Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat sterowania dźwigu towarowego ZREMB 50975

08 Sty 2013 12:53 4980 3
 • Poziom 10  
  Witam!
  Kolega poprosił mnie o pomoc w przebudowie dźwigu towarowego ZREMB z 1982 roku(nr. fabryczny 50975). Dźwig zatrzymuje się na dwóch poziomach i jest sterwoany zewnętrznie z panelu na każdym poziomie za pomoca przycisków "przywołaj" i "odwołaj", istnieje też sygnalizacja świetlna obecności windy na poziomie. Chcielibyśmy dodać dodatkowy poziom pomiędzy tymi już istniejącymi, tak aby można było po zamontowaniu dodatkowych przycisków zatrzymywac windę w nowym polożeniu. Problem w tym, że nie posiadają oni żadnych schematów elektrycznych do tej windy, a szafa w środku wygląda tak:

  Schemat sterowania dźwigu towarowego ZREMB 50975

  Do szafy wchodzi pęk przewodów kompletnie nieoznaczonych i cięzko dojść jak zostało zrealizowane sterowanie. Z dokumentacji wiadomo tylko, że:

  -dźwig towarowy 200kg z dwoma przystankami
  -rodzaj sterowania: zewnetrzne według schematu E
  -silnik elektryczny SAKe 16b
  -hamulec mechaniczny
  -luzownik w obudowie reduktora
  -wyłącznik nadmiarowy: stycznik liniowy SM-1
  -wyłącznik dźwigu i główny typu ŁUK 25A
  -przełącznik piętrowy typu EP-5 (2 sztuki)
  -wyłączniki krańcowe D-429 (2 sztuki)

  Z tego co widać na zdjeciu sterowanie odbywa się za pomocą 4 przekaźników i wyłączników krańcowych. Znajduje się tam też zabezpieczenie termiczne silnika TGL29381.Jest też wolne miejsce na dodatkowe przekaźniki co sugeruje, że szafa była robiona według jakiegoś standardu z możliwością rozbudowy. Chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś standardowe schematy sterowania stosowane w takich dźwigach przez producenta, tak abym mógł na jego podstawie zrozumieć zasade działania i rozbudować szafę o dodatkowy poziom? A może ktoś z użytkowników na podstawie tych informacji jest w stanie powiedzieć mi jak to działa i zaproponować rozwiązanie? Chodzi tu tylko o rozbudowanie szafy tak aby wysterować dodatkowy poziom i dodanie nowych krańcówek, resztą zajmą sie mechanicy. Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam!
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Moderator
  A jak zamierzasz uzyskać akceptację nadzoru UDT? Samowolne przeróbki urządzeń podlegających dozorowi technicznemu są karalne!
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 10  
  Jestem pracownikiem firmy, która miałaby to zrobić, a że nie specjalizujemy się w takich rzeczach dlatego pytam.