Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat sterowania dźwigu towarowego ZREMB 50975

papiez4 08 Jan 2013 12:53 6294 3
IGE-XAO
 • #1
  papiez4
  Level 10  
  Witam!
  Kolega poprosił mnie o pomoc w przebudowie dźwigu towarowego ZREMB z 1982 roku(nr. fabryczny 50975). Dźwig zatrzymuje się na dwóch poziomach i jest sterwoany zewnętrznie z panelu na każdym poziomie za pomoca przycisków "przywołaj" i "odwołaj", istnieje też sygnalizacja świetlna obecności windy na poziomie. Chcielibyśmy dodać dodatkowy poziom pomiędzy tymi już istniejącymi, tak aby można było po zamontowaniu dodatkowych przycisków zatrzymywac windę w nowym polożeniu. Problem w tym, że nie posiadają oni żadnych schematów elektrycznych do tej windy, a szafa w środku wygląda tak:

  Schemat sterowania dźwigu towarowego ZREMB 50975

  Do szafy wchodzi pęk przewodów kompletnie nieoznaczonych i cięzko dojść jak zostało zrealizowane sterowanie. Z dokumentacji wiadomo tylko, że:

  -dźwig towarowy 200kg z dwoma przystankami
  -rodzaj sterowania: zewnetrzne według schematu E
  -silnik elektryczny SAKe 16b
  -hamulec mechaniczny
  -luzownik w obudowie reduktora
  -wyłącznik nadmiarowy: stycznik liniowy SM-1
  -wyłącznik dźwigu i główny typu ŁUK 25A
  -przełącznik piętrowy typu EP-5 (2 sztuki)
  -wyłączniki krańcowe D-429 (2 sztuki)

  Z tego co widać na zdjeciu sterowanie odbywa się za pomocą 4 przekaźników i wyłączników krańcowych. Znajduje się tam też zabezpieczenie termiczne silnika TGL29381.Jest też wolne miejsce na dodatkowe przekaźniki co sugeruje, że szafa była robiona według jakiegoś standardu z możliwością rozbudowy. Chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś standardowe schematy sterowania stosowane w takich dźwigach przez producenta, tak abym mógł na jego podstawie zrozumieć zasade działania i rozbudować szafę o dodatkowy poziom? A może ktoś z użytkowników na podstawie tych informacji jest w stanie powiedzieć mi jak to działa i zaproponować rozwiązanie? Chodzi tu tylko o rozbudowanie szafy tak aby wysterować dodatkowy poziom i dodanie nowych krańcówek, resztą zajmą sie mechanicy. Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam!
 • IGE-XAO
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A jak zamierzasz uzyskać akceptację nadzoru UDT? Samowolne przeróbki urządzeń podlegających dozorowi technicznemu są karalne!
 • IGE-XAO
 • #3
  papiez4
  Level 10  
  Jestem pracownikiem firmy, która miałaby to zrobić, a że nie specjalizujemy się w takich rzeczach dlatego pytam.