Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja sieci - LAN + interent ADSL w routerze TP-LINK WDR4300

07 Sty 2013 20:42 4305 15
  • Poziom 7  
    Witam,
    co do tematu - niedawno zmieniłem domowy router z D-Link DSL-2640B na TP-LINK WDR4300 (chciałem lepsze transfery po sieci LAN/WiFi).
    Niestety przed zakupem nie zwróciłem uwagi, że router nie posiada wbudowanego modemu ADSL, a korzystam z internetu ADSL Netii.

Nowy router świetnie spisuje się jeśli chodzi o LAN, w związku z czym nie chcę go zmieniać: umożliwia podłączenie dysków usb, serwer multimediów pod telewizor, no i zapewnia nieporównywalne z poprzednim routerem transfery.

Żeby w jakiś sposób w nowej konfiguracji "odbierać internet" linię telefoniczną wpiąłem do starego routera w port DSL, a następnie wyjście internet na nowym routerze tp-link podpiąłem pod jeden z portów ethernet (LAN) w starym routerze d-link.

złącza tp-link
    złącza d-link

Nowy router obsługuje domową sieć (3 komputery stacjonarne, 2 laptopy wifi, 2 telewizory).
    Po krótkiej konfiguracji internet działa, ale mam wrażenie, że jest to dosyć karkołomna konfiguracja. Np. w programach typu P2P utorrent, czy jdownloader widać ewidentny spadek transferów. Jednym słowem mam wrażenie, że internet "zamula".

Pytanie, czy może być to tylko moje wrażenie?
    Czy istnieje możliwość skonfigurowania d-linka tak aby pełnił funkcję tylko modemu adsl, a wszystkie funkcje routerowe wyłączyć?
    Czy lepiej zakupić modem adsl i podłączyć do routera tp-linka?
    Jaki to powinien być modem?

Post przydługi, ale chciałem najdokładniej opisać mój problem.
    Z góry dzięki za konkretne rady.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Co do spowolnienia transferów w p2p to może być to spowodowanie zamknięciem portów, musiałbyś w d-link'u ustawić DMZ na adres ip tp-link'a a w nim przekierować poszczególne porty lub też ustawić DMZ na kompute, na którym używasz p2p.

Innym rozwiązaniem jest przestawienie d-link'a z trybu bridge w tryb modemu, a resztę ustawiasz w tp-linku.

PS Przed kombinacjami z ustawieniami urządzeń zrób sobie kopię aktualnych ustawień w razie draki.
  • Poziom 7  
    Wszystko co się dało już wcześniej wyłączyłem w d-linku.
    DMZ teraz także już ustawiłem, zobaczę czy się coś poprawi. Rozumiem, że teoretycznie, w tym momencie router d-linka już w żaden sposób nie blokuje tp-linka (jako, że do d-linka jest podpięty tylko tp-link, a cała reszta do tp-linka)?

a jeśli chodzi o przełączenie routera w inny tryb to gdzie tego szukać?
  • Poziom 43  
    Czy w TP-Linku masz wyłączony serwer DHCP?
  • Poziom 7  
    Tak (dodatkowo wszystkim łączącym się komputerom nadałem stałe ip).
  • Moderator - Sieci, Internet
    gallus [pl] napisał:

Innym rozwiązaniem jest przestawienie d-link'a z trybu bridge w tryb modemu, a resztę ustawiasz w tp-linku.

Moim zdaniem będzie to najlepsze rozwiązanie.
  • Poziom 7  
    jimasek napisał:
    gallus [pl] napisał:

Moim zdaniem będzie to najlepsze rozwiązanie.

podpowiecie mi jak to zrobić? nigdzie nie widzę takiej opcji?
    czy oryginalny firmware wystarczy, czy muszę coś pokombinować?
    Tu masz film-instrukcję, co prawda po portugalsku ale myślę że dasz radę - Link.
    Na TP-linku port WAN jako PPPoE i tam wpisujesz dane od dostawcy. D-link będzie pracował jako modem.
  • Poziom 43  
    Jak masz to w tej chwili spięte, masz tak ADSL do DLinka a od niego kablem do TP-Linka?
  • Poziom 7  
    CHACA napisał:
    Jak masz to w tej chwili spięte, masz tak ADSL do DLinka a od niego kablem do TP-Linka?

linia internetowa wpięta do dlinka w port DSL.
    od d-linka z jednego portu ethernet kablem rj45 do tplinka do portu Internet.
    pozostałe kable rj45 (poszczególne kompy) podpięte do dlinka.

jimasek napisał:
    Tu masz film-instrukcję, co prawda po portugalsku ale myślę że dasz radę - Link.
    Na TP-linku port WAN jako PPPoE i tam wpisujesz dane od dostawcy. D-link będzie pracował jako modem.

trochę inaczej to u mnie wygląda (chyba inny firmware), ale zrobiłem jak w instrukcji i wydaje mi się, że fajnie dzała.
    jedyny problem (nie duży, pewnie jak wrócę do ustawień defual to znikinie) to to, że nie mogę teraz połączyć się z routerem d-linka poprzez przeglądarkę. Macie pomysł dlaczego? (wcześniej wklepywałem adres 192.168.1.1 i zgłaszała mi się strona administracyjna routera)?
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Bo jesteś za WAN-em TP-linka. To teraz są dwie różne sieci, poza tym na D-linku nic nie musisz zmieniać, masz teraz wszystko na TP-linku.
  • Poziom 7  
    jimasek napisał:
    Bo jesteś za WAN-em TP-linka. To teraz są dwie różne sieci, poza tym na D-linku nic nie musisz zmieniać, masz teraz wszystko na TP-linku.

na dlinku mogłem podejrzeć stronę gdzie miałem statystyki, np. z jaką prędkością zsynchronizowała się linia ADSL.
    Czy jestem w stanie zobaczyć to jakoś na TP-Linku.
    Jeżeli nie to może jest na to jakaś komenda?
    Podłącz się na chwilę do d-linka i sprawdź.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    na dlinku mogłem podejrzeć stronę gdzie miałem statystyki, np. z jaką prędkością zsynchronizowała się linia ADSL

Da się to zrobić na alternatywnym FW Gargoyle - na OFW musisz odłączać TP-Linka i podłączać bezpośrednio D-Linka pod PC
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    hermes-80 napisał:
    Da się to zrobić na alternatywnym FW Gargoyle

Warto zwrócić uwagę na możliwość utraty gwarancji, informacja oczywiście dla autora tematu ;)
  • Poziom 7  
    Pytałem tylko na przyszłość (jakby się coś działo z połączeniem, linią, itd.). Może kiedyś to sprawdzę. Dzięki za szybką pomoc, temat można zamknąć.