Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka tokarki ciąg dalszy.

Staszko90 08 Sty 2013 20:00 2259 4
  • #1 08 Sty 2013 20:00
    Staszko90
    Poziom 9  

Chciałbym kontynuować zaniechany kiedys projekt:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11336732#11336732

Nie trzeba go nawet w sumie czytać, przedtem troche mniej wiedziałem o tej maszynie:). Chciałbym się poradzić kwestii czysto elektryczno-elektronicznych.

Na wstępie podam 'dane' którymi dysponuje:

Prądy:
    Do tokarki dochodzi napięcie trójfazowe 220V, standardowo bezpieczniki, a następnie napięcie jest podawane na trójfazowe styczniki oraz na trasormator 380V (napięcie międzyfazowe) na:
    -110V AC
    -24V DC (użyty prosty mostek gretza)
    -24V AC
    Te prądy są zabezpieczone kolejnymi bezpiecznikami.

Silniki:
    -Silnik trójfazowy 6 kW, 2 biegi(960 i 1440 obrotów/min) sterowany 2 stycznikami -(cewka sterowana 110V AC)
    -2 Silniki trójfazowe 1,5 kW sterowany stycznikiem (cewka sterowana 110V AC)
    - Silnik trójfazowy 0,37 kW sterowany stycznikiem (cewka sterowana 110V AC)
    - Pompa 0,12 kW sterowany stycznikiem (cewka sterowana 110V AC)

Sprzęgła elektromagnetyczne
    12 sprzęgieł elektromagnetycznych do sterowania obrotami wrzeciona i posuwu zasilanych 24DC (prąd pobierany od 0,65A do 2,1A)

Pulpit sterowniczy:
    -Przycisk załączenia pompy (0,1)
    -Przycisk załączania silnika głównego (0, hamulec, start)
    -Przycisk zmiany obrotów (prawe,lewe)
    -Przycisk włączenia chłodzenia (0,1)
    -Wyłącznik bezpieczeństwa
    -Panel sterowniczy SH-300, 4,3" (nowy zakup)

Dodatkowo:
    Tarcza enkodera absolutnego (o ile można to tak nazwać) czytająca 16 pozycji rewolweru za pomocą 16 kabli.
    2 dwupołożeniowe czujniki ciśnienia oleju.

Koncepcja:
    Do sterowania tym układam prawdopodobnie uzyje sterownika PLC firmy Fatek z serii B1. Dlatego bo to prawdopodobne najtańsze rozwiązanie a w firmie stety-niestety jest taka własnie polityka.
    Zastanawiam się nad użyciem sterownika z wyjściami przekaźnikowymi. Od producenta dowiedziałem się że obciążalność prądowa wyjść przekaźnikowych wynosi ok 2A i wydaje mi się że jeśli sterowałbym bezpośrednio tym sprzęgła elektromagnetyczne oraz styczniki to może taki uklad długo nie pociągnać.

Czytanie pozycji rewolweru:
    Mam zamiar połączyć ze sobą po 4 przewody (na 2 przewodach ja w enkoderze rewersyjnym chyba sie nie da) w taki sposób:
    0001000100010001
    0010001000100010
    0100010001000100
    1000100010001000

Dzięki temu będę mógł (odpowiednio programując) czytać aktualna pozycje rewolweru i na podstawie tej pozycji dobrać właściwe obroty i posów.

Trzecia sprawa, z tego co sie orientuje to dobrą (konieczną) praktyką jest stosowanie diod rozładowczych przy sterowaniu prądem stałym oraz układu RC podpiętego równolegle w sterowaniu prądem przemiennym cewek przekaźników. Wie ktos jak dobrać takowe diody, tudzież układy RC?

Kolejna sprawa, jeśli zastosowałbym sterowanie pośrednie - z sterownika na przekaźnik, z przekaźnika na stycznik, to jak w takim wypadku dobierać ten przekaźnik pośredni, lepiej na napięcie stałe, czy przemienne? i Rozumiem że w takim wypadku jak steruje z przekaźnika sterownika=> przekaźnik => stycznik to będę musiał użyć 2 układów ograniczające napięcie przepięć w przekaźnika?

Wyłącznik bezpieczeństwa wpiąć szeregowo w obwód 110V? po rozłączeniu tego obwodu wszystkie styczniki zostaną rozłączone, więc wydaje mi się to logiczne rozwiązanie.

Póki co to chyba tyle, z góry przepraszam jeśli ktoś czytając to zasadzil sobie soczystego facepalma. Wiem, że moja wiedza elektroniczno-elektryczna jest uboga, więc proszę o poradę :)

Pozdrawiam Staszko.

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2013 08:37
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Staszko90 napisał:
    Kolejna sprawa, jeśli zastosowałbym sterowanie pośrednie - z sterownika na przekaźnik, z przekaźnika na stycznik, to jak w takim wypadku dobierać ten przekaźnik pośredni, lepiej na napięcie stałe, czy przemienne? i Rozumiem że w takim wypadku jak steruje z przekaźnika sterownika=> przekaźnik => stycznik to będę musiał użyć 2 układów ograniczające napięcie przepięć w przekaźnika?

Między wyjścia Fatek'a a odbiorniki (cewki styczników, sprzegła) można dać przekaźniki półprzewodnikowe SSR (np. RELPOL PI6-1T) lub FINDER (interfejsowe, typu nie pamiętam) lub np. http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=27605 - tu jest problem z podstawką?!
    Przy wielu odbiorach DC można użyć kluczy opartych na tranzystorach MOSFET, np. BUZ11 - tyle tylko, że gotowych rozwiązań przemysłowych niema ...
    Przy rozwiązaniu na przekaźnikach SSR lub Mos-fetach nie trzeba dawać układów "gaszących", a żywotność przełączeń? - "do końca żywota maszyny"...:)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 10 Sty 2013 04:44
    Staszko90
    Poziom 9  

Analogiczne przekaźniki na szynę to sporo większy koszt?

http://www.tech.co.bydgoszcz.pl/ssr.html

Z tych schematów rozumiem, że te przekaźniki posiadają już elementy zabezpieczające? W takim wypadku mógłbym zamówić PLC z bardziej żywotnymi wyjściami tranzystorowymi?

Jeszcze mam pytanie odnośnie 'napięcia stałego' w tym układzie który mam. Układ zamiany napięcia 29VAC na 24VDC składa się jedynie z mostka graetza, mam pytanie czy pasowałoby tam jeszcze dodać jakiś stabilizator napięcia, albo chociaż kondensatory wygładzające nieco przebieg? Napięcie to steruje sprzęgłami elektromagnetycznymi, ale do tej pory z tym akurat nie było problemu, aczkolwiek nie wiem czy w ten sposób nie polepszyłoby się żywotności tych elektromagnesów.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Sty 2013 07:20
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Na szynę TS35 firma FINDER robi serię 38 (wpinany przekaźnik w podstawkę, gdzie przekaźnik może być z wyjściem tranzystorowym=DC, triakiem=AC) kosztuje niestety kilkadziesiąt PLN, ale żywotny - TAK! posiada wszystkie zabezpieczenia zarówno wejścia jak i wyjścia. PLC z wyjściami tranzystorowymi do takich celów jak najbardziej (lepiej od przekaźnikowych sobie poradzą) z tym, że trzeba uważać na Fatek'a - przy zakupie określasz czy wyjścia są typu sink (na wyjściach pojawia się "0") czy source ("+" zasilania).
    Dla większości "odbiorników" (np. przekaźnik) nie ma to większego znaczenia, ale czasem są odbiorniki, które tylko "plusem" można wysterować.
    Napięcie z mostka wychodzi pulsujące i tak chyba jest lepiej - nie następuje nasycanie się sprzęgieł elektromagnetycznych i "klejenie" bezprądowe. A z drugiej strony, w trakcie pracy może być nieprzyjemne brzęczenie z przydźwiękiem 100 Hz...

0
  • #5 25 Mar 2013 09:21
    Staszko90
    Poziom 9  

Witam ponownie. Mam taki mały dylemat jeśli chodzi o ta tokarkę. Muszę czytać aktualne położenie rewolweru, i aktualnie jest to tak zrobione, że jest prozaiczny enkoder 16-stanowy:) więc wychodzi mi z niego 16 kabelków i myślę połączyć co 4 przewód i tak 4 przewody podłączyć do sterownika:
    1000100010001000
    0100010001000100
    0010001000100010
    0001000100010001
    Dzięki takiej konfiguracji będę mógł stworzyć sobie funkcje która mi czyta aktualny stan rewolweru bez względu w którą stronę się obraca. Jest tylko jedno ale. Prąd który mi płynie tymi przewodami jest wyprostowany jedynie mostkiem gretza więc mam napięcie tętniące i zastanawiam się czy nie będzie w związku z tym problemów przy czytaniu tego przez sterownik.

Alternatywą jest moim zdaniem zastosowanie układów logicznych or przed sterownikiem dzięki czemu będę miał na wejściu sterownika 4 przewody określające już absolutną pozycje rewolweru
    0101010101010101
    0011001100110011
    0000111100001111
    0000000011111111
    (chyba ze jest gotowy układ który by mi to realizował)

Tylko jako że teraz nie mam 'dostepnego' napięcia 5V to rozumiem że musiałbym domontować zasilacz 5V DC i powinno być ok.

0