodowo,
    co jeszcze bym potrzebowal jesli powyzsze elementy wybralem poprawnie, jakie czujki magnetyczne na okna i drzwi?

• #4 07 Sty 2013 21:49
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

easyobd napisał:
    chcialbym ja powiesic w holu na jego koncu u gory skierowana na jedyne drzwi wejsciowe do domu, czyli prostopadle do zrodla spodziewanej agresji...

Źle to trochę zrozumiałeś ;) W Twoim przypadku, gdy powiesisz czujkę na końcu korytarza, to najlepiej będzie ona wykrywała ruch jak ktoś będzie przechodził w poprzek holu, a nie od drzwi w stronę czujki ;)

Pozdrawiam.

PS: Micra obsługuje max 8 czujników bezprzewodowych i raczej nie nadaje się do tak rozbudowanych instalacji jak dwupiętrowy dom. Oczywiście, że na pierwszym miejscu Abax (posiada komunikację dwukierunkową), może też być tańsze rozwiązanie - Versa z modułem MCU (w tym przypadku jednak tylko komunikacja jednokierunkowa).

• #5 07 Sty 2013 22:04
    easyobd
    Poziom 7  

Ok. Dzieki, czyli pozostaje tylko ABAX. Czy powyzsze wybrane przeze mnie elemnty do Abaxa beda ok?
    Co zamontowac w garazu, a co w pokojach z balkonami na pietrze?

• Fibaro
  • Fibaro
  • #7 08 Sty 2013 12:07
    extremeee
    Poziom 25  

Odnośnie kierunku agresji to tak jak kolega bhtom napisał :) Może troszkę źle to przedstawiłem w poprzednim poście.
    Intergra 128WRL straszy ceną pytanie czy będziesz i tak chciał używać monitorowania/sterowania GSM - jeśli tak to faktycznie koszt Integry 64+ABAX ACU100 + GSM4s będzie większy lub podobny a tu masz wszystko na jednej płycie.
    Jeśli będziesz monitorowany przez jakąś AO, to oni dają swój GSM/GPRS.
    Elementy wybrałeś dobre bo innych nie ma :) są jeszcze czujki dualne i kontraktrony magnetyczne.

P.s pamiętaj że nie wszystko jest bezprzewodowe :) Połączenie centrali z klawiaturą wymaga połączenia kabelkiem.
    Sygnalizator sterowany jest bezprzewodowo ale wymaga podłączenia do źródła zasilania 12VDC w celu ładowania akumulatora.

P.s2 W odpowiedzi na pytanie odnośnie czujnika w garażu to ja bym to widział tak że kontraktron na drzwi/bramę + PIR/MW na pomieszczenie.
    Sam PIR może choć nie musi wariować w nieogrzewanym garażu.
    Pokoje z balkonami czy bez nie ma to takiego znaczenia - pamiętaj o ustawieniu czujek tak żeby nie świeciło prosto na nie słońce i nie kieruj ich na elementy nagrzewające się w podczas czuwania systemu. Tych prawideł troszkę jest - pogoogluj to wiele się nauczysz ;)

• #8 09 Sty 2013 12:26
    DPKSYSTEM
    Poziom 9  

extremeee napisał:
    3) Zabawki naszego czeskiego sąsiada Jablotron (stara klasa "C", o GRADE nic nie wiadomo). System przemawia do mnie najmniej z tej całej czeladki systemów

Widać że Pan nie jest na bieżąco z Jablotronem :)

W maju 2012 wszedł do sprzedaży nowy system o nazwie JABLOTRON 100 (JA-100).
    Hybrydowe rozwiązanie oparte o cyfrową magistralę. Bezprzewodowymi rozwiązaniami Jablotron zajmuje się od 20 lat. Doświadczenie z tych lat zaowocowało właśnie tym nowym systemem.

Zarówno JA-100 jak i starsze rozwiązania - PROFI i OASIS mają GRADE 2.

Nie będę się rozpisywał tutaj na temat możliwości. Wszystkie informacje są na stronie www.jablotron.pl

• #10 09 Sty 2013 20:02
    extremeee
    Poziom 25  

@DPKSystem czy jest możliwość żeby kolega udostępnił mi w jakiś sposób sam certyfikat zgodności z tym grade 2 ? Chodzi mi o certyfikat centrali oraz czujek bezprzewodowych.

• #11 10 Sty 2013 09:21
    beerman
    Poziom 16  

extremeee napisał:

4) Zabawki typu ELMES - ale to jak dla mnie niewiele ma wspólnego z prawdziwym systemem alarmowym.

Nie mogę się zgodzić z taką opinią. Jest to system tani, który może się dobrze sprawdzić w określonych zastosowaniach. Ma swoje plusy (i minusy też).
    Za nieduże pieniądze można bardzo szybko założyć podstawowe zabezpieczenie, programuje się to wygodnie, można spiąc z pilotami i powiadomieniem.

Do pewnych prostych zastosowań bezkonkurencyjne cenowo.

• #12 10 Sty 2013 09:31
    extremeee
    Poziom 25  

Tak jest kolego zgadzam się ekonomicznie najlepiej - ale nie wiem czy zwróciłeś uwagę że centrala ELMESa CB32 posiadała wg. starej klasyfikacji klasę "B" !!.

Możesz się ze mną nie zgodzić ale dla mnie urządzenia starej klasy "B" to zabawki a nie alarmy.

Specyfikacja techniczna i certyfikatLink

• #13 10 Sty 2013 09:43
    beerman
    Poziom 16  

Gdyby świat był idealny a klienci mieli nieograniczone góry pieniędzy, to chętnie bym używał i sprzedawał sprzęt klasy najwyższej :)
    Ja się z Tobą zgadzam w zakresie klasyfikacji.

A jeśli chodzi o szczegóły - Elmes na stare B z powodu zintegrowania centralki z klawiaturą. Ten system można jednak zamontować trochę inaczej - manipulator (centralkę) schować w obudowie z aku, uzbrajać z pilota. Wtedy, mimo niskiej ceny, robi się całkiem sensowne i bezpieczne rozwiązanie do prostych zastosowań.
    Nie musisz mnie przekonywać, że istnieją lepsze. Zgadzam się :)
    Po prostu chciałbym zwrócić uwagę, że czasami jest szerszy wybór.
    I kiedy cena ma znaczenie, można pomyśleć o Elmesie. Jest to dużo lepszy wybór niż jakiś chiński chłam z alle...
    Tylko tyle.

• #15 11 Sty 2013 20:02
    pelus1985
    Poziom 9  

Risco wisdom, lub gti cena dobra można sprawdzić zasięg czujników przed montażem, moduł gsm można dołożyć satelowski

• #16 11 Sty 2013 21:44
    extremeee
    Poziom 25  

@DPKSYSTEM - czapkę z głowy ściągam - faktycznie mam stare informacje :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME