Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie zasilacza warsztatowego

oskar777 08 Sty 2013 01:55 3873 5
  • #1 08 Sty 2013 01:55
    oskar777

Poziom 25  

Witam Was, przymierzam się powoli do budowy zasilacza. Projekt będzie oparty na znanym zasilaczu z przeróbkami. Jednak ten zasilacz będzie czasem trafiał na obciążenia indukcyjne tak więc chciałem go bardziej zabezpieczyć.

Od razu daje schemat podglądowy z przeróbkami
    Prosiłbym o sugestie co ewentualnie zmienić poprawić itd.
    Ja napiszę po kolei co mi się wydaje co jaką funkcję spełnia.
    Diody przy Q4 i kolejnym mocy, chronią przed przepięciami, dioda 12A chroni przed podłączeniem napięcia do zasilacza a transil jednokierunkowy chroni przed przepięciami.

Teraz pytanie czy jak dam transil to czy jest sens dawać diody przy tranzystorach.
    Czy jedna dioda 12A wystarczy jak chce z zasilacza wyciągnąć 10A (czy mi się uda to inna sprawa, dowiem się w praniu)

Dalej są bezpieczniki zwłoczne, zasilacz ma mi z założenia dać 5A 28V, lub 10A 14V
    (te wartości są przykładowe, zdaje sobie sprawę, że tak idealnie nie będzie ale muszę coś przyjąć.) Czy takie bezpieczniki jak na 6A i 11A są ok, czy dać mniejsze/większe?

Układ ma przełączanie uzwojeń i tu się zastanawiam czy jest sens przełączać uzwojenia by mieć napięcie dochodzące do zasilacza 28V lub 14V - 5A oraz 14V - 10A czy od razu dać 14V - 10A i 28V - 5A, od tego zależy dodanie przekaźnika nr 3
    Czy takie przełączanie bezpiecznika ma sens czy inaczej to zrobić?

Czy jeszcze coś można do niego dodać?

Pozdrawiam

Zabezpieczenie zasilacza warsztatowego

0 5
  • #2 08 Sty 2013 07:40
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Strasznie skomplikowane to przełączanie napięć, czy masz jakiś powód, żeby używać do tego więcej niż niezbędne dwie pary styków przełączanych?

Zgubiłeś ujemne napięcie do zasilania wzmacniaczy operacyjnych.

Dioda szeregowo na wyjściu pogorszy stabilizację i będzie wymagała radiatora, jeśli nie podłączysz na wyjście napięcia wyższego niż napięcie na kondensatorach filtru to diody nie potrzeba.

Bez przeróbek 10A nie wyciągniesz.

0
  • #3 08 Sty 2013 16:52
    oskar777

Poziom 25  

Przełączanie jest by większy prąd uzyskać kosztem napięcia, wydaje mi się, że to przydatna funkcja?, widziałem takie rozwiązania już.
    Kondensatory są na 50V, transil będzie na 3x V
    Co z tymi diodami przy tranzystorach
    Schemat jest przykładowy nie kompletny, chodziło mi o idee, Trafo może mi dać maks 12A, kondensatory chciałem dać 30000uF więc może jest szansa, że mi się uda wyciągnąć 10A.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Sty 2013 23:51
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Lut 2013 12:03
    oskar777

Poziom 25  

Tego schematu nie znalazłem ale po ściągnięciu kilku schematów zauważyłem takie dodatki czyli jedna dioda w kierunku przewodzenia na jednym tranzystorze sterującym nawet jak jest kilka, oraz dioda w kierunku zaporowym na wyjściu zasilacza. Poza tym reszta jest bardzo podobna.

0
  • Pomocny post
    #6 08 Lut 2013 23:09
    1044571
    Użytkownik usunął konto