Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc silnika suszarki do włosów na podstawie pomiaru V i R motora oraz symulacji

aneuron 09 Sty 2013 02:50 2832 0
 • #1
  aneuron
  Poziom 11  
  Witam,
  Zmierzyłem miernikiem napięcia i rezystancję na silniku w niedużej suszarce do włosów i wyszło mi:
  Vmotor= 21V
  Rmotor= 6 Ohm
  Imotor= 3.5A
  To by dawało sporą moc całkiem dużą: V^2/R -> ok. 70W ???
  Ponadto zastanawiam się, czy ten silniczek można kręcić w przeciwną stronę, po zmianie biegunów? Oczywiście jeśli się ten kondek na biegunach zasilania odłaczy, jak już z acu czy baterii będzie zasilany?
  Nie mam całego schematu obwodu, ale większość wrzuciłem do symulatora układów (po podpięciu na krótko bez wyłącznika i wyrzuceniu diód w przełączniku, które służą do zmniejszenia mocy w tym modelu, oraz odłączeniu przełącznika wyboru napięcia zasilania 230VAC/160VAC).
  I schemat wygląda tak w prostym symulatorze układów:
  Moc silnika suszarki do włosów na podstawie pomiaru V i R motora oraz symulacji
  Uwaga tylko: te oporniki 1m to oczywiście 0.001 Ohma, a nie 1 megaom ;)
  Musiałem wrzucić, bo ten prosty symulator widział kondka bez opornika i mu się blokują obliczenia wtedy czasami z wiadomych względów...


  Pomierzyłem rezystancje 3ech kawałków grzałki tej suszarki i o dziwo w symulacji otrzymałem podobne wartości co odczytane jakimś tanim chińskim miernikiem, czyli interesujące mnie napięcie Vmotor'a (ustawiłem go na VDC 600V na wszelki wypadek, ale już wcześniej zauważyłem te diody 1N4004 i po zmianie biegunów miałem +/-21V ). Niby zgodne z symulacją, tyle że nie znam wartości kondka pomiędzy zaciskami silnika, bo nie chcaiłem z termoizolacji go wyciągać, ale wynik z symulacji podobny i jego wielkość by wskazywała na takie wartości-jest nieduży.


  Po wymontowaniu tego silnika, chciałbym go zasilać z baterii (aku) i sterować mosfetem na uP, dlatego wcześniej zmierzyłem jak pracuje na nominalnych obrotach w suszarce, żeby wiedzieć jakie napięcie maksymalnie można mu zapodać docelowo ;) Ma być kręcony na dużo mniejszych obrotach sterowanych płynnie w zależności od temperatury wylotu spalin i temperatury pomieszczenia w.... automatycznej zwykłej Kozie w warsztacie ;)
  Tylko, czy ta moc nie za duża? W sumie dosyć konkretnie to dmucha jak się załączy...tak się zastanawiam, ale oprócz symulacji pomiary na silniku pokazują że tak może być w tym przypadku? Dodam, że suszarka nieduża, więc może bardziej musi dmuchać, żeby się nie przegrzała?
  Średnie wartości (nie maksymalne) pewnie są mniejsze, ale nawet moc 70/2 ok. 30W tego silnika to całkiem spora się wydaje...

  BTW: Tak w ogóle spodziewałem się tam jakiegoś silnika na 230VAC a tu wstawili na dole drabinki (z diodami prostowniczymi oczywiście) jakiś ze szczotkami DC chyba ;)

  Po sprawdzeniu na suszarce chyba 1200W jest napisane, i jest to zgodne z wynikami symulacji, jak policzy się mniej więcej pole powierzchni wykresów mocy z symulacji, bo chyba jednak te wartosci tam wyswietlane to maksimum.
  Wtedy moc tego silnika by była ok. 30W... powinien starczyć do dodmuchiwania powietrza w razie potrzeby do automatycznej kozy. Koszt zrobienia sterownika nie przekroczy 50 PLN a te dostępne w marketach są w cenach kompletnie nie adekwatnych do mozliwości które ofrują ;)

  Update: Z tego co pamietam podobne posty były w innym dziale, w tym w którym poczatkowo został wysłany. Jednym słowem elektroda to śmietnik ;)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V