Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za elemement - bezpiecznik?

mombip 08 Sty 2013 19:55 1224 6
  • #1 08 Sty 2013 19:55
    mombip
    Poziom 9  

Jest to element z aparatu Olympus c-740 zamontowny w słupku rozdzielajacym komory baterii. Jest połaczony szeregowo bateria->bateria->"element"->bateria->bateria. Jest to zapewne bezpiecznik, ale nie wiem jaki zamiennik mogę zastosować. Na stronie TEM znalazlem bezpieczniki miniaturowe osiowe ale nie wiem który powinienem wybrać: Link.
    Zdjęcie elementu:
    \Co to za elemement - bezpiecznik?

0 6
  • Pomocny post
    #2 08 Sty 2013 19:59
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolor jak bezpiecznik polimerowy, ale obudowa mi nie leży do końca...

0
  • Pomocny post
    #3 08 Sty 2013 20:03
    kwantor
    Poziom 38  

To zmierz amperomierzem jaki prąd płynie np w trybie z lampą błyskową i dodaj nieco "zapasu"

0
  • #4 08 Sty 2013 21:07
    mombip
    Poziom 9  

Dobry hint z tym pomiarem. Mam bardzo słaby miernik ale wskazuje 0.3A po włączeniu, 0.5A po nacisnięciu spustu migawki i 0.71A w trakcie ładowania lampy. Może to oznaczenie 4000 jest mA czyli 4A? Czy za dużo?

Jeżeli chodzi o rodzaj bezpiecznika to duża szansa, że polimerowy (ale jaki zwłoczny, szybki czy ultraszybki). Jakie się stosuje w tego typu układach?

0
  • Pomocny post
    #5 08 Sty 2013 21:14
    kwantor
    Poziom 38  

Zastanawiam się po co tam ten bezpiecznik, chyba tylko na kłopot- 4 A to trochę za dużo.
    Może chodzi o ochronę przed eksplozją baterii w przypadku zwarcia..

0
  • #6 08 Sty 2013 21:24
    mombip
    Poziom 9  

Jakieś dwa/trzy lata temu padł mi kondensator podrzymujący ustawienia i zgodnie z poradą na jakimś forum wlutowałem tam baterię od zegarka. Wszystko było ok, ale pół roku temu znowu zacząłem tracić ustawienia. Przypuszczam, że bateria się wyczerapła i pod napięciem nastąpiło jakieś przebicie i w konsekwencji zwarcie. Teraz zamontuję właściwy kondensator.
    Wracając do tematu wstawię tam 2A i powinno byc OK. Jak padnie to zamontuję wiekszy.

0
  • #7 08 Sty 2013 21:32
    krakarak
    Poziom 39  

To jest bezpiecznik 4A.

0