Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa uszkodzonej partycji w Ubuntu

brodziatko 07 Sty 2013 22:32 3426 9
  • #1 07 Sty 2013 22:32
    brodziatko
    Poziom 12  

Windows XP Home, oryginalny
    dysk: Samsung Sp1213C

Problem: od jakiegos czasu kompter zawieszal sie bez przyczyny lub restartowal, zwlaszcza tuz po uruchomieniu. Po paru restartach pracowal normalnie, tak jakby sie "musial rozgrzac".
    Wczoraj po raz pierwszy wyskoczyl mi blad pliku win32k.sys na niebieskim ekranie.
    Po restarcie komputer znow pracowal normalnie.

Dzis od rana pare restartow i wciaz sie zawieszal.
    W pewnym momencie przestal reagowac po wyborze opcji rozruchu (normalnie - widac bylo jak leci 1 sekunde po jakichs wierszach w sciezce, w trybie awaryjnym wyskoczyl mi blad brak pliku pci.sys
    Parokrotne proby nic nie zmienily. Uruchomilem z cd instalke win xp. Chcialem naprawic instalacje. Niemozliwe. Partycja C: [Nieznane} 11999 mb wolnych z 11999. Nie widzi w ogole instalacji.
    Chcdsk z konsoli odzyskiwania z parametrem /p napisal tylko ze wykryto co najmniej jeden nieodwracalny blad na dysku i nic wiecej.

Po wykonaniu chdsk teraz juz wyskakuje przy rozruchu jedynie komunikat blad odczytu dysku nacisnij ctr-alt-del

probowalem fixboot i fixmbr - bez skutku

Bios widzi oba dyski w sekcji drive configuration przy portach sata o i sata 1 oraz w sekcji boot w hd drives.

Instalator windows widzi oba dyski, jeden z partycja c [nieznane] jakby byla pusta i partycje2 z danymi (pokazuje jej rozmiar i prawidlowe zapelnienie) orazdrugi dysk prawidlowo Proba instalacji na c skutkuje koniecznoscia wyboru rodzaju formatowania bo pisze ze jest zapelniona, uszkodzona albo zle sformatowana.

prosba o pomoc.
    Zalezy mi na urotawaniu danych z dysku, a chyba cos jest z nim nie tak.
    Co robic?
    Jestem malo zaawansowanych uzytkownikiem.
    Mam procz stacjonarki jedynie laptopa i nie mam gdzie podpiac dysku.

Mam edycje Ubuntu Live, ale jestem w tym systemie ciemny.
    W launchu widze ten volumen jako 16gb, ale nie mozna go zamotnowac:
    error mounting dev/sda1 at media/this/blablabla Command line mount -t " ntfs" -o
    uhelper=udisk2,nodev,nosuid,uid=999,gid=999,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda1 blablabla" exited with non-zero exit status 18"
    failed to open ntfs attribute: no such file or directory
    failed to load $mft: no such....
    failed to mount /dev/sda1: no such

Druga partycja dysku w Ubuntu jest sprawna i zamontowana.

Dokopalem sie do jakiegos Gparted, ktory widzi caly dysk i obie partycje, Rozpoznaje c: jako boot i ntfs, ale nie ma zadnego label. nie mozna na tej partycji wykonac zadnego testu, wyskakuje blad. Sektory w opisach dla dysku zaczynaja sie od 63. Tak tez [okazuje komenda fdisk, m

Zalezy mi bardzo na uratowaniu danych z tej partycji.
    Czy ktos moze jak ciemnemu mi wytlumaczyc jak i co zrobic w tym ubuntu?

Probowalem sciagnac jakies dmde ale uruchomic tego nie umiem bo jak wpisuje w konsoli sciezke to mi pisze permission denied. Pogrzebalem i ustawilem haslo na superusera i w konsoli jestem jako root, ale i tak permission denied. Im wiecej probouje tym bardziej widze ze ten ses sytem mnie przerasta bo ja nawet uruchomic tu programu nie umiem.

Pomozcie prosze!!!
    Czytam te wasze posty ale ni eumiem skopiowac tych sektorow zeby Wam wszystko wrzucic. Bede wdzieczny za pomoc. Pojetny jestem, ale z Linuxem mam do czynienia od godziny.

Z racji braku mozliwosci podpiecia musze sobie jakos w tym Ubuntu poradzic.

• #2 08 Sty 2013 08:48
    kasiunia7777
    Poziom 39  

brodziatko napisał:
    kompter zawieszal sie bez przyczyny lub restartowal, zwlaszcza tuz po uruchomieniu. Po paru restartach pracowal normalnie

Podaj markę, model zasilacza. Jeżeli nie masz na niego gwarancji zajrzyj także do środka zobacz czy nie ma spuchniętych i wybrzuszonych kondensatorów. Zmierz także napięcia MIERNIKIEM.

Podaj SMART dysku z Parted Magic lub MHDD.

• #5 08 Sty 2013 12:45
    brodziatko
    Poziom 12  

kasiunia7777 napisał:
    brodziatko napisał:
    kompter zawieszal sie bez przyczyny lub restartowal, zwlaszcza tuz po uruchomieniu. Po paru restartach pracowal normalnie

Podaj markę, model zasilacza. Jeżeli nie masz na niego gwarancji zajrzyj także do środka zobacz czy nie ma spuchniętych i wybrzuszonych kondensatorów. Zmierz także napięcia MIERNIKIEM.

Podaj SMART dysku z Parted Magic lub MHDD.

Zasilacz Chieftec GPS-350EB-101A

Nie mam miernika.

• #6 08 Sty 2013 12:49
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Już ważne że masz dobrej marki zasilacz :) miejmy nadzieje że z nim wszystko ok.
    Podaj ten SMART z Parted Magic.

• #8 08 Sty 2013 13:57
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Z dyskiem zaczyna się już coś powoli dziać:
    196 Reallocated_Event_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 1

Za pomocą DMDE będzie się dało zapewne zrobić porządek z partycjami i odzyskać z nich dane, lecz ja nie mam doświadczenia z tym programem więc ci nie będę doradzać bo sprawa może się jeszcze pogorszyć.
    Na forum jest kilku użytkowników znających dobrze ten program pomogą ci tylko cierpliwie poczekaj :)

Dodano po 1 [minuty]:

brodziatko napisał:
    probowalem fixboot i fixmbr - bez skutku

Także nie baw sie tym, żeby nie pogorszyć sprawy.

• #9 08 Sty 2013 14:05
    brodziatko
    Poziom 12  

ok, dziekuje.
    Prosze zatem kogos o pomoc i cierpliwie czekam.

• #10 10 Sty 2013 00:00
    brodziatko
    Poziom 12  

Witam,

wyszperalem stary dysk ata 10gb i postawilem na nim system xp.
    Sadzac po zachowaniach kompa podczas pracy na ubuntu i na tym nowym xp, komp sie nie zawiesza i pracuje prawidlowo. W starej konfiguracji zatem to chyba dysk wywolywal problemy i ciagle zawieszanie.
    Dysk spisalem juz na straty, ale pozostaje uratowac dane.

Partycje d zgram na dysk zewnetrzny, ale co zrobic z ta uszkodzona c?

Czesc danych mam na backupie, ale czesci waznych niestety nie. Jesli jednak jest jakas nawet ryzykowna metoda to bardzo prosze o pomoc.

Przy okazji:
    dlaczego pod Ubuntu przegrywanie plikow na dysk usb trwa wieki - 7mb w pol godziny?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME