Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena słabo nadaje jak zwiększyć zasięg?

08 Sty 2013 00:15 3186 12
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam taką antenę Antena CB Quer Third

Antena słabo nadaje jak zwiększyć zasięg?

z parametrami:

Częstotliwość: 26-28MHz
    S.W.R: <1,2
    Impedancja:50 ohm
    Moc max: 600W
    Antena 148cm, stal nierdzewna
    Montaż: uchwyt magnetyczny
    Przewód RG-58, 4m
    Wtyk: PL-259

Dodatkowo radio president teddy. Ten zestaw niesie moją fale tylko na około 4km.
    SWR nastrojony prawidłowo. Można jakoś zwiększyć zasięg?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    W jaki sposób zmierzyłeś ten zasięg?
    W sprzyjających warunkach na fali bezpośredniej możesz zrobić około 10km. Twoje 4km nie są złym wynikiem.
  • Poziom 9  
    Wyjechaliśmy poza miasteczko żeby zmniejszyć zakłócenia. Kumpel się zatrzymał, a ja jechałem gadając z nim i liczyłem słupki drogowe. Squelch mieliśmy wyłączone.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    Taki pomiar jest niemiarodajny- różnica w typach anten i czułości odbiorników, ukształtowanie terenu, las.
    Jeśli chcesz mieć dobrze zestrojony zestaw CB: wymień kiepski RG 58 na porządny, z gęstym miedzianym oplotem. Zestrój antenę a nie antenę z kablem. Sprawdź moc wychodzącą z radia
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Paniszer napisał:
    barteks86 napisał:
    Można jakoś zwiększyć zasięg?

Przy prawidłowym zestrojeniu anteny można,stosując np. to co na zdjęciu. (wzmacniacz wcz.)
    Bzdura :!: Zwiększy moc nadawania i co z tego że korespondenci będą słyszeć jego stacje np. na 20km jak z odbiorem nic się nie zmieni, tych korespondentów odpowiadających z odległości powyżej 4 km nie usłyszy.

Jak chcesz prowadzić łączności na większe odległości zastosuj lepszą antenę, to znaczy dłuższą. Poprawi nadawanie i odbiór a tym samym tzw zasięg. Ewentualnie dodatkowo zmień radiotelefon na taki z bardziej czułym odbiornikiem.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    W/g opisu anteny 148cm, a z fotki wynika 48. Niech będzie najlepiej zachwalana , długość fizyczna ma kolosalne znaczenie. A te 600W ? Oj chciałbym na próbę 500W przyłożyć.
    Chociaż wątpię czy 100 wytrzyma.

Zamontuj 'Normalną' antenę , a nie atrapę. I wtedy sprawdź osiągi.
  • Moderator
    arturavs napisał:
    długość fizyczna ma kolosalne znaczenie

Potwierdzam, parametry tej anteny nie są rewelacyjne. Dobrze, że zysk jest pominięty. Często piszą 7dB. :D

Antena powinna mieć swoją długość, cewką nic nie zrobimy, jedynie "dostrojenie".
    Trudno jeździć z anteną 1/2 fali, dlatego producent wymyślił kompromis. To jednak jest prawdziwy kompromis, antena skracana przez cewkę, nie jest anteną. Taka antena pracuje w rezonansie, ale sygnał w.cz docierający do wejścia odbiornika jest mały. To jest coś podobnego do sztucznego obciążenia. Na sztucznym obciążeniu miernik pokazuje 1, czyli super. Spróbujmy się dowołać na nim dalej, jak 100m. :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    :arrow: robson42 :arrow: Paniszer Co nie zmienia faktu że zastosowanie wzmacniacza mocy tylko u jednego z korespondentów nie poprawi łączności. Gdyż aby taka poprawa nastąpiła potrzeba by było zastosować wzmacniacze mocy nadajnika po obu stronach łącza pracującego w kierunku radiowym (kierunek radiowy - 2 korespondentów). A w przypadku sieci radiowej (sieć radiowa - więcej niż 2 korespondentów) wzmacniacze musieli by zastosować wszyscy uczestnicy sieci.
  • Moderator
    Nie popełniłem żadnego błędu. Moja odpowiedź jest ściśle do tematu. Autor pytał o poprawienie zasięgu w paśmie CB. Jest może inaczej? Ale czytać ze zrozumieniem to dla niektórych wielka sztuka.
  • Poziom 19  
    [quote="Paniszer"]
    barteks86 napisał:
    Można jakoś zwiększyć zasięg?

Przy prawidłowym zestrojeniu anteny można,stosując np. to co na zdjęciu. (wzmacniacz wcz.)Antena słabo nadaje jak zwiększyć zasięg?

Moderator Olek II napisał / Stosowanie wszelkich wzmacniaczy w.cz podnoszących moc, jest nielegalne./ A gdzie autor napisał, że jego radio ma 4W na wyjściu,może ma miliwaty i może zastosować taki wzmacniacz wcz.aby uzyskać właśnie owe 4W. Nie można nikomu zabraniać właśnie tak eksperymentować.
  • Moderator
    :arrow: robson42

Tutaj napisał:
    barteks86 napisał:
    Dodatkowo radio president teddy.

To radio fabrycznie ma 4W. Nie wymyślaj nowych teorii, że czegoś nie napisał autor, to znowu, że radio może mieć mniejszą moc. Napiszę jeszcze raz, stosowanie wzmacniaczy mocy w.cz, jest nielegalne. Nie będę dopisywał, że w paśmie CB, bo to się samo rozumie, chociażby po podanych parametrach anteny oraz zastosowanym radiu. Mądrzy wiedzą co napisałem, nikt tu nie wspominał a tym bardziej autor tematu, o pasmach dla krótkofalowców i stosowanych tam mocach i wzmacniaczach. To jest odrębny temat, a że odpowiedź dawno udzielona temat zamykam.