Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy sieciowe TT i TN-C czym się różnią?

Ediek 09 Sty 2013 20:54 24645 67
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    To pytanie należy skierować do ZE.

A dlaczego do ZE ?
    Przecież nazwa sieci wyraźnie wskazuje, na czym polega połączenie dostępnych części przewodzących z ...
    - albo uziemionym punktem neutralnym sieci
    - albo z ziemią
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cyferblat
    Poziom 23  
    Sorry , bo zgubiłem się w tej dyskusji .
    Jestem po zawodówce elektromonterem i po technikum elektroenergetykiem - studia w innym zakresie ale moja instalacja w moim nowym domu jest skuteczna . Różnicówki :3-fazowa na wejsciu i jedno-fazowe dla gniazdek na piętrach działają skutecznie . Przekonałem się osobiście dotykając fazy (przypadkiem) . Skuteczność zerowania sprawdzona miernikiem z atestem . Ale kiedy mieszkałem w bloku , przyszli kiedyś ludzie i przynieśli zółte przewody 10cm do uziemienia zerowania we wszystkich gniazdach kuchni i łazienki . Blok oddany do użytkowanie w 1989 i brak instalacji 3-przewodowej . Rury kanalizacyjne plexi .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    retrofood
    Moderator
    Bronek22 napisał:

Zerowanie wyklucza możliwość zastosowania RCD.

Czego, niestety, pseudo-elektrycy nie wiedzą...
    cyferblat
    Poziom 23  
    Pomyłkowo wpisałem "skuteczność zerowania" zamiast "rezystancja uziemienia" .
    retrofood
    Moderator
    cyferblat napisał:
    Pomyłkowo wpisałem "skuteczność zerowania" zamiast "rezystancja uziemienia" .

Jasne. Literówka.
    Tylko czym i jak sprawdzałeś (mierzyłeś?) tę rezystancję uziemienia, to już tylko wróżka wie.
    Tak samo, jak jego wartość.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    15kVmaciej
    Poziom 35  
    Panie Lordzie, od 2002 roku obowiązuje zakaz użytkowania i montowania instalacji odbiorczych TN-C czy dwuprzewodowych, natomiast w WLZ-ach i w przesyle TN-C jest wciąż obecny. W liniach napowietrznych słupy mają tak jak i w Polsce co 500 metrów uziemienie robocze przewodu PEN o wartości R≦30Ω. Nikt nikomu nie wciska kitu, że to, co prowadzone jest napowietrznie, to TT z którego w domu robi się TN-S. :D
    Myślę, że było wystarczająco krótko i wyczerpująco.. :wink:
    Kris555
    Poziom 13  
    Kolego 15kVmaciej przecież o to chodzi że wyłącznik różnicowoprądowy ma wyłączyć prądy różnicowe w zakresie od 0,5ΔIn do 1,0ΔIn. Natomiast zgodzę się z tobą cytując np poradnik inzyniera elektryka: "....wyłaczniki róznicowoprądowe nie mogą być stosowane w ukladach TN-C ....". Zartem rodział przewodu PEN ma przewód PE i N musi nastąpić przed wyłączniiem RCD. Wracając do tematu postu. W praktyce wygląda to tak że np odbiornik w sieci TT zasilamy przewodami L1,L2,L3,N oraz przewodem PE którego jeden koniec przyłaczamy do odpowiedniego zacisku na urządzeniu a drugi koniec do miejscowego uziemienia wykonanego dla tego urządzenia. Wtedy prąd zwarcia dla takiego układu pokonuje drogę: przewód fazowy - miejsce "przebicia" do obudowy - uziemienie urządzenia - ziemia - uziemienie transformatora. W przypadku układu sieci TN droga prądu zwarcia rózni się tym iż prąd "wraca" nie przez ziemie a przez przewód PEN lub PE.
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Kolega Maciej musi chyba przesunąć datę
    Cytat:
    od 2002 roku obowiązuje zakaz użytkowania i montowania instalacji odbiorczych TN-C czy dwuprzewodowych
    o kilka lat wstecz, jak sądzę.
    15kVmaciej
    Poziom 35  
    elpapiotr napisał:
    Kolega Maciej musi chyba przesunąć datę

Taką datę mam podaną w BS 17th Edition, ale nie mniej faktem jest, że takie dyskusje o TT, TN-C, dla mnie to akademickie nocne dyskusje.. :D
    Ale, a co tam... Zrobiłem rysunek linii napowietrznej TN-C, z uziemieniami roboczymi co 500 metrów. Budynek został zasilony, awaria się zdarzyła, najbliższe w miarę skuteczne( R=30Ω) uziemienie PEN jest oddalone o 500 metrów. Wystarczy podstawić rezystywność dla przewodu i policzyć, czy RCD spełniło oczekiwania.
    Albo można też zrestartować RCD :D

..dlatego łatwiej TN-C przemianować na TT niż poprawiać rezystancje poszczególnych uziomów..
    15kVmaciej
    Poziom 35  
    lordpakernik napisał:
    Chodzi mi o uziemianie słupów TT jak i co ile? O montowanie odgromników w tej sieci i czy przewód roboczy N jest uziemiany?

Układ sieciowy TT wcale nie musi mieć przewodu neutralnego.
    Wirnick
    Poziom 26  
    Czego oczekujesz?
    Polska energetyka miała 30 lat na zapomnienie o TT, przyjmując dyrektywy IEC.
    W sieci TT, uziemiało się odbiornik, a nie części sieci.
    kkas12
    Poziom 42  
    Polska energetyka kolego Wirnick wymyśliła kiedyś sieć z uziemieniem przystosowaną do zerowania.
    Hybryda ta funkcjonuje po dzień dzisiejszy jako sieć TT przystosowana do TN-S.
    Były wątki na ten temat na forum SEP. Z cytowaniem i (jeśli się nie mylę) scanami TWP.
    zbich70
    Specjalista elektryk
    Wirnick napisał:
    Polska energetyka miała 30 lat na zapomnienie o TT, przyjmując dyrektywy IEC.

I dlatego wciąż mnie dziwi, że taki układ istnieje i że toczą się o nim dyskusje. :roll:
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kkas12
    Poziom 42  
    A sam nie potrafisz?
    PBUE na które tak często się się kłania.
    Więc może troszkę własnej inwencji.

Ale podpowiem przytaczając post kolegi Andrzeja (piszącego również i na tym forum) z forum SEP.

Cytat:
    Cytat:
    Obecnie realizuję instalację TN-S w budynku zasilanym z sieci TT.
    Wszystko zgodnie z projektem.

Nie wiem dlaczego to stwierdzenie kolegi wywołało tak burzliwą dyskusje.
    Przecież proces przekształcania sieci trwa już ponad 40 lat i nie wiadomo kiedy
    się zakończy. Więc można by przypuszczać, że powinny być znane techniczne aspekty
    tego procesu. Polecam wnikliwą lekturę PBUE zeszyt. 6. bo jest to jedyny spójny zbiór
    przepisów obejmujący zarówno sieć rozdzielczą jak i instalacje odbiorcze w obiektach.
    To, że są już nieaktualnie dla nowych inwestycji nie znaczy, że są bezużyteczne przy
    dyskusji nad już istniejącymi. Klasyfikacja układów (TN, TT, IT) zależy od tego jaki jest
    związek systemu sieci z ziemią (pierwsza litera) i gdzie podłączone są dostępne części
    przewodzące obce podlegające ochronie (druga litera). Tu konieczne jest zrozumienie
    różnicy pomiędzy uziemieniami roboczymi sieci (pierwsza litera), a uziemieniem ochronnym
    (druga litera). W dalszej części daruję sobie sieci IT.
    Co oznacza gdy w warunkach pisze, że mamy układ TN-C? Dla niektórych to, że w sieci
    jest przewód PEN. Dla mnie znaczy to, że wykonane są liczne i rozległe uziemienia robocze
    sieci spełniające kryteria operatora. W PBUE nazwało się to przystosowaniem sieci do zerowania.
    Wiele zamieszania wprowadziły opracowania informujące o konieczności uziemia punktu rozdziału
    PEN na PE i N.

Co oznacza gdy napiszą nam układ TT? Znaczy to, że uziemienia robocze sieci nie spełniają
    wymagań jak dla układu TN i pojawi się uziemienie ochronne. W sieci nie ma przewodu PEN.
    Ale w takim układzie jest jeden specyficzny przypadek i występuje on w procesie przekształcania.
    Chodzi o sytuacje kiedy uziemienie robocze sieci jest wspólne z uziemieniem ochronnym.
    Występuje wtedy metaliczne połączenie między uziemieniem ochronnym a punktem zerowym sieci
    poprzez uziemienie robocze. W takim wypadku skuteczność ochrony sprawdza się jak dla układu TN.
    Kiedyś było łatwiej bo w warunkach pisali „uziemienie z przystosowaniem do zerowania”.
    Dziś wymaga to dodatkowych uzgodnień.
    Zarówno zwrot „uziemienie z przystosowaniem do zerowania” jak i instalację
    TN-S w budynku zasilanym z sieci TT” stanowi swoisty zlepek sprzecznych terminów,
    ale oddaje istotę stosowanego rozwiązania.

Formalnie w takim przypadku instalacja odbiorcza jest w układzie TT, ale pod względem
    sprawdzania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej postępujemy jak z układem TN-S.

W przypadku zakończenia przekształcania sieci na układ TN samoistnie powstanie układ TN-C-S.
  • Pomocny post
    jekab
    Poziom 23  
    Bronek22 napisał:
    lordpakernik napisał:
    Napięcie miedzy fazowe będzie 230?
    Dlaczego ma nie być 230V ? Ziemia jakoś ma zmieniać napięcie ? Napięcie wynika z sumy napięć fazowych. Ziemia jest tylko podłączona do punktu wspólnego trafa.
    Kolego Lordpakernik przestań szukać dziury w całym.
    Nikt ci nie odpowie na pytanie :
    Cytat:
    Dlaczego w Koziej Wólce lub w Pacanowie zalecają układ sieciowy TT

Przecież w trudnym mało zurbanizowanym górskim i leśnym terenie układ sieci TT jest najlepszy.
    Jeżeli sieci NN są rozległe i ciężki zimny klimat to IT jest niezastąpiony.
    Przecież to oczywiste.
    Wirnick
    Poziom 26  
    jekab napisał:

Przecież w trudnym mało zurbanizowanym górskim i leśnym terenie układ sieci TT jest najlepszy.

W górach i lasach wystarczy berlinka lub niedźwiedzie tropy - dają napięcie :!:
    W miejscach komunalnych i bytowych spotkałem instalacje:
    Nie mam zdania - co jest najlepsze.
    jekab
    Poziom 23  
    kkas12 napisał:
    Polska energetyka kolego Wirnick wymyśliła kiedyś sieć z uziemieniem przystosowaną do zerowania.
    Hybryda ta funkcjonuje po dzień dzisiejszy jako sieć TT przystosowana do TN-S.
    Były wątki na ten temat na forum SEP. Z cytowaniem i (jeśli się nie mylę) scanami TWP.

Prosiłbym o dokładne wyjaśnienie.

Oczywiste jest że rodzaj sieci czyli TT i TN-C determinuje tylko sposób podłączenia odbiorników.
    Dokładnie ,czy przewód ochrony w instalacji odbiorczej jest galwanicznie podłączony, czy nie, z uziemionym punktem zerowym transformatora.

Sieć TT przystosowana to zerowania to chyba kiepski żart ?
    sq9jjh
    Specjalista elektryk
    jekab napisał:
    Przecież to oczywiste.

Oczywiście, że jest to oczywiste, można mnożyć przykłady.
    Szkoda, że nie dla wszystkich jest to oczywiste i szkoda, że nie uczą o tym szkołach. Pozdrawiam.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

lordpakernik napisał:
    Przecież to oczywiste.
    Jeśli kolega może to proszę o wytłumaczenie dlaczego.

Nie mam najmniejszego zamiaru Tobie tego tłumaczyć, niech Ci to wytłumaczą Ci którzy Ciebie edukowali. Mogę ewentualnie podać przykłady na to co napisał Kolega "jekab".
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mar_cik
    Specjalista elektryk
    Ja mam takie pytanie. Właściwie dwa.
    Jest coś takiego jak miejsce dostarczania energii, czyli zaciski (listwa, zaciski odejściowe licznika) na które energetyka podaje zasilanie odbiorcy i do których to zacisków podłącza się odbiorca.
    Jakie zaciski do przyłączenia powinien mieć odbiorca w przypadku zasilania z sieci TT a jakie z TN-C? Dla uproszczenia przyjmijmy że chodzi o odbiorcę jednofazowego.
    Przypomnę że w sieci TT linie zasilające składają się z przewodów 3xL+N (mówimy o sieciach TT w Polsce nie w Skandynawii) a w sieci TN-C z przewodów 3xL+PEN.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto