Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

czy to ze schematu obetnie sygnał tak jak na przebiegu

Tcmmy 08 Sty 2013 03:02 1902 18
 • czy to ze schematu obetnie sygnał tak jak na przebiegu

  #1
  Poziom 12  

  Nie wiem czy dobrze rozumiem ale wymyśliłem taki schemacik. Czy zadziała to modyfikując sygnał tak jak na przebiegach we/out?

  czy to ze schematu obetnie sygnał tak jak na przebiegu

  0 18
 • Relpol
 • #2
  Poziom 32  

  Schemat jest dla mnie nie czytelny. Jakiego typu są tranzystory(npn czy pnp) i czy pod rezystorami są kondensatory czy ogniwa?? Symbol wskazuje na to drugie. Pomijam drobny fakt, że w miejscu połączeń linii sygnałów rysuje się kropkę.

  0
 • Relpol
 • #3
  Poziom 12  

  tranzystory NPN, wyrównałem okładziny kondensatora na schemacie i dodałem oznaczenie by była jasność, dodałem także kropki na łączeniach żeby schemat był bardziej czytelny i diodę prostowniczą. Może teraz ktoś będzie potrafił odczytać moje bazgroły.
  czy to ze schematu obetnie sygnał tak jak na przebiegu

  0
 • #4
  Poziom 20  

  Jeszcze tylko jak opisujesz schematy, to zdecyduj się na jeden język, a nie mieszasz...

  0
 • #5
  Poziom 12  

  myślę że można się połapać o co chodzi i powstrzymać się od krytyki szybko nakreślonego schematu w "paincie". Pytanie jest inne, może ktoś potrafi na nie odpowiedzieć?

  0
 • #6
  Poziom 27  

  Układ pod tytułem "mały koszmarek"
  Jeśli chcesz , aby z dłuższego impulsu robić tylko krótki chwilowy, to po co aż 2 tranzystory?
  Nie chce mi się rysować schematu, ale daj impuls na kondensator np 1u, na drugiej nodze daj rezystor do masy np 1M oraz rezystor szeregowy np 10k do bazy tranzystora NPN.
  Emiter do masy, a kolektor do cewki przekaznika. Drugi koniec cewki przekaźnika do zasilania np 12V. Jeszcze równolegle do cewki daj jakąkolwiek diodę prostowniczą np 1N4007 w kierunku katoda do zasilania.
  Czas trwania impulsu regulujesz stała czasową RC - w tym wypadku co ci podałem to jest około 1sek.
  Wadą tego typu układów jest to, że przekażnik nie dostaje na swoją cewkę sygnału prostokątnego, więc startuje w miarę szybko ale odpuszcza bardzo powoli. Więc do sterowania większych prądów z obciązeniem indukcyjnym absoolutnie tak się nie da.
  Wtedy musisz dołożyć przerzutnik Schmidta.

  0
 • #7
  Poziom 12  

  chciałem żeby był i chwilowy i opóźniony względem pierwotnego. Przez pierwszy tranzystor uzyskuje opóźnienie a jak tranzystor 1 juz go puści popłynie i do tranzystora2 i przez przekaźnik monostabilny, a jak tranzystor2 już puści sygnał to popłynie do cewki przekaźnika i go przełączy przez co utnie wcześniej przepływający przez niego sygnał.

  0
 • #8
  Poziom 27  

  No to ten układ nie będzie działać tak jak chcesz.
  Po starcie, kondensator będzie rozładowany i powoli będzie się łądować przez rezystor R. Napięcie będzie rosnąć i prawie tak samo będzie na emiterze tego wtónika emiterowego (pomniejszone o około 0.6V).
  To powoli ,wykładniczo rosnące napięcie będzie też powoli ładowało drugi kondenstaor .
  Podobnie drugi tranzystor "skopiuje to napięcie " na emiter i takie napięcie pójdzie na przekażnik, który powoli właczy przekażnik i będzie już właczony cały czas.

  Powiedz mi gdzie niby chcesz tu uzyskac tą "chwilowość" przebiegu?
  Z jakiego niby powodu przekażnik miałby po jakims tam czasie się wyłaczyć?

  0
 • #9
  Poziom 12  

  no chyba podobnie myślałem jak piszesz, nie wiem czego jeszcze nie łapię, ja to rozumiem mniejwiecej tak: (gdzie myślę źle?)
  czy to ze schematu obetnie sygnał tak jak na przebiegu

  0
 • #10
  Poziom 27  

  Ale te procesy beda sie wykonywac rownoczesnie ,tak jak ci pisalem oba kondensatory beda sie ladowac niemal jednoczesnie. No chyba ze chodzi ci o bardzo male opoznienia to one wystapia tylko wtedy wystarczy 1 uklad z kondensatorem , po co drugi? I jeszcze jedno , po zaniku impulsu na wejsciu zaniknie cale napiecie zasilajace przekaznik, skad wiec przekaznik ma miec energie?

  0
 • #11
  Poziom 12  

  Cytat:
  oba kondensatory beda sie ladowac niemal jednoczesnie
  - a napięcie nie dotrze do drugiego kondensatora dopiero po tym jak pierwszy tranzystor je przepuści?

  Cytat:
  No chyba ze chodzi ci o bardzo male opoznienia
  - czy opóźnienie nie zależy do wartości R (lub w ogóle regulowane wstawiając w miejsce oporników potencjometry?)

  Cytat:
  to one wystapia tylko wtedy wystarczy 1 uklad z kondensatorem , po co drugi?
  - no pierwszy układ żeby uzyskać opóźnienie w dotarciu sygnału do drugiego układu i do wyjścia przez przekaźnik monostabilny w stanie wyłączonym. Drugi układ żeby opóźnić dotarcie sygnału do cewki przekaźnika, po którego załączeniu zostanie odcięty przechodzący przez niego sygnał z pierwszego układu.

  Cytat:
  co niby ma wylaczyc ten przekaznik? Przeciez kondensatory beda notorycznie doladowywane .
  - przekaźnik jest częścią układu, z niego wychodzi sygnał wyjściowy, resetować wszystko będzie brak zasilania/sygnału wejściwego.

  //Potrzebuje po pojawieniu się sygnału wejściowego (który będzie trwał dłuższy czas), uzyskać opóźniony impuls, i potem nic aż do kolejnego zbocza narastającego w sygnale wejściowym. Czasy najlepiej rególowane

  0
 • #12
  Poziom 27  

  Jeśli cytujesz czyjąś wypowiedź to umieść ją w znacznikach - górny prawy róg okna. Bo zrobiłeś wyżej niezły młyn.
  Rozumiem że się uczysz elektroniki. Nic więc nie zastąpi ci setek czy tysięcy godzin prób .
  Ja podpowiem ci tylko , że znacznie łatwiej i zdecydowanie lepiej jest zrobić to co chcesz na ukłądach cyfrowych , na ukłądzie 555 lub też na procesorze.
  Jeśli już bardzo cchesz lub musisz zrobić to na tranzystorach to podpowiem ci tylko, że w układzie wyżej niepotrzebnie wykorzystujesz tranzystor w układzie wtórnika emiterowego.
  Zastanów się, jak zachowa się uklad z tym tranzystorem ale w układzie WE, czyli tak jak masz, lecz emiter do masy, a wyjście z kolektora.
  Jeśli jeszcze zasilisz jego bazę nie wprost z kondensatora lecz z dzielnika to uzyskasz dużo większe opóznienie , bo możesz wtedy czekać aż kondenstaor naładuję się nie do 0.7V, lecz do wyższych napięć.
  Musisz jeszcze coś wiedzieć. Przekaźnik potrzebuje sterowanie typu ON/OFF , czyli albo jest ,albo nie ma napięcia. Sytuacja gdy napięcie powoli wzrasta a potem powoli opada jest bardzo niewskazana.
  Poczytaj sobie w necie o multiwibratorze monostabilnym np tu https://www.google.pl/search?q=generator+mono...IaUDeOo4gTe5IAI&ved=0CC8QsAQ&biw=1366&bih=649, na bramkach lub na np 555.
  To zdecydowanie lepsza i łatwiejsza droga.

  0
 • #13
  Poziom 12  

  Fredy napisał:
  Ja podpowiem ci tylko , że znacznie łatwiej i zdecydowanie lepiej jest zrobić to co chcesz na ukłądach cyfrowych , na ukłądzie 555 lub też na procesorze
  musze to zrobić analogowo
  Fredy napisał:

  Jeśli już bardzo cchesz lub musisz zrobić to na tranzystorach to podpowiem ci tylko, że w układzie wyżej niepotrzebnie wykorzystujesz tranzystor w układzie wtórnika emiterowego.
  a możesz zamieścić schemat jak wg ciebie to powinno wyglądać?

  0
 • #14
  Poziom 27  

  Tcmmy napisał:
  a możesz zamieścić schemat jak wg ciebie to powinno wyglądać?

  pomóc mogę, ale zadania domowego za kogoś rozwiązywać nie będę.

  0
 • #15
  Poziom 12  

  Fredy napisał:
  pomóc mogę, ale zadania domowego za kogoś rozwiązywać nie będę.
  zadania domowego..? chłopie chciałbym do szkoły chodzić ;)

  0
 • #16
  Poziom 17  

  Proponuje zmodyfikowac nieco ten uklad https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic314776.html :)


  A wogóle dlaczego odrzucasz uklady cyfrowe? Jesli z tego powodu ze nie masz tam stałego zasilania to wiedz ze jeśli ten sygnał ma na tyle mocy żeby wysterowac przekaźnik to i zasili jakiegoś 74xx albo cd40xx.

  0
 • #17
  Poziom 12  

  nie, odrzucam. tylko po pierwsze nie mam programatora pod ręką, po 2 założyłem sobie ze wpadnę do elektronicznego kupie parę pierdół, po parę groszy i je od razu polutuje, a z igły zrobiły się widły i problem :]. Nic się ze studiów nie pamięta.. :P

  dokładniej chce wbudować tuner DVB-T w moją leciwą już plazmę bo mnie denerwują dwa piloty i włączanie osobne dodatkowych głośników. Myślałem ze 5 minut i po sprawie, a zaciąłem się na czymś co powinno zmieniać sygnały jak powyżej..

  0
 • #18
  Poziom 17  

  Do ukladow cyfrowych typu bramki itp. nie potrzebujesz żadnego programatora i generalnie nie bedzie problemu z nabyciem ich w wiekszosci sklepów elektronicznych. Timer ne555 o ktorym pisano wcześniej też jest bardzo popularny.

  0
 • #19
  Poziom 12  

  myślałem ze chodzi ci o to żeby to zrobić na mikroprocesorze.

  w takim razie jak najbardziej nie odrzucam ukł cyfrowych, pomyliłem trochę pojęcia, przepraszam.

  0