Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik rezystancji baterii

LukaBrasi 08 Sty 2013 07:48 3270 5
  • #1 08 Sty 2013 07:48
    LukaBrasi
    Poziom 6  

Witam,
    Miałbym do Was pytanie, mianowicie w przypadku pomiarów rezystancji baterii akumulatorowych (akumulatory do elektrycznych wózków widłowych), jakie uprawnienia powinien posiadać pracownik dokonujących takich pomiarów? Czy wystarczą tutaj uprawnienia sep owskie do 1kV?

Dodano po 50 [minuty]:

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
    załącznik nr 2
    Świadectwo kwalifikacyjne
    "spełnia wymaganiua kwalifikacyjne do wykonywania pracy na stanowisko eksploatacji G1 w zakresie ...(obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno pomiarowym)
    Czyli należy wymienić w jakim zakresie.
    Czy to znaczy, ze może być uprawnienie E dla G1 tylko do obsługi? są robione takie egzaminy??

W internecie znalazłem przykładowe świadectwo kwalifikacji, wypełnione jest w następujący sposób:
    w zakresie obsługi, konserwacji, remonty.
    Dla nastepujących urzadzeń i instalacji
    Grupa 1
    Urządzenia, instalacjie i sieci......
    2. Urządzenia i instalacje elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niz 1kV
    10. Aparatura kontrolno pomiarowa i urzadzeń i instalacji wymienionych w pkt.1

A więc jak to jest, mamy tylko obsługę, konserwacje i remonty, ale za to w ostatnim punkcie jest wymieniona aparatura kontrolno pomiarowa. Mogę obsługiwać aparaturę kontrolno pomiarowa, ale nie mogę dokonywać pomiarów??

Czyli aby dokonać pomiarów takich baterii akumulatorowych, muszą to być uprawnienia E w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów i kontrolno-pomiarowym.
    Tak bym to widział. Zgodzicie się ze mną??

0 5
  • #3 08 Sty 2013 12:16
    LukaBrasi
    Poziom 6  

Ok teraz już mam to jaśniej nakreślone, chodź nie do końca wiem, z czego wynika fakt, ze aby móc się podbić pod protokołem trzeba mieć D. Jest na to jakaś podstawa prawna, bo z wymienionego w pierwszym poście Rozporządzenia, to nie wynika.

A teraz pytanie, czy faktycznie, w przypadku wózków widłowych, aby podpić się pod protokołem pomiarów rezystancji baterii trzeba mieć D. Spotkałem się z opinia, ze faktycznie trzeba mieć D w przypadku instalacji w budynkach, ale jeżeli chodzi o samodzielne urządzenie jakim jest wózek, już nie trzeba mieć dozoru.

W jakich przepisach jest to szczegółowo opisane?

0
  • #5 10 Sty 2013 09:20
    retrofood
    Moderator

GBW napisał:
    Wymóg posiadania D nakłada prawo budowlane, które tu nie ma zastosowania.
    Wystarczy E z podpunktem 10.

Dokładnie tak i koniec bicia piany.

0
  • #6 28 Lut 2013 16:48
    LukaBrasi
    Poziom 6  

Jeszcze raz piane wzbije
    Wystarczy E z punktem 10, czy E w zakresie kontrolno pomiarowym i do tego punkt 10 ?

0
  Szukaj w 5mln produktów