Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen xsara - radio, układ elektryczny itp.

08 Sty 2013 18:04 3651 12
  • Uczeń
    Witam

Posiadam Citroen xsara II (3-drzwiowe)

Problem dotyczy drzwi od kierowcy.

Od pewnego czasu zaczął mi niedziałać 1 głośnik, wariował zamek (sam się zamykał i otwierał) i nie działo otwieranie szyby.

Rozebrałem gumę między drzwiami a karoserią. Okazało się że kable sie połamały. Nie wszystkie, z około 14 połamanych było z 5.

Polutowałem jakoś (mimo niewielkiego doświadczenia), włożyłem każdy oczywiście w ten plastik termokurczliwy. Wszystko pięknie działało, ale do czasu.

Jakiś czas temu znów zaczęło wariować i prawie to samo się robiło co przedtem.

Tyle że już żaden głośnik nie działał. Przypadkiem z złości chciałem na parkingu odłączyć tą wtyczkę, gdy zacząłem ją odkręcać to radio zaczęło grać (głośnik u kierowcy nie), jak ją wkręciłem to radio nie grało ale znów szyba działała.

Wczoraj odłączyłem akumulator i postanowiłem sprawdzić co tam znów sie urwało.

Nie zauważyłem nic poza 1 kablem który wisiał ledwo ledwo. (daje on napięcie prawie 12v). Zlutowałem i założyłem plastik.

Dziś podłączyłem akumulator i co się okazało nic już nie działa,lewe drzwi tak jakby odcięte od wszystkiego.

Głośnik żaden nie działa w samochodzie itp.

Co już sprawdzałem:

- Podpinałem inne radio, efekt bez zmian, radio wyświetla stacje itp ale nie ma muzyki.
    - Sprawdzałem głośnik czy może nie spalony, test zrobiłem bateryjką, głośnik działa.
    - Sprawdzałem miernikiem: 3 kable dają napięcie prawie 12v, z 2 dają 3,4v a reszta 0, chyba z 2 dają 0,12v.
    - Kolega mi mówił że jak odłączyłem kabel to mogło radio zacząć grać bo niekiedy sa jakieś takie bezpieczniki co odcinają prąd jak jest zwarcie i dlatego wyłączyło wszystkie.
    Z drugiej strony niby to samo, tez pare daje 12v itp ale tam jest inny układ kabli w kostce.

W czym może leżeć problem? lub jak sprawdzić czy coś zwarcia nie robi? w sumie to może ktoś cokolwiek wie więcej niż ja lub miał podobny problem.

Może uciąć wszystkie te kable co były lutowane? i wstawić wstawki?

Jeśli mam coś podać, dane jakieś dodatkowe o czymś to proszę pisać.
  • Poziom 19  
    Kolego było by najlepiej jak byś własnie dał te wstawki. Tylko starych przewodów usuń trochę więcej bo być może gdzieś obok jest ułamany w samej izolacji
  • Uczeń
    aha... czyli w izolacji tez mógł się złamać.

Ok, i to mogło takie skutki zrobić? Czy poprostu to najlepiej zrobić na początek?

Pytanie odnośnie kabli:

Tam wsadzono kable sztywne jakby tam miało 400V płynąć. Moge wstawki dać z zwykłego kabla przystosowanego do 12V np z zasilacza? żeby był miękki a nie sztywny bo będzie to samo.
  • Poziom 19  
    Mogą być. A w aucie są sztywne bo zimno jest :D
  • Uczeń
    Mam ogrzewany garaż :) i 18 stopni. Tam kable są strasznie sztywne i łamliwe (pierwsze złamania były w lecie).

W sumie to jak je dotykałem to dziwnie parę się zginało tak łatwo, może padły w izolacji.

Chyba jeszcze dziś to zrobię. Ale nie mam koszulek na nie, a izolacją to może lepiej nie?

Jeszcze jedno. Tam przy kostce to niewiele ich zostało do ucięcia, może je włożyć w kostkę? te nowe?
  • Poziom 19  
    Ja bym zarobił kostkę na nowo. Zobacz jak wyglądają przewody z drugiej strony (czy teżsa takie twarde) jesli nie to znaczy że od dłuższego czasu coś ci tam nie łączyło i prawdopodobnie kable się grzały.
  • Uczeń
    ale jak wyrwać kable z kostki to jest problem :) niechcą wyjść...

Aha, ok, zobaczę jak tamte wyglądają.

Czyli mogę złączyć izolacją?
  • Poziom 19  
    Tak. Chociaż koszulki były by lepsze i trwalsze. A jeśli chodzi o kostkę to każdy pin powinien wyjść tylko trzeba go w odpowiednim miejscu podwadzić
  • Uczeń
    Podwadzić od wewnątrz czy od zewnątrz kostki?

Utnę sporo kabla, tak żeby to nie było w miejscu łamania drzwi.

Najpierw odetnę te lutowane i zobaczę, może akurat radio zadziała.

Jak nie zdążę dziś wszystko to zakleję izolacja i jutro dokończe.
  • Poziom 19  
    jak możesz to zrób zdjęcie tej kostki z różnych stron to może coś więcej podpowiem.
  • Uczeń
    Dodaje foto, takie średnie, ale dziś mam tylko taki aparat. Citroen xsara - radio, układ elektryczny itp. Citroen xsara - radio, układ elektryczny itp.
  • Poziom 19  
    Szukaj od strony pinów (nie przewodów) powinna być zapadka którą trzeba złożyć (2 zdj. lewa lub prawa strona pinu)
  • Uczeń
    ok dzięki :) lepiej tak niż lutować.

Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

Sukces :)

Tzn w połowie.

Radio już gra, co się okazało? w tylnym głośniku kable były odpięte i się stykały. Radio gra aż miło (poza tym jednym głośnikiem).

Odciąłem dziś tylko kable, jutro kupie koszulki bo jednak to większa pewność.

Kabel wezmę od zasilacza takiego 12v ale takie lepsze.

Już wiem jak wyciągnąć te wtyki, będę pojedynczo wyciągał żeby nie pomylić gdzie jaki idzie.

Da się jakoś sprawdzić czy reszta nie jest np przerwana w izolacji?