Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie tranzystorem npn s9013

08 Sty 2013 22:02 2814 12
  • Poziom 9  
    Panowie zabijcie mnie, ale w głowę zachodzę jak to działa. Na poniższym schemacie widać prosty układ, mega8 jednym portem ma stertować przekaźnikiem stykowym.
    Sterowanie tranzystorem npn s9013

Chciałem zrealizować to za pomocą tranzystora NPN S9013 i jakkolwiek "normalnie" go podłączałem, tak jedynie w takiej konfiguracji działa poprawnie. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi, dlaczego po podaniu na bazę tego tranzystora sygnału z atmegi i podłączeniu emitera do +12V a kolektora do masy ten tranzystor działa i to tak jak powinien?
    Tzn nie wiem czy tak jak powinien, ale po podłączeniu emitera do masy i kolektora do +12V przekaźnik się załącza, ale już nie wyłącza.
    Bardzo, bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego dosadnie, jak chłop krowie, cokolwiek, bo burzy to moje pojęcie o tranzystorach.
  • Tektronix
  • Poziom 28  
    Po co te kondensatory do przekaźnika? Pokaż kod programu. Co to ma robić?
  • Tektronix
  • Poziom 9  
    generalnie program działa poprawnie, cały układ działa poprawnie, bo pracuje już od dwóch dni. Włącza on rano i gasi wieczorem światło w akwarium o określonych porach, nic specjalnego, nawet zegar mi sie spieszy o kilka sekund na dobę, ale martwią mnie te tranzystory. Kondensator przy przekaźniku zapobiega resetowi układu w momencie włączania przekaźnika (spadek napięcia zasilania atmegi). Schemat jest bardzo poglądowy i nie odzwierciedla on całego układu. Chciałem jedynie pokazać jak jest tranzystor spolaryzowany i czy tak może być i czasem się je tak stosuje, czy za 3 dni szlag mi trafi tranzystor, bo pracuje na granicy (chociaż poza stabilizatorem 5V nic się jakoś specjalnie nie grzeje, a stabilizator i tak daje rade bez radiatora.

Dodano po 2 [minuty]:

spojrzałem dokładnie.
    ten kondensator dałem równolegle do zasilania 5V, nie szeregowo z przekaźnikiem. Elektrolit, 3300uF, bo taki mialem pod ręką.
  • Poziom 42  
    Narysuj schemat normalnie, tak jak się rysuje schematy

s9013 ma odwrotnie elektrody niż normalne tranzystory z serii BC
  • Poziom 9  
    Niestety nie umie obsługiwać programów do schematów, dlatego taki powstał. Zacząłem rysować go w paincie, ale nie chielibyście go w zamian ;) Jeśli masz jakieś wątpliwości to napisz, jak chcesz pomóc też napisz, jak chcesz oglądać ładne schematy, to niestety nie mam nic do zaproponowania. Przepraszam, ale mam konkretny problem, starałem się go dobrze opisać i nie lubię lania wody ;) z całym szacunkiem do lubiących.

Dlaczego ten tranzystor spolaryzowany jw przewodzi 12V od emitera do kolektora przy napięciu bazy 4,7V? Może tak?

Na elektrody zwróciłem uwagę, mam gdzieś do niego notę.
  • Poziom 28  
    Ten Twój schemat est bardzo dziwny. Kondensatory C1, C2 i C3, poza tym gdy przekaźnik się załączy możesz usłyszeć niemiły dźwięk i poczuć niemiły smrodek z przekaźnika, a następnym efektem będą wywalone korki w domu.
    Tutaj przedstawiam lepiej wykonany schemat.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Przy zastosowaniu takiej polaryzacji jak pokazałeś w swoim sterowniku, tranzystor po zmianie stanu atmegi na 0 dalej przewodzi.

Schemat nie jest jakiś superdziwny, tylko zaznaczam, że zielone ścieżki w miejscu, gdzie krzyrzują się z niebieskimi nie są połączone węzłami, dlatego zastosowałem dwa kolory połączeń.
  • Poziom 28  
    Dobrarobota napisał:
    Przy zastosowaniu takiej polaryzacji jak pokazałeś w swoim sterowniku, tranzystor po zmianie stanu atmegi na 0 dalej przewodzi.

To masz coś źle zrobione, bo tak nie powinno być
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    dobrze, ogarne program do schematów i wrzuce rzeczywisty, taki, jaki jest i działa, bo działa :) tylko nie wiem dlaczego i punkcik dla tego, który mi to wytlumaczy.
  • Poziom 28  
    Sam powiedziałeś
    Dobrarobota napisał:
    działa, bo działa
    powtarzam jeszcze raz spróbuj schematu, który ja Ci podałem, bo jak już powiedziałem ten, który Ty pokazujesz zawiera masę błędów. Po co przekaźnik podłączasz przez kondensator C3? Po co masy obu stabilizatorów łączysz przez kondensator C1? Po co masę µC podłączasz przez kondensator C2? Powtórzę po raz drugi: pokarz kod programu. W dodatku tranzystor npn podłączasz jak pnp.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Nie wiem, co ma do tego kod programu, ale proszę, możesz go wykorzystać |)

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Twój układ zbudowałem na samym początku, ale równolegle do przekaźnika miałem zastosowaną diodę LED, czy to mogło sprawić, że tranzystor pozostawał naycony po odjęciu napięcia z bazy?
  • Poziom 28  
    Dobrarobota napisał:
    czy to mogło sprawić, że tranzystor pozostawał naycony po odjęciu napięcia z bazy?

Raczej nie, ale pokaż jak podłączyłeś ten tranzystor.
  • Poziom 9  
    Układ działa bez problemu od tamtego czasu, non-stop, wg powyższego schematu. Dorobił się nawet wyświetlacza, klawiatury, drugiego portu do sterowania pompką, czujnika temperatury i czujnika PH, którego jeszcze nie testowałem, bo nie mam sondy. Chciałbym kiedyś dodać funkcję zmiany PH (jeszcze nie wiem w jaki sposób) i temperatury - to się przydaje przy rozmnażaniu, zarówno roślinek, jak i samych ryb - ale nie mam ostatnio pieniędzy, werwy i czasu. Jeszcze raz zaznaczam - kolory połączeń są różne, żeby było wiadomo, że nawet jak się nakładają, to nie ma między nimi połączenia - jak w monolicie. Trochę wyobraźni i kumata głowa zainteresowana problemem poradzi sobie bez kłopotu, ja niestety nie mam czasu i pieniędzy na profesjonalne schematy. Jedyne, co zmieniłem w układzie dla Świętego Spokoju to właśnie tranzystory na chyba BC547. Co do kondensatorów - dokładane były w trakcie projektowania i prototypowania. Bardzo zależało mi na stabilności układu zachowując prostotę i niską cenę. Latając po układzie z miernikiem i oscyloskopem w praktyce doszedłem do różnych wniosków, czasem niepopartych wiedzą teoretyczną, ale miałem wykresy i wartości - stąd te kondensatory.

Pozdrawiam.