Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Qoltec AA-PB9NS6B na układzie BQ3050 złe wskazania

jaco777 08 Sty 2013 18:11 2427 2
  • #1 08 Sty 2013 18:11
    jaco777
    Poziom 24  

Witam.

Bateria do laptopa Samsung R700. Model baterii AA-PB9NS6B, AA-PB9NC6B, AA-PB9NC6W Li-ion 11.1V 6600mAh. Wewnątrz baterii 9 ogniw o oznaczeniu B18650CA VC1G13C. Tylko jeden układ BQ3050 http://www.ti.com/product/bq3050#technicaldocuments (komunikacja tylko poprzez SMBus).

Objaw jest następujący:
    - bateria jest ładowana wg WinXP, BatteryMon oraz wskaźnika diodowego (na baterii) do 50%,
    - mimo że jest teoretycznie naładowana na 50% to podtrzymuje pracę laptopa na około 2h (średnie obciążenie),
    - bateria ładuje się do napięcia około 12.4V, wyłączenie laptopa następuje przy napięciu około 9.2V - 9.5V. W załączniku log z BatteryMon.

Wnioskuję, że ogniwa są sprawne. Problem jest prawdopodobnie z elektroniką.
    Na stronie Texas Instrument jest wszystko bardzo ładnie opisane, schematy dostępne, soft i wsady także, ale robienie interfejsu EV2300 dla jednej baterii mija się z celem.

I dlatego mam pytanie do Was. Czy za pomocą prostego interfejsu I2C/SMBus oraz dostępnego oprogramowania mam szansę usunąć błąd nieprawidłowego wskazania naładowania z 50% na 100%. W logach można też zauważyć pewne anomalie/skoki - czy o czymś one świadczą ?
    Pojawia się też kwestia hasła do BQ3050. Ktoś z Was już miał do czynienia z tym układem ?

0 2
  • Pomocny post
    #2 08 Sty 2013 23:34
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Baterii z tym kontrolerem jeszcze nie robiłem. Ale z tego co przeczytałem, praca z softem dla niego nie różni się wiele od np bq20z90. Dla ciebie dwie złe wiadomości: do pracy z programem od TI musisz mieć EV2300; ten kontroler na pewno ma hasło niestandardowe. Poza tym twoje przekonanie, że ogniwa są na 100 % sprawne, trochę mnie dziwi, bo z doświadczenia wiem, że jeśli zaczyna się coś psuć w baterii, to prawie na pewno są to ogniwa. Baterię należy otworzyć i zrobić pomiar ogniw pod obciążeniem.

0
  • #3 09 Sty 2013 14:47
    jaco777
    Poziom 24  

Wykonałem pomiary grup ogniw (3 paczki połączone szeregowo, każda paczka to 3 ogniwa równolegle):
    - bateria naładowana na około 30%, bez obciążenia, paczki ogniw mają po 3.81V, 3.82V, 3.81V, w sumie 11.46V,
    - bateria naładowana na około 30%, obciążenie halogen 12V 20W, po 1 min. paczki ogniw mają po 3.74V, 3.74V, 3.73V, w sumie 11.22V,
    - bateria naładowana na około 30%, obciążenie halogen 12V 20W, po 15 min. paczki ogniw mają po 3.67V, 3.67V, 3.66V, w sumie 11.02V,
    Obciążenie podłączyłem bezpośrednio do ogniw. Jeżeli trzeba, to wykonam jeszcze pomiary przy niby pełnym (gdy wskazuje 50%) naładowaniu baterii.

Jak dla mnie ogniwa są dosyć sprawne, przydałaby się większa zbieżność napięć ale da się z tym żyć :-).
    Biorąc pod uwagę problematyczność z dostaniem się do BQ3050, pozostaje mi korzystanie z jakiegoś programu który poinformuje mnie, że napięcie baterii spadło poniżej 10V. BatteryMon ma taką funkcjonalność, ale wersja testowa się już skończyła i nie chcę piracić.

Jeżeli ktoś może polecić jakiś darmowy program do monitorowania napięcia baterii z funkcją alertu to proszę pisać. W międzyczasie szukam sam.
    A gdyby ktoś wiedział jak odczytać napięcie baterii w AutoIT lub Python to było by super. Mini programik napiszę sobie sam i po kłopocie.

Dodano po około 1h.

Dodatkowy pomiar:
    - bateria naładowana na około 30%, obciążenie halogen 12V 20W, po 60 min. paczki ogniw mają po 3.57V, 3.57V, 3.56V, w sumie 10.68V.

Odnośnie własnego programu do monitorowania napięcia - rozwiązanie pod AutoIT znalazłem tutaj http://www.autoitscript.com/forum/topic/11831...all-for-battery-info/page__st__20#entry823761 . Działa jak należy, odczytuje napięcie mojej baterii, teraz tylko moja wyobraźnia i zdolności programistyczne są ograniczeniem co z tym zrobić :-).

Dziękują za zainteresowanie. Na tym poprzestanę.

0