Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wekta - Dźwięk dzwonienia niesłyszalny

o-w-c-a 08 Sty 2013 12:26 2919 6
  • #1 08 Sty 2013 12:26
    o-w-c-a
    Poziom 13  

Witam.

Chciałem zapytać gdzie może leżeć problem z dźwiękiem dzwonienia.
    Domofon ma z 10lat i wymieniłbym go jakby nie to że ma jakąś archaiczną budowę:
    - elektrozaczep i "szyld" z glośnikiem, przyciskiem i mikrofonem przy branie;
    - jakaś puszka z zasilaczem i całą elektroniką;
    - słuchawka tylko z połączeniami do mikrofonu, głośnika i przycisku zwalniania elektrozaczepu)

Problem z wymianą na nowsze rozwiązanie wynika:
    - słuchawki nowoczesne mają elektronikę swoich obudować, wymagają zasilania 230V którego ja nie mam przy lokalizacji słuchawki;
    - puszka na ścianie zawiera połączenia do słuchawki, tam doprowadzone jest 230V i ściana jest obrobiona pod puszkę.

Chciałbym naprawić ten złom, ale niestety nie wiem jak - dziś rozkręciłem wszystkie elementy i co zaobserowałem.

W słuchawce jest szczątkowa elektronika połączona z mikrofonem (jest kondensator, jakieś rezystory SMD i bodajże tranzystor SMD, dodatkowo potencjometr).
    W puszcze jest dużo szmelcu poza zwykłym transformatorem (diody, kondensatorów cała masa i dwa potencjometry).
    Regulacja potencjometrów wpłynęła na większą słyszalność przy bramie dźwięku, ale też jest większe charczenie (w tym momencie głośnik dość słaby był przy bramie). Potencjometr drugi w mojej opinii jest do regulacji mikrofonu. Nic innego nie daje się regulować.

W elemencie przy bramie - płytka była mocno zaśniedziała, przycisk jest nierozbieralny. Wyczyściłem płytkę z syfów i utlenień (niemal łączących niektóre ścieżki). Głośnik jest trochę zdeformowany (membrana nieznacznie odkształciła się od wilgoci).

Główny problem - dawniej naciskając na przycisk przy bramie było słychać przy bramie w głośniku lekki dźwięk dzwonienia domofonu w domu - teraz przy bramie nic nie słychać przy naciśniętym przycisku (działanie mikrofonu w porządku, głośnik ma tendencje do charczenia po przestrojeniu potencjometrem - wcześniej strasznie słaby dźwięk dawał).
    W domu - dźwięk dzwonienia realizowany jest przez głośnik słuchawki (zwykły dwustykowy) który wydaje dźwięk dzwonka (powiedzmy melodyjkę) tyle że bardzo cicho (słychać w pomieszczeniu sąsiadującym o ile drzwi są otwarte - wcześniej było słychać dwa pomieszczenia dalej przy pozamykanych drzwiach).

Co może być? Głośnik słuchawki do wymiany (nie wiem, ale dźwięk w słuchawce z mikrofonu przy bramie jest wyraźny i czysty).
    Ta centralka z zasilaczem generuje ten dźwięk? Jeśli tak to zbyt cicho?

O ile to możliwe wolałbym ten złom naprawić dlatego proszę o pomoc

Załączam zdjęcia:
    Wekta - Dźwięk dzwonienia niesłyszalny Wekta - Dźwięk dzwonienia niesłyszalny

0 6
  • #2 08 Sty 2013 14:09
    Ircys
    Specjalista Domofony

Twój unifon to Wekta (TK2) a centralka to, o ile dobrze widzę, EWD 3L firmy Eltcrac.
    Objaw wygląda na uszkodzenie gereratora w centralce. Generator masz na złączu SG. Jego głośność można sprawdzić włączając się wkładką słuchawkową lub głośniczkiem na masę (odwrócone T - trzecie od lewej) i generator, czyli SG (7 od lewej). Wszystkie schematy montażowe potrzebne do naprawy znajdziesz na stronie Elfona. I tak zasilacz: http://elfon.com.pl/zasilacze.html i podłączenie z kasetą i unifonem Wekta (np. zestaw Z1 TK6): http://elfon.com.pl/zestawy_z.html

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #3 08 Sty 2013 14:18
    o-w-c-a
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedź i diagnozę problemu.

Czu jest to naprawialne czy to któryś scalak raczej trudno wylutowywalny?

Ogólnie jeśli się da wolałbym to naprawić (bo pewnie to koszt rzędu kilku złotych), jeśli nie to kupie takie nowe (choć boję się to ruszać od ściany że tynk odpadnie i będę miał syf. Samo rozłączenie kabli to masakra bo wszystkie niemal jednakie...

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2013 15:31
    kemir
    Poziom 14  

Sugerował bym zainteresować się kasetą przy furtce.
    Po długim czasie eksploatacji przycisk wywołania może być uszkodzony, jak równie często zdarza się korozja ścieżek na płytce drukowanej. odszukaj przewody, które zwierane są poprzez przycisk i połącz je bezpośrednio. Jeśli dzwonek będzie działał
    szukaj uszkodzenia na płytce. Słaba słyszalność w słuchawce może być spowodowana uszkodzeniem mikrofonu w kasecie.

1
  • #5 08 Sty 2013 17:37
    o-w-c-a
    Poziom 13  

Dzwonek dzwoni i przycisk działa tyle że przy bramce nie słychać "melodyjki" która zawsze była (zawsze dość cicho) ani w domu nie słychać "melodyjki" z właściwą głośnością (słychać że "melodyjka" idzie w chwili naciśnięcia przycisku więc jako tako dzwoni tylko sygnał nie jest właściwej głośności).

Dźwięk w domu odgrywany był przez głośnik słuchawki (w której słychać teraz słabe ciche dzwonienie).

Wygląda jakby coś padło co jest bezpośrednio odpowiadające za granie tej melodyjki.
    Na płytce przy większości cewek (jeśli się nie mylę - bo na rezystory za szerokie) widać brud, widać brud też wokoło stabilizatora napięcia i diody w górnej prawej części płytki...

0
  • #7 15 Cze 2015 14:01
    o-w-c-a
    Poziom 13  

Kilka razy demontowałem i analizowałem, dałem znajomemu elektronikowi do sprawdzenia.

Problem nie był oczywisty.

Wywaliłem całość, a kombinacjami zainstalowałem videodomofon (w puszcze po starym domofonie dałem zasilacz, a żyłami nadmiarowymi zasiliłem sterowanie videodomofonu łącząc je w pary dla zwiększenia przekroju i wydajności prądowej).

Dzięki - zamykam

0