Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie halogenu z marketu

07 Jan 2013 21:09 2247 7
  • Level 14  
    Witam,
    Poniżej umieszczam zdjęcia wnętrza halogenu LED, który kupiłem w markecie.

Przerobienie halogenu z marketuPrzerobienie halogenu z marketu
    Tak na szybko narysowałem schemat ideowy zasilania:

Tych diodek jest 48, ale to tylko świadczy o najniższej jakości tych diodek.

W związku z tym można zastosować inne diody np. smd 5370. Mam kilka takich do testów. Wyniki moich pomiarów:
    Dla napięcia: 3V - 70mA
    3,2V - 118mA
    3,3V - 150mA
    Strumień świetlny takiej diody to około 40lm.
    Diody dają w miarę dobre światło, a różnica w świeceniu pomiędzy 118mA, a 150mA praktycznie niewielka.
    W jaki sposób mógłbym przerobić schemat zasilania, aby zasilić tylko kilka diod 5730 np. 8?
  • Level 32  
    Proponuję przeczytać ten temat >>> Białe LED zasilane napięciem 230V Link
    tam zajdziesz wzory, rozwiązania itp formy które Ci ułatwią przerobienie tego "świecidełka" :)
  • Level 14  
    Ok poczytam, umieszczam jeszcze raz schemat, ponieważ myślałem, że na wejściu jest kondensator, a tam jest warystor 7D471k (300V AC, 385V DC). Jeśli do takiego układu dostałoby się napięcie międzyfazowe, to wówczas rezystancja warystora spadnie do bardzo małej wartości?

Poniżej schemacik:
  • Level 32  
    piotr8605 wrote:
    Ok poczytam, umieszczam jeszcze raz schemat, ponieważ myślałem, że na wejściu jest kondensator, a tam jest warystor 7D471k (300V AC, 385V DC). Jeśli do takiego układu dostałoby się napięcie międzyfazowe, to wówczas rezystancja warystora spadnie do bardzo małej wartości?

Poniżej schemacik:

Warystor w tym układzie stanowi zabezpieczenie układu przed przekroczeniem napięcia na wejściu.

Quote:
    Warystor – półprzewodnikowy podzespół elektroniczny (rezystor), o nieliniowej charakterystyce rezystancji, zależnej od napięcia elektrycznego. Dla małych napięć wykazuje on dużą rezystancję, gdy napięcie przekroczy pewną wartość, charakterystyczną dla danego typu warystora, jego rezystancja szybko maleje, z początkowych setek kiloomów do zaledwie kilkunastu omów.

za Wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Warystor
  • Level 14  
    Quote:
    Warystor w tym układzie stanowi zabezpieczenie układu przed przekroczeniem napięcia na wejściu.

Tak zgadza się i jest to max 300V AC dla tego warystora.
    Moje pytanie: co się stanie, jeśli napięcie będzie wynosić 380V AC? Czy jest to ogólnie dobre i wystarczające zabezpieczenie np. przed spaleniem LEDÓW?
  • Level 32  
    piotr8605 wrote:
    Quote:

Tak zgadza się i jest to max 300V AC dla tego warystora.
    Moje pytanie: co się stanie, jeśli napięcie będzie wynosić 380V AC? Czy jest to ogólnie dobre i wystarczające zabezpieczenie np. przed spaleniem LEDÓW?

Teoretycznie tak zgodnie z właściwościami fizycznymi warystora.

Proponuje podciągnąć poziom wiedzy z podstaw elektroniki :)
    Bo na razie błądzimy po rzeczach oczywistych czyli w przedszkolu elektronicznym.

Zapraszam do głębszego zapoznania z tematami FAQ dotyczącymi LED w tym dziale.
  • Level 14  
    A w jakim programie mogę przesymulować taki układ?
  • Level 32  
    Proponuję jednak na początek pogłębienie wiedzy z zakresu podstaw elektroniki.
    Symulacja koledze nic nie da w przypadku braku podstawowej wiedzy na temat działania podzespołów.
    Chyba zastosowanie zwykłego układu zasilania z kondensatorem szeregowym nie będzie miało miejsca w technice medycznej , wojskowej tudzież innej specjalistycznej a po prostu do zwykłego "cywilnego" oświetlenia.
    Dlatego ponownie proponuję zdobyć podstawy wiedzy i nie zadawać coraz "mądrzejszych pytań" a po prostu nauczyć się -- jak to działa :)

Temat zamykam uznając go za wyczerpany.