Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SANSUI AU-D22 - Problem z lewym kanałem

wintermute 09 Jan 2013 03:12 3270 19
Altium Designer Computer Controls
    wintermute
    Level 10  
    We wzmacniaczu zostały wymienione wszystkie elektrolity na nowe w torze audio, części zasilającej jeszcze się nie dotykałem. Poprawiłem też wszystkie luty na tranzystorach w przedwzmacniaczu i końcówce mocy, gdyż zaczęły pękać.
    Wymienione zostały tranzystory w końcówce mocy na nowe, także komplementarne, parowane.

Problem polega na tym, że nie załącza się od razu kanał lewy. Załącza się dopiero po znacznym zwiększeniu głośności do 6 w skali 0-10. Normalnie układ ma ustawioną głośność na 3.
    W trakcie poszukiwań przyczyny zauważyłem, że wystarczy dotknąć czymkolwiek metalowym do masy na przedwzmacniaczu i następuje załączenie kanału. Przy dotknięciu słychać trzask w oby dwóch głośnikach.

Ponadto sprawdziłem wszystkie napięcia i są zgodne ze umieszczonymi na schemacie serwisowym.

Do posta załączam schemat wzmacniacza.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    cyferblat
    Level 23  
    Brak masy , zimny lut , przytkany tranzystor .
  • Altium Designer Computer Controls
    wintermute
    Level 10  
    Na przedwzmacniaczu masa jest wspólna dla prawego i lewego kanału.
    Przed wymianą tranzystorów także był problem z wystartowaniem lewego kanału.
    Pomierzyłem napięcie między masą przedwzmacniacza i punktem masowym na obudowie. Otrzymałem 1mV DC i 4mV AC. Pomiary wykonałem Flukiem 28II.

No nic, pozostaje mi tylko przelutować na nowo wszystkie płytki :D

Dodano po 45 [minuty]:

Wzmacniacz posiada osobną końcówkę z tyłu obudowy służącą do uziemienia. Moje niedopatrzenie.
    Wychodzi, że ze wzmacniaczem wszystko jest OK.
    Czy można podłączyć to uziemienie do przewodu N, gdyż mam starą instalację dwuprzewodową? Czy lepiej do kaloryfera? Różnica napięcia pomiędzy N i kaloryferem wynosi 1VAC.

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

Uziemienie nie pomogło. Nadal kanał lewy nie startuje samoczynnie.
    cyferblat
    Level 23  
    Pamiętam ,że kiedyś miałem takie problemy z głowicą w Telewizorze - nie było obrazu , ale wkładalem i wyciągałem antenę (drażniłem) i obraz czasem wskakiwał - potem i tak musiałem wymienić głowicę ,ale nie doszedłem do tego co było przyczyną , może uszkodzony tranzystor wejściowy lub jego otoczenie !
    wintermute
    Level 10  
    Wymieniłem tranzystory podwójne pomiędzy kanałami i nadal to samo, czyli nie startuje kanał lewy.
    Napięcie progowe wzmacniacza różnicowego bardzo powoli się ustala, narasta 0.1mV/4sek.
    aż do wymaganych 4mV. Przychodzi mi tylko do głowy, że gdzieś musi być jakaś upływność czyli walnięty kondziol.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    Byneq
    Level 27  
    Ale kombinujecie... przekaźnik włączający głośniki sprawdzony? Przełączniki głośników?
    wintermute
    Level 10  
    Sprawdzony, jest jeden przekaźnik dla dwóch kanałów.
    Wzmacniacz gra normalnie prawym kanałem, lewy trzeba pobudzić. Doszedłem, że jeśli dotknę śrubokrętem na przedwzmacniaczu bazę kQ1 od strony kondensatora kC5 to momentalnie załącza się kanał lewy i dalej normalnie działa.
    Napięcia są zgodnie ze schematem. Na płytce brakuje rezystorów kR21 i kR22 (od nowości).
    Poprawiłem już wszystkie luty na płytce przedwzmacniacza.
    Byneq
    Level 27  
    Jak go sprawdziłeś? Co z przełącznikami?
    wintermute
    Level 10  
    Dla głośników jest jeden przekaźnik 2P. Przez kilka sekund po załączeniu wzmacniacza mruga dioda power po czym słychać załączający się przekaźnik i kanał prawy zaczyna grać normalnie. Aby zaczął grać kanał lewy wystarczy dotknąć izolowanym śrubokrętem do plusa kondensatora kC5 i kanał lewy gra normalnie.
  • Helpful post
    Byneq
    Level 27  
    Pytałem jak go sprawdziłeś a nie co się dzieje po wsadzeniu śrubokręta do wzmacniacza.
    wintermute
    Level 10  
    Przekaźnik został wylutowany, cewka pobudzona 24VDC, przewodność styków sprawdzona omomierzem.
    Byneq
    Level 27  
    A przełącznik głośników? Na słuchawkach też nie gra?
    User removed account
    User removed account  
    wintermute
    Level 10  
    Tak jak napisałem wcześniej, kQ1 zamieniłem między kanałami (nie mam na półce 2SA798) i nie ma różnicy. Kanał lewy zachowuje się tak samo. Kanał prawy załącza się normalnie.
    Zmierzyłem napięcia i porównałem je z zaznaczonymi na schemacie i są zgodne.
    Wyregulowałem napięcie progowe do wymaganych 4mV i dla oby dwóch kanałów przyrost tego napięcia jest równomierny.

Wzmacniacz jest gdzieś z 1984 roku. Ponieważ od początku posiadał problem ze startem lewego kanału to pomyślałem, że winne mogą być elektrolity i wymieniłem wszystkie kondensatory na nowe odpowiedniki Nichicona FG. Wspominany prze Ciebie kC6 jest nowy 220uF/16V (oryginalnie standardowa Elna 220uF/6.3V).

Różnice między płytką a schematem jakie do tej pory znalazłem to:
    - kondensator kC4 na schemacie ma 47uF/16V, a na płytce 220uF/16V
    - nie ma na płytce rezystorów kR21 i kR22 związanych z regulacją napięcia progowego na wyjściu wzmacniacza różnicowego.

Dodano po 3 [minuty]:

kC6 ma poprawną polaryzację.
    Zanim rozpocząłem ten temat to sprawdziłem poprawność polaryzacji wszystkich wymienionych kondensatorów elektrolitycznych.

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Dodatkowo pomiędzy bazami kQ1 wlutowany jest kondensator 100pF i drugi pomiędzy bazą kQ1 od strony kR9 a emiterem kQ1 o wartości 33pF
    wintermute
    Level 10  
    dj-MatyAS, pomierzyłem napięcia na dzielniku kR9-kR10 i dla kanałów odpowiednio lewego i prawego wynoszą 5.2mVDC i 5.3mVDC.
    User removed account
    User removed account  
    wintermute
    Level 10  
    Czekam na dostawę kondensatorów, a w międzyczasie nie daje mi spokoju, że kC2 (styroflexowy) wg. schematu 68pF, wg. rzeczywistości 100pF jest zbocznikowany kondensatorem ceramicznym 1.5nF dodanym od spodu płytki drukowanej.
    Czy takie bocznikowanie ma sens?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    wintermute
    Level 10  
    Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
    W oczekiwaniu na "styroflexy" popodmieniałem je (kC2 i kC3) zbliżonymi pojemnościami zastępczymi na kondensatorach ceramicznych wychodząc z założenia, żę kondensatory foliowe charakteryzują się lepszą stabilnością i dokładnością parametrów od "ceramików", ale zachowywać powinny się tak samo, więc jeśli coś jest z ww. kondensatorami to powinno wyjść. Ale jednak nic nie wyszło. Całkowicie bez efektu.
    Poza tym dokonałem drobnej modyfikacji - jako kC4 wstawiłem 330uF zamiast schematowego 47uF (a w rzeczywistości był 100uF) oraz dodałem 2x 6800uF/50V równolegle do istniejących już 2x 6800uF.

Na samym początku przez moją nieostrożność musiałem wymienić końcówkę mocy (2SC2577/2SA1102) na 2SC4466/2SA1693(SANKEN) w obu kanałach.
    W trakcie sprawdzania przedwzmacniacza "poszedł z dymem" kQ3 (2SC1735) wraz z kQ6 (2SC1904), więc kQ2 i kQ3 wymieniłem na 2SD667 (Hitachi), a kQ4 i kQ6 na odpowiednio 2SA1209 i 2SC2911 (Sanyo).
    No i teraz właściwie przedwzmacniacz ma wszystkie nowe tranzystory w obu kanałach.
    Ogólnie wszystkie zamienniki posiadają parametry zbliżone do oryginałów lub lepsze.
    Na pewno mają mniejszy prąd zerowy kolektora, niższe Ucesat niż oryginały oraz wyższe dopuszczalne częstotliwości pracy czyli mają niższe szumy.

Dodano po 19 [minuty]:

PS.
    Problem z niezałączaniem się kanału lewego istniał od czasu nabycia wzmacniacza, a pomiar napięcia progowego wzmacniacza różnicowego nieszczęśliwie skończyło się wymianą tranzystorów mocy.
    wintermute
    Level 10  
    Problem rozwiązany... winny był przekaźnik wyjściowy. 10 dni temu trochę męczyłem wzmacniacz załączaniem i wyłączaniem i omomierz pokazał przewodność styków przekaźnika. Nie rozbierałem go, gdyż to monoblok metalowy SMK 227-11-JE11. Po prostu sprawdziłem tylko czy działa i czy styki przewodzą.
    Po ponad tygodniu wyłączenia, gdy w końcu dotarły części nagle znikł także prawy kanał. Zacząłem przetrząsać wzmacniacz od końca, a tu brak sygnału na wyjściu głośnikowym, więc wylutowałem ponownie przekaźnik i tym razem mu nie odpuściłem. Przekaźnik w środku prezentuje się przeciętnie - 2 pary cienkich blaszek miedzianych bez żadnych dodatkowych pozłoceń czy specjalnych punktów styku. I wszystko idealnie czarne.
    Dane przekaźnika:
    Producent: SMK
    Typ:227-11-JE11
    Napięcie cewki: 24VDC
    Rezystancja cewki: 650 om.

W przyszłości planuję zamienić go na Relpola RM94-4122-25-1024-01

Problem rozwiązany, dziękuję wszystkim za czas i pomoc.
    Temat można zamknąć.