Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - Podłączenie (i obsługa) dzwonka telefonicznego

Atlantis86 08 Sty 2013 22:04 621 0
  • #1 08 Sty 2013 22:04
    Atlantis86
    Poziom 19  

O realizowanym obecnie projekcie chciałbym wykorzystać staromodny dzwonek telefoniczny (dwa gongi pomiędzy którymi porusza się młoteczek, magnes stały, cewka z jednym uzwojeniem). Oryginalnie pracował na napięciu kilkudziesięciu V. Początkowo planowałem zrobić jakąś przetwornicę, jednak ostatecznie przewinąłem uzwojenie używając drutu emaliowanego o średnicy 0,4 mm. Teraz nawet bateryjka 1,5V jest w stanie spowodować przerzucenie młoteczka. Rezystancja nowego uzwojenia to 5,3 oma.

Układ testowy do którego ma być podłączony dzwonek jest w tej chwili zasilany ze stabilizatora 5V. Ostatecznie jednak planuję wykorzystać akumulatorek 3,6V.

Teraz najważniejsze zadanie - podłączenie tego do Atmegi. Ponieważ nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, wolę jednak popytać, żeby uniknąć spalenia paru elementów... Początkowo planowałem rozwiązać to tak, jak w projektach wykorzystujących silniczek DC - stosując mostek H. Dwie linie połączone z bazami tranzystorów mostka generowałyby dwa sygnały prostokątne o częstotliwości 25Hz, przesunięte względem siebie o 180 stopni.

Może jednak jest jakieś lepsze rozwiązanie?
    Powinienem gdzieś zastosować kondensator odcinający składową stałą?
    Do tego oczywiście diody chroniące przed "szpilkami".

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie uwagi.

0 0