Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moc silnika suszarki do włosów na podstawie pomiaru V i R motora oraz symulacji

aneuron 09 Jan 2013 02:50 3114 0
 • #1
  aneuron
  Level 11  
  Witam,
  Zmierzyłem miernikiem napięcia i rezystancję na silniku w niedużej suszarce do włosów i wyszło mi:
  Vmotor= 21V
  Rmotor= 6 Ohm
  Imotor= 3.5A
  To by dawało sporą moc całkiem dużą: V^2/R -> ok. 70W ???
  Ponadto zastanawiam się, czy ten silniczek można kręcić w przeciwną stronę, po zmianie biegunów? Oczywiście jeśli się ten kondek na biegunach zasilania odłaczy, jak już z acu czy baterii będzie zasilany?
  Nie mam całego schematu obwodu, ale większość wrzuciłem do symulatora układów (po podpięciu na krótko bez wyłącznika i wyrzuceniu diód w przełączniku, które służą do zmniejszenia mocy w tym modelu, oraz odłączeniu przełącznika wyboru napięcia zasilania 230VAC/160VAC).
  I schemat wygląda tak w prostym symulatorze układów:
  Moc silnika suszarki do włosów na podstawie pomiaru V i R motora oraz symulacji
  Uwaga tylko: te oporniki 1m to oczywiście 0.001 Ohma, a nie 1 megaom ;)
  Musiałem wrzucić, bo ten prosty symulator widział kondka bez opornika i mu się blokują obliczenia wtedy czasami z wiadomych względów...


  Pomierzyłem rezystancje 3ech kawałków grzałki tej suszarki i o dziwo w symulacji otrzymałem podobne wartości co odczytane jakimś tanim chińskim miernikiem, czyli interesujące mnie napięcie Vmotor'a (ustawiłem go na VDC 600V na wszelki wypadek, ale już wcześniej zauważyłem te diody 1N4004 i po zmianie biegunów miałem +/-21V ). Niby zgodne z symulacją, tyle że nie znam wartości kondka pomiędzy zaciskami silnika, bo nie chcaiłem z termoizolacji go wyciągać, ale wynik z symulacji podobny i jego wielkość by wskazywała na takie wartości-jest nieduży.


  Po wymontowaniu tego silnika, chciałbym go zasilać z baterii (aku) i sterować mosfetem na uP, dlatego wcześniej zmierzyłem jak pracuje na nominalnych obrotach w suszarce, żeby wiedzieć jakie napięcie maksymalnie można mu zapodać docelowo ;) Ma być kręcony na dużo mniejszych obrotach sterowanych płynnie w zależności od temperatury wylotu spalin i temperatury pomieszczenia w.... automatycznej zwykłej Kozie w warsztacie ;)
  Tylko, czy ta moc nie za duża? W sumie dosyć konkretnie to dmucha jak się załączy...tak się zastanawiam, ale oprócz symulacji pomiary na silniku pokazują że tak może być w tym przypadku? Dodam, że suszarka nieduża, więc może bardziej musi dmuchać, żeby się nie przegrzała?
  Średnie wartości (nie maksymalne) pewnie są mniejsze, ale nawet moc 70/2 ok. 30W tego silnika to całkiem spora się wydaje...

  BTW: Tak w ogóle spodziewałem się tam jakiegoś silnika na 230VAC a tu wstawili na dole drabinki (z diodami prostowniczymi oczywiście) jakiś ze szczotkami DC chyba ;)

  Po sprawdzeniu na suszarce chyba 1200W jest napisane, i jest to zgodne z wynikami symulacji, jak policzy się mniej więcej pole powierzchni wykresów mocy z symulacji, bo chyba jednak te wartosci tam wyswietlane to maksimum.
  Wtedy moc tego silnika by była ok. 30W... powinien starczyć do dodmuchiwania powietrza w razie potrzeby do automatycznej kozy. Koszt zrobienia sterownika nie przekroczy 50 PLN a te dostępne w marketach są w cenach kompletnie nie adekwatnych do mozliwości które ofrują ;)

  Update: Z tego co pamietam podobne posty były w innym dziale, w tym w którym poczatkowo został wysłany. Jednym słowem elektroda to śmietnik ;)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke