Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PTE 124 Mastercook - Coś ociera z boku u góry

bear007 08 Sty 2013 12:00 2187 7
  • #1 08 Sty 2013 12:00
    bear007
    Poziom 8  

Mam od paru lat pralkę ładowaną z góry Mastercooka PTE 124. Wczoraj wyczyściłem dozowniki, które znajdują się na górnej pokrywie. Wmontowałem je z powrotem i aby przeczyścić pralkę włączyłem ją pustą z grzaniem na 90 stopni. Po tym wrzuciłem pranie, włączyłem zwykły program skrócony 45 minut na normalnej temperaturze i na obrotach 600.

Pralka w pewnym momencie prania (jeszcze przed wirowaniem) zaczęła piszczeć. Piszczenie następowało tylko w jednym ew. dwóch (nie wiem dokładnie) punktach obrotu bębna.

Wyłączyłem więc pranie i włączyłem krótki program, żeby wypłukać wodę z prania i móc je wyjąć. Pralka jeszcze piszczała, ale ciszej.

Dzisiaj już nie robiłem żadnego prania. Popatrzyłem przez tą dziurę w bębnie, ale tam nie zdaje się, żeby na dnie pralki cokolwiek leżało.

Natomiast jak ręcznie obracam bęben (bez tego elementu) to pralka obraca się trochę z oporami, słyszę jak coś ociera, jakby bęben u góry z boku ocierał o coś. Jak popchnę trochę dalej to obraca się już samoistnie aż do momentu gdy dziura po elemencie z dołu bębna znajdzie się u góry, ale cały czas słychać tam tarcie.

Czytałem tutaj na forum rózne hipotezy: że to może być jakieś ciało obce, albo łożyska. Czy mieliście coś takiego? Czy jest coś co mogę jeszcze zrobić, żeby doprecyzować co to może być?

Mogę też wezwać kogoś do naprawy pralki, ale wolę ustalić jak najwięcej sam, bo nie mam za dużo kasy.

0 7
  • #2 08 Sty 2013 12:13
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Niech kolega zerknie od dołu na hamulec, co prawda nie w tym miejscu jeśli chodzi o pana przypuszczenia ale to bardzo częsty przypadek.

0
  • #4 08 Sty 2013 17:56
    bear007
    Poziom 8  

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
    Otworzylem Stefiu_B bok pralki tak jak pisałeś. Popatrzyłem mocowanie koła pasowego bębna, ale nic mnie w nim nie zaintrygowało. Mam wrażenie, że to coś w silniku tzn. w tym czymś na dole do czego jest przymocowany pas. Jak zdjąłem pas i pokręciłem tym ręką to słyszę takie tarcie. Próbowałem rozkręcić bęben żeby zobaczyć czy dalej piszczy, ale nie piszczy.

Zygfryd jak sprawdzić te hamulce? One są gdzieś koło silnika? Może to one ocierają? Może tak być?

0
  • #5 11 Sty 2013 11:32
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

bear007 napisał:
    Mam wrażenie, że to coś w silniku tzn. w tym czymś na dole do czego jest przymocowany pas. Jak zdjąłem pas i pokręciłem tym ręką to słyszę takie tarcie

Być może że łożysko silnika dostało wilgoci i stąd te odgłosy?

0
  • #6 11 Sty 2013 15:27
    bear007
    Poziom 8  

Dzięki za rady. Okazuje się że to był kawałek szmaty w grzałce który utknął... :] a już mi się rysowało pranie w rzece ;)

0
  • #7 11 Sty 2013 20:29
    phiter
    Poziom 19  

Może mnie ktoś oświeci jaki to hamulec tam miałby być??

0
  • #8 11 Sty 2013 23:24
    zhudomel
    Specjalista AGD

Nie ma żadnego hamulca.

0