Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[18F] CCS C - Mnożenie i dzielenie przez liczbę z eepromu

Rinho 08 Sty 2013 02:07 1641 4
  • #1 08 Sty 2013 02:07
    Rinho
    Poziom 19  

Witam, mam pewien problem z wykonaniem działania mnożenie a następnie dzielenia przez liczbę dziesiętną odczytaną z eepromu.

Sam odczyt z eepromu jest poprawny, wyświetlałem dla testu odczytaną wartość na wyświetlaczu i się zgadza z tym co zapisałem przed ponownym uruchomieniem uC.
    Jak w programie zdefiniuje stałą (np 0.123) i przez nią podzielę jest ok, działanie wykonuje się i mam poprawny wynik. Jednak jeśli odczytam tą samą wartość z eepromu to zawsze przy wykonaniu działania mam 0.

Kompilator CCS C w wersji 4.136 i PIC18F4550.

Poniżej fragmenty kody, cały jest dość obszerny i nie ma sensu tego wszystkiego wklejać.

Float'a zapisuje do pamięci:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Odczytuje:

po zmianie na

Brak zmian.

Zapewne powodem jest jakiś szczegół o którym jeszcze nie wiem, dopiero się uczę :) Z góry dziękuje za pomoc, i mam nadzieje że przejrzyście napisałem mimo godziny... 2 w nocy.

Pozdrawiam Krzysiek

0 4
  • #3 08 Sty 2013 10:00
    Rinho
    Poziom 19  

Tego help'a znam, dość często go przeglądam, jednak wielu funkcji nie ma w nim opisanych. Funkcja write_float_eeprom była opisana (w sumie to była tylko zmianka o tym) w którymś z przykładów na stronie, stąd też wiedziałem że znajduje się w pliku internal_eeprom.c. Zawartość pliku poniżej.

To jaki problem byłby z nią skoro, mogę bez problemu odczytywać wartość?

0
  • #4 08 Sty 2013 11:22
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Sty 2013 01:53
    Rinho
    Poziom 19  

Problem już rozwiązany, wielkie dzięki za zainteresowanie. Jednak jest coś wspólnego. Trochę im zajęło ale support CCS'a pomógł.

Otóż przy użyciu funkcji

Należy dla jeden zmiennej float zarezerwować 4 miejsca (address, jest to opisane w internal_eeprom.c). Jednak czasem jest z tym problem i i należy robić odstępy co 5.

Faktycznie po tej zmianie wszystko śmiga jak powinno.

0