Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mercedes w 203 - nie gaśnie lewa żarówka pozycyjna

danny1002 09 Sty 2013 06:28 3066 9
  • #1 09 Sty 2013 06:28
    danny1002
    Poziom 2  

Witam wszystkich użytkowników zarejestrowałem się tu bo mam taki problem w mercedesie w 203 z 2001 r po wyjęciu kluczyka ze stacyjki lewa postojowa nie gaśnie całkiem tylko się żarzy .Byłem u jednego elektryka za bardzo nie wiedział co z tym może być nie tak ,ale w końcu wydumał że to coś w przełączniku świateł się przepaliło i zasugerował wymianę.Kupiłem i wymieniłem ale problem pozostał .Na mój rozum to jakieś zwarcie tylko nie znam się na elektryce i nie wiem jak to się sprawdza i gdzie.Proszę o podpowiedź.

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Sty 2013 07:49
    cyferblat
    Poziom 23  

Jeżeli żarówka świeci , to nie ma zwarcia tylko dostaje napięcie zasilania z akumulatora .
    Do żarówki dochodzą dwa przewody . Miernik uniwerslany kosztuje 15 zł . Trzeba ustawić na nim pomiar napięcia stałego i szukać na tych przewodach .Każdy przewód ma swój początek i koniec - tam trzeba szukać . Po drodze może być jakiś przełącznik (np.stacyjka) . Może gdzieś dotyka przewodu z zasilania - w końcu i tak te przewody dojdą do akumulatora . Trzeba szukać od żarówki do akumulatora.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Sty 2013 10:27
    hubertbaran
    Poziom 16  

wyjmij tylna lampę zobaczysz dlaczego świeci, z reguły wszystko sobie tam ładnie gnije.

0
  • #4 10 Sty 2013 00:36
    Gerri
    Spec od Mercedesów

hubertbaran napisał:
    wyjmij tylna lampę zobaczysz dlaczego świeci, z reguły wszystko sobie tam ładnie gnije.

Możesz mi wytłumaczyć jaki związek ma tylna lampa w tym konkretnie aucie ze świeceniem przedniej?
    Są one włączane zupełnie innymi modułami: lampą przednią steruje przedni SAM, lampą tylną - tylny SAM. Nie ma bezpośredniego połączenia lampy przedniej z tylną - stąd prosty wniosek: nie mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Pomijam fakt, że jak oświetlenie jest wyłączone - to lampa jest bez napięcia. Chyba że w czasie gnicia lampy wytwarza się samoistnie jakieś napięcie powodujące świecenie. :)
    Poza tym pierwsze słyszę, żeby w Mercedesie 203 gniły tylne lampy. Chyba Ci się pomyliło z jakąś inną C-klasą lub całkowicie innym autem.

0
  • #5 10 Sty 2013 16:20
    cyferblat
    Poziom 23  

No i co zrobiłeś od wczoraj w temacie -kupiłeś lub pożyczyłeś sobie miernik i wykonałeś pomiary ? Jeżeli nie wiesz jak używać miernika , poproś elektryka o pomoc .
    Tak , szczerze to jeżeli żarówka się tylko żarzy do nie rozładuje ci akumulatora ...a do wiosny już blisko !

Moderowany przez Błażej:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie.

0
  • #6 13 Sty 2013 09:54
    danny1002
    Poziom 2  

Sorki że nie pisałem ,ale nie widziałem w meilu że jest dalej zainteresowanie moim problemem,za co bardzo dziękuje.( nawet na forum mercedesa mnie olali dla tego szukam pomocy tu ) Ale do rzeczy miernik mam taki podstawowy i nawet coś próbowałem patrzyć i wyszło że napięcie jakieś zostaje po wyłączeniu tam gdzie gniazdo żarówki ,ale nie wiem gdzie dalej sprawdzać .Widzę że wiązka biegnie do przedniego sam-a i rozgałęzia się do stacyjki tylko nie wiem czy kabelki powinny być tych samych kolorów na drugich końcach? Sprawdziłem w sam-ie jest sucho jak wkładam żarówkę to nawet po 1,5 h dalej się żarzy ,ale zauważyłem jeszcze jedno że jak odpalę silnik i włączę światła to ta żarówka co się żarzy nie świeci tak samo jasno jak prawa tylko słabiej ,czyli wniosek że po wyłączeniu zapłonu napięcie w kablach pozostaje a po włączeniu zapłonu i świateł nie wzrasta na tyle żeby świecić równomiernie z drugą lampą A i jeszcze jedno mam komputer pokładowy który sygnalizuje nawet przepaloną żarówkę od podświetlenia tablicy rejestracyjnej ,po prostu sygnalizuje wszystko a tego nie sygnalizuje cały czas tylko w przeciągu pół roku morze na chwile ze dwa razy się włączył komunikat dotyczący tej żarówki po czym sam znikał . Może to jest podpowiedź dla kogoś kto się zna na elektryce?Jeszcze jedno tam w sam-ie są takie kosteczki kwadratowe jak by przekaźniki może któryś z nich odpowiada za światła i się na przykład częściowo przepalił ? Co do elektryka to nie mam takiego znajomego ,a w warsztacie jednym już byłem no i nie potrzebnie kupiłem i wymieniłem włącznik świateł z całym modułem, wszystko przez to że człowiek musi się liczyć z pieniędzmi a boje się oddać do warsztatu bo to może jakaś pierdoła a powiedzą że trzeba wymienić całą wiązkę albo sam.A to już drogie sprawy.

Moderowany przez Błażej:

Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami. Zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym.

0
  • #7 13 Sty 2013 14:37
    cyferblat
    Poziom 23  

Musisz poszukać schematu elektrycznego w internecie pod nazwą "Systen wiring diagrams" - oczywiście typ mercedesa 203.
    Tam będziesz miał oznaczone (po angielsku) kolory kabli do jakich żarówek i do jakich złączek są podłączone . Kable sprawdza się omomierzem lub sygnalizatorem dźwiękowym
    , ale najpierw musisz sprawdzić skąd dochodzi napięcie do żarówki ( voltomierzem) lub dwoma kabelkami z taką samą żarówką . Jeden kabelek łączysz do masy ( blacha auta) drugim dotykasz kabli . Świeci - jest napięcie , nie świeci - nie ma .
    Tego to już musisz się nauczyć .

0
  • #8 13 Sty 2013 21:05
    powidz
    Poziom 20  

Przewód szaroczarny. Zasilanie żarówki bezpośrednio z modułu.
    Zobacz masy w lampie.

0
  • #9 14 Sty 2013 07:30
    danny1002
    Poziom 2  

Dzięki panowie za kolejne wskazówki ( nawet na forum mercedesa dostałem bardziej konkretną odpowiedź może z byt pochopnie ich oceniłem) teraz posprawdzam wszystkie możliwości .Jak skończę :D to napisze co i jak.

0
  • #10 01 Lut 2013 15:47
    danny1002
    Poziom 2  

Witam więc tak posprawdzałem wszystko i żarówka nie gaśnie po odłączałem wszystkie wtyczki w samie i nie gaśnie potem znalazłem ten szaroczarny kabelek i wziąłem miernik ustawiłem na omomierz no i wskazówka się porusza ale nie do przodu jak w przypadku skrzyżowania plusa z minusem ,tylko się cofa poza skale .Co to oznacza że kabel jest trafiony ?

0