Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JVC HR-D121EG - Magnetowid, nie czyta kasety

@Kamil 08 Jan 2013 15:35 8469 33
 • #1
  @Kamil
  Level 23  
  Witam, nigdy nie naprawiałem magnetowidu dlatego proszę was o pomoc. Trafił do mnie z uszkodzonym zasilaczem, to udało mi się naprawić i nawet nie było trudne, schody zaczynają się dla mnie, gdy magnetowid nie chce czytać kasety. Przewija w jedną jak u drugą stronę ładnie. Po naciśnięciu przycisku play rolki napinają taśme, jednak taśma się nie porusza, stoi w miejscu. Po chwili przycisk play gaśnie i taśma wraca. Prosił bym o pomoc.
 • #2
  kizek
  Level 35  
  Sprawdziłeś paski napędowe, rolkę dociskową?
 • #3
  @Kamil
  Level 23  
  Tak sprawdzałem i wszystko jest na swoim miejscu i wyglada dobrze. Czy od poruszania tasmy podczas odtwarzania jest ten sam silnik co od przewijania?
 • #4
  Uczesię
  Level 13  
  Tak ten sam silnik. Sprawdź na innej kasecie czy ten objaw występuję
  Wyczyść na początek czujnik obecności kasety i spróbuj nasmarować mechanizm.
 • #5
  @Kamil
  Level 23  
  Kurcze mam tylko jedną kasetę:P ale może coś wykombinuje.
  Dodam że podczas odtwarzania silnik nawet nie próbuje wystartować. Gdzie znajduje się ten czujnik? Lub mniej więcej jak wygląda?
 • #6
  Uczesię
  Level 13  
  Czujnik znajduje się na środku mechanizmu trochę powyżej telerzyków nawijających taśmę taki odstający dzióbek, łatwo go zlokalizować odwróć kasetę szybkami do dołu,widzisz w obudowie jest wygraberowana dziura tam wchodzi czujnik obecności.
  weź patyczka i przetrzyj jakimś środkiem do czyszczenia głowic. Jeśli nie pomoże będziemy szukać dalej:)
 • #7
  @Kamil
  Level 23  
  Zlokalizowałem ten czujnik ale jego czyszczenie niestety nie pomogło. Taśma dalej nie rusza. Dodaje zdjęcie mechanizmu od góry, może coś pomoże. Jak będzie potrzeba to dodam również zdjęcie od dołu mechanizmu. Przepraszam być może za niefachowe wyrażenia, ale tak jak mówiłem magnetowid mam pierwszy raz w ręku.
  JVC HR-D121EG - Magnetowid, nie czyta kasety
 • #8
  dzimi
  Moderator
  Uczesię wrote:
  Wyczyść na początek czujnik obecności kasety
  - tylko po co skoro kasetę przyjmuję, przewija itd.
  Paski warto wymienić, ale na pewno masz do wymiany gumę sprzęgła. Pomiędzy talerzykami jest element który przenosi z silnika na talerzyki. Warto też wyczyścić brzegi talerzyków w celu usunięcie brudów - ja używałem do tego włókna szklanego.
  Na zdjęciu zaznaczyłem o jakie sprzęgło chodzi.
  JVC HR-D121EG - Magnetowid, nie czyta kasety
 • #9
  Uczesię
  Level 13  
  Kolega wyżej ma rację najlepiej było by gdybyś przeczyścił cały mechanizm,jest to bardzo stary model. Kolega pisał o gumie na sprzęgle i dobrze guma sparciała,a wymiana wszystkich pasków też nie zaszkodzi. A to sprzęgło będzie trudno zrobić bo gdzie dostaniesz teraz taki zamiennik chyba że od jakiegoś serwisanta co ma zbiórkę części.
 • #10
  @Kamil
  Level 23  
  Ok może się mylę ale przecież sprzęgiełko nie przenosiło by napędu gdyby silniczek od przewijania działał, a patrząc od spodu ten silniczek w ogolę nie reaguje na play. Z tego co zauważyłem ten silniczek co podaje taśmę na głowice gdy dojeżdża do końca słychać że dalej działa z oporami, tak jakby jakaś krańcówka nie reagowała, jest tam coś takiego bo nie mogę zlokalizować?
 • #11
  kizek
  Level 35  
  Podeślij zdjęcie od spodu, całego mechanizmu.
 • #12
  @Kamil
  Level 23  
  Proszę oto zdjęcie mechanizmu od spodu.
  JVC HR-D121EG - Magnetowid, nie czyta kasety

  Proszę jeszcze filmik z działania, słychać kiedy silniczek ma ciężko.


 • #13
  Uczesię
  Level 13  
  Nasmaruj ten mechanizm poczyść talerzyki jak kolega wyżej wspomniał ten mechanizm idzie strasznie opornie.może podczas funkcji play hamulec paskowy chwyta lewy talerzyk zdemontuj i poczyść.
  Ps: :) Jak dodajesz filmy to tutaj na elektrodzie a nie na youtube;) Jak nie zatrybi będziemy działać dalej dawaj znać co i jak:)
  Sprawdź co się dzieje z mechaniką od spodu podczas naciśnięcia play czy Capstan się obraca.
  Spróbuj zdjąć hamulec paskowy i spróbuj.
 • #14
  dzimi
  Moderator
  Mechaniz do nasmarowania ale paski, paski , paski do wymiany.
 • #15
  Uczesię
  Level 13  
  Tylko widzisz ten duży pasek ciekawe skąd teraz taki dorwać i dopasować bo za bardzo naciągnięty też nie może być. Części do tego modelu już chyba mało,chodź gdzieś w szafce mam podobny mechanizm z tego co tutaj.
 • #16
  @Kamil
  Level 23  
  Mieliście Panowie racje, po nasmarowaniu mechanizmu ożyło (muszę przyznać że wątpiłem :P). Teraz mam pytanko, bo magnetowid nie posiada wyjścia wideo tylko przez wejście antenowe, na ekranie testowym (dwa paski pionowe) głos mam dobry, gdy przełączę na obraz z magnetowidu dźwięk znika a obraz jest kiepski, wręcz koszmarny. Czy to są objawy zabrudzonej głowicy? Czy też kaseta mogła skończyć swój żywot?
 • #17
  Uczesię
  Level 13  
  Przeczyść cały tor przesuwu taśmy od rolek holderów po głowicę wizyjną i audio
  Głowica może być brudna, i na przyszłość miej więcej kaset:)
 • #19
  Uczesię
  Level 13  
  Link powyżej jak najbardziej potrzebny:) Jeśli masz możliwość zakup i wymień paski w tym VCR pomimo tego że działa:)Bo już długo nie pociągną:) Takie podstawowe zabiegi z którymi często się męczę;)
 • #20
  marck1
  Service technician RTV
  Według katalogu firmy Konig:
  1. Komplet pasków nr: 7543
  2. Rolka dociskowa nr: 1813
  3. Przełącznik funkcji nr: 16161
  4. Dysk wizyjny nr: 2647
 • #21
  @Kamil
  Level 23  
  Dziękuje Panowie za odpowiedzi, każda jest cenna. Ale nad tym magnetowidem ciąży jakieś fatum :P Wczoraj ruszał i odtwarzał taśmę normalnie, raz mu się zdarzyło, że nagle przestał odtwarzać i zwrócił taśmę. Dziś jednak to wygląda w następujący sposób: Magnetowid rusza, ale tylko na około 2 sekundy po czym zwraca taśmę, za każdym razem. Podejrzewam że to kolejny problem z mechanizmem. Gdzie szukać?

  Dodam tylko że podczas tych 2 sekund taśma zdąży się przesunąć kawałek.
 • #22
  marck1
  Service technician RTV
  Żadne fatum, jeżeli nie zrobisz tego co Kol. pisali wyżej, to będziesz bawił sie z tym VCR jeszcze długo.
 • #23
  Uczesię
  Level 13  
  Kolego proszę wymienić paski i rolkę dociskową w tym VCR to problemy powinny zniknąć. Kolega wyżej podał link do strony gdzie można zamówić części masz nawet numer katalogowy.
 • #24
  @Kamil
  Level 23  
  OK paski i rolka zamówiona. Tyle tylko że tam żaden pasek się nie ślizga itp. Z tego co zauważyłem, przy odtwarzaniu nie jest używane sprzęgiełko te na środku tylko taka mała rolka przy prawym talerzyku. Tak ma być? Zauważyłem też że nie działa również przewijanie w lewo, sprzęgiełko dojeżdża do lewego talerzyka, chwile przewinie po czym się zatrzymuje tak jak przy odtwarzaniu.
 • #25
  marck1
  Service technician RTV
  dzimi wrote:
  ale na pewno masz do wymiany gumę sprzęgła. Pomiędzy talerzykami jest element który przenosi z silnika na talerzyki. Warto też wyczyścić brzegi talerzyków w celu usunięcie brudów - ja używałem do tego włókna szklanego.
  Na zdjęciu zaznaczyłem o jakie sprzęgło chodzi.

  Czytać proszę - czytać.
  Na pewno te dwa idlery do wymiany, pewnikiem z ich gum, "zrobił" się kamień.
 • #26
  @Kamil
  Level 23  
  Wiem, czytałem ale chodziło mi o to że podczas odtwarzania te sprzęgiełko co zostało zaznaczone na rysunku nawet nie zbliża się do talerzyka, pozostaje w tym samym miejscu co na zdjęciu. Zaznaczone sprzęgiełko zbliża się do talerzyków podczas przewijania. Po prawej widać małe sprzęgiełko i to ona się porusza podczas play. Wiesz o co mi chodzi czy nie zbyt dokładnie opisuje?
 • #27
  marck1
  Service technician RTV
  Wiem, bo opisujesz to w miarę dokładnie i dlatego staram się ci pomóc.
  Środkowy idler - przewijanie.
  Ten po prawej - dowijanie przy odtwarzaniu.
  I one na pweno są do wymiany, ale zanim je zdobędziesz, możesz dla próby, wyczyścić powierzchnie samych gumek toluenem - trochę zmiękczy gumę i na jakiś czas starczy.
 • #28
  Uczesię
  Level 13  
  Panowie za koszt części i naprawy gościu mógłby kupić dobry magnetowid bez wad.
  Przecież ten JVC już swoje przeszedł i moim zdaniem co chwila coś będzie szwankować.
 • #29
  @Kamil
  Level 23  
  Niestety ma on wartość sentymentalną dla pewnej osoby dlatego jest próba jego reanimacji.
  Przeczyściłem te wszystkie gumki tak jak pisałeś. Niestety taśma dalej staje po około 2 sekundach. Czyli te idlery do wymiany?
 • #30
  marck1
  Service technician RTV
  Uczesię wrote:
  Przecież ten JVC już swoje przeszedł i moim zdaniem co chwila coś będzie szwankować.

  Jak @Kamil wymieni wszystko, co się w naturalny sposób zużyło, to ręcze Ci, że ta maszyna jeszcze długo będzie służyć - to nie jest jakaś tam plastikowa popierdółka, to jest porządny sprzęt, a o wrtości sentymentalnej już nie wspomnę.
  Należy się chłopakowi uznanie, za chęć przywrócenia tego VCR do życia, bo wywalić na śmietnik to żadna sztuka.
  @Kamil, o ile dobrze pamiętam to na talerzykach też powinny być gumki - je też powinno się wymienić.
  Kiedyś do tego mechanizmu były całe zestawy naprawcze - czyli komplet wszystkich gumek, pasków itd. - poszukam ich numerów katalogowych i dam znać, gdzie być może jeszcze można taki zestaw kupić.
  I na koniec - sprawdziłeś czy na dysku wizyjnym, czytniki są nie połamane?